Kysymys Romania-asiantuntijoille.
ensinnäkin... Mitä rokotteita tarvitsisi hommata (viimeksi mua on neulalla pistetty varmaan neuvolassa 20v sitten) ?
Oon menossa joillekkin festareille soittamaan ja en tunne organisaatiotahoa lainkaan entuudestaan. 3 päivää pitäis siellä viettää ja sit takaisin. tuli vain mieleen noi hepatiitit sun muut.
toiseksi... viisumeitahan siellä ei tarvitse ??
ja mitä erityisiä dont do- juttuja (esim ei pidä syödä rafloissa etc) ??
kaikki informaatio on tarpeen -- lähtö 14.7 ja sitä ennen pitäs kaikki asiat saada kuosiin.
kiitos
Romaniaan kuukauden päästä - rokotteet etc ???
8
1959
Vastaukset
- tuskinpa
tarvitset mitään rokotteita. Itse en ainakaan ottanut. Kraanavettä ei kyllä pidä mennä juomaan.
- Tesno
...tullut hepatiittia ??
- minulla on
kyllä hepatiittirokote voimassa, mutta en ottanut sitä Romaniaa varten. Romaniaan ei ainakaan Aurinkomatkatkojen mukaan tarvita mitään pakollisia rokotteita.
- TTT
minulla on kirjoitti:
kyllä hepatiittirokote voimassa, mutta en ottanut sitä Romaniaa varten. Romaniaan ei ainakaan Aurinkomatkatkojen mukaan tarvita mitään pakollisia rokotteita.
Perusrokotteet kannattaa päivittää. Romaniassa on paljon hepatittiia, hiviä ja aidsia (no näihin ei rokotteet auta). Itse olen Bukarestin kraanavettä juonut (pahan makuista) ilman dramaattisia seurauksia (Havrix otettu vuosia sitten kun tulee paljon matkustettua).
Ruoka oman kokemukseni mukaan täyttävää ja rasvaista. Riippuu vähän mihin päin Romaniaa on menossa, turistipaikoissa (Mamaia yms) en ole käynyt. Ciorba di burta on lehmän vatsalaukusta tehtyä keittoa joka on kuullemma erittäin herkullista (en maistanut).
- nannaa0606
mitaan rokotteita ei vaadita mutta a ja b hepatiitit mahdollisia saada. lapselleni otin havrix rokotteen ennen reissuun lahtoa. talla hetkellakin romaniassa ollaan. puoltoista vkoa takana, ei ainaskaan viela oo ollu ongelmia. viisumia ei tartte, passi oltava voimassa ainaskin 3kk reissusta paluun jalkeen. jos herkka vatsa, syo maitohappobakteereita jo muutama pva ennen reissuun lahtoa. kaikkea voi syoda, tuoretta siis.. :)lintuinfluenssaahan romaniassa on joissain kaupungeissa, joten muistettava pesta kasia jne.. hauskaa reissua!
- nannaa0606
kraana vetta ei kannata juoda.. pullovetta vaan.. mineraali tai tavalista..
- voimassa
Olettaisi jo tähän maailmanaikaan, että ulkomailla matkaavalla on Havrix tai muu hepatiittirokote kunnossa. Jäykkäkouristuspiikki on myös hyvä ottaa, vaikka ei ikinä kävisi nakkikioskia kauempana. Vaikka rokotuksien hinnoista kuuluu silloin tällöin jäkätystä, niin tautien iskiessä on rahan- ja terveydenmeno takuulla suurempi.
- Tesno
se hepatiitti rokote pitää ottaa ?? riittääkö pari viikkoa ennen matkaa ????
ennyt kyl muista et mitä rokotteita mul on voimassa, olin tuossa vaihtarinakin vuoden italiassa eikä siellä mitää onkelmia tullu vaik joskus rahapulassa tuli vettä raanasta juotuakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1658410KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4477533Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743854Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521553616Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1123019Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542715Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv412037- 1262036
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231873Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211591