Romaniaan kuukauden päästä - rokotteet etc ???

Tesno

Kysymys Romania-asiantuntijoille.

ensinnäkin... Mitä rokotteita tarvitsisi hommata (viimeksi mua on neulalla pistetty varmaan neuvolassa 20v sitten) ?

Oon menossa joillekkin festareille soittamaan ja en tunne organisaatiotahoa lainkaan entuudestaan. 3 päivää pitäis siellä viettää ja sit takaisin. tuli vain mieleen noi hepatiitit sun muut.

toiseksi... viisumeitahan siellä ei tarvitse ??

ja mitä erityisiä dont do- juttuja (esim ei pidä syödä rafloissa etc) ??

kaikki informaatio on tarpeen -- lähtö 14.7 ja sitä ennen pitäs kaikki asiat saada kuosiin.

kiitos

8

1952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskinpa

      tarvitset mitään rokotteita. Itse en ainakaan ottanut. Kraanavettä ei kyllä pidä mennä juomaan.

      • Tesno

        ...tullut hepatiittia ??


      • minulla on

        kyllä hepatiittirokote voimassa, mutta en ottanut sitä Romaniaa varten. Romaniaan ei ainakaan Aurinkomatkatkojen mukaan tarvita mitään pakollisia rokotteita.


      • TTT
        minulla on kirjoitti:

        kyllä hepatiittirokote voimassa, mutta en ottanut sitä Romaniaa varten. Romaniaan ei ainakaan Aurinkomatkatkojen mukaan tarvita mitään pakollisia rokotteita.

        Perusrokotteet kannattaa päivittää. Romaniassa on paljon hepatittiia, hiviä ja aidsia (no näihin ei rokotteet auta). Itse olen Bukarestin kraanavettä juonut (pahan makuista) ilman dramaattisia seurauksia (Havrix otettu vuosia sitten kun tulee paljon matkustettua).

        Ruoka oman kokemukseni mukaan täyttävää ja rasvaista. Riippuu vähän mihin päin Romaniaa on menossa, turistipaikoissa (Mamaia yms) en ole käynyt. Ciorba di burta on lehmän vatsalaukusta tehtyä keittoa joka on kuullemma erittäin herkullista (en maistanut).


    • nannaa0606

      mitaan rokotteita ei vaadita mutta a ja b hepatiitit mahdollisia saada. lapselleni otin havrix rokotteen ennen reissuun lahtoa. talla hetkellakin romaniassa ollaan. puoltoista vkoa takana, ei ainaskaan viela oo ollu ongelmia. viisumia ei tartte, passi oltava voimassa ainaskin 3kk reissusta paluun jalkeen. jos herkka vatsa, syo maitohappobakteereita jo muutama pva ennen reissuun lahtoa. kaikkea voi syoda, tuoretta siis.. :)lintuinfluenssaahan romaniassa on joissain kaupungeissa, joten muistettava pesta kasia jne.. hauskaa reissua!

    • nannaa0606

      kraana vetta ei kannata juoda.. pullovetta vaan.. mineraali tai tavalista..

    • voimassa

      Olettaisi jo tähän maailmanaikaan, että ulkomailla matkaavalla on Havrix tai muu hepatiittirokote kunnossa. Jäykkäkouristuspiikki on myös hyvä ottaa, vaikka ei ikinä kävisi nakkikioskia kauempana. Vaikka rokotuksien hinnoista kuuluu silloin tällöin jäkätystä, niin tautien iskiessä on rahan- ja terveydenmeno takuulla suurempi.

      • Tesno

        se hepatiitti rokote pitää ottaa ?? riittääkö pari viikkoa ennen matkaa ????

        ennyt kyl muista et mitä rokotteita mul on voimassa, olin tuossa vaihtarinakin vuoden italiassa eikä siellä mitää onkelmia tullu vaik joskus rahapulassa tuli vettä raanasta juotuakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2661
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1462
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      941
    Aihe