Cavalier kingcharlesinspanieli

En tiedä, kuuluuko tämä tähän kääpiökoiraotsikkoon.

Olen kiinnostunut otsikossa olevasta koirarodusta. Haluan saada seurallisen, ystävällisen koiran. Eikä kovin raisua. Melko pienikokoinen lisäksi.

Kasvattajia näkyy olevan aika paljon, onneksi. Tietääkö joku mitä hintaluokkaa pennut ovat.

Millaisia kokemuksia muuten pennuista?
91070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onpa ihanaa, että olet kiinnostunut cavaliereistä! Rotuvalintasi osui nappiin!

Kasvattajia löytyy suomesta paljon. Omien koirieni kasvattajan luo syntyikin vähän aikaa sitten neljä pientä palleroa :) Aivan hurmaavia!

Cavalierit ovat ystävällisiä ja iloisia koiria ja sopivat hyvin lapsiperheisiinkin. Ne ovat helppoja kouluttaa ja aina uskollisia ystäviä.

Huono puoli on se sydänvika, joka on cavaliereilla surullisen yleinen. Kannattaa siis pentua ostaessa ottaa selville milloin vanhempien sydämet on viimeksi kuunneltu ja onko kuulunut sivuääntä. Vanhemmalla cavalierillani(5v.) kuultiin nyt ensimmäisen kerran sivuääni.

Ja näitähän koiria on sitten monia eri värejä, eli blenheim (omani ovat sellaisia), tricolour, black&tan ja ruby. Jos hankit koiran näyttelykoiraksi niin silloinhan kannattaa katsella, että väritys vastaa rotumääritelmää. Mutta terveys aina ennen väriä!

Cavalierin pennun keskihinta on sellaiset 800e. Värivirheelliset ja purentavikaiset pennut tietysti ovat hieman edullisempia, jos siis et ole näyttelykoiraa hankkimassa.

Jos haluat, voit käydä katselemassa www.yegorov.biz .

Ja jos on jotain kysyttävää, niin minä kyllä cavalier-höppänänä vastailen enemmän kuin mielelläni!!

Äänestä

ja aivan ihana rotu!
Helppo koira ja todella ihmisystävällinen.
Pennun hinta liikkuu 800-1000e riippuen kasvattajasta.
Itse omistan Blenheim ja Ruby Cavat.
Suosittelen lämpimästi tätä rotua sinulle ja itselläni on vuosien kokemus ko. rodusta.
kannattaa soitella eri kasvattajille ja vertailla hintoja ja sukutaustoja sekä juuri niitä terveystaustoja.
Vastuullisella kasvattajalla nämä tietenkin ovat kunnossa ja en usko,että rotuyhditykseen kuuluu yhtään kasvattajaa joka laiminlöisi näita tarkastuksia.

Äänestä

Itse halusin myös rodun, joka on suht pieni iloinen ja reipas seurakoira ja tämän rodun suhteen oma valintani osui oikeaan paremmin kuin hyvin. Cavaljeeri jaksaa myös lenkkeillä eikä ole mikään ihan sohvaperuna. Rotuun kannattaa tutustua ensi alkuun vaikka yhdistyksen sivuilla http://www.cavalieryhdistys.com/ sekä Cavalier palstalla, jossa kirjoittelee myös useita tunnettuja kasvattajia http://www.cavalierpalsta.com/ Kasvattajaa valittaessa kannattaa kiinnittää huomiota nimenomaan koirien terveyteen ja ehdottomasti suosittelen rekisteröidyn pennun hankkimista juuri näiden perinnöllisten sairauksien sydänvika, silmä sairaudet ja polvilumpion sijoiltaan menon vuoksi. Kennelliiton jalostustietokannasta on suuresti apua kasvattajaa valittaessa http://jalostus.kennelliitto.fi/ Nyt kesä aikana on paljon näyttelyitä ja siellä on myös hyvä tutustua koiriin. Näistä löydät tietoa kennelliiton sivuilta. Omat koirani ovat olleet hyvin kilttejä pentunakin eivätkä oikeastaan ole tuhonneet mitään. Luonteeltaan nämä ovat erittäin ihmis ystävällisiä, oppivaisia ja muutenkin kaikin puolin mukavia koiria. Itse tykästyin myös siihen ominaisuuteen, että nämä eivät räksytä turhia. Onnea pennun hankintaan :)

Äänestä

Voi kiitos hyvistä vinkeistä. Tuntuu kannustavalta, ja vaikuttaa että olen valitsemassa juuri sopivantyyppistä koiraa. On nyt iskenyt oikein koirakuume :)

Hän olisi meidän ensimmäinen koira. Olen aivan ihastunut poikani koiraan, joka on bolognese.

Kuitenkin haluaisimme koiran jonka turkinhoito on helppoa, eikä koira olisi kovin raisu. Seurallinen, eikä haukkuisi paljon. Joutuu valitettavasti olemaan päivät yksin, kun olemme töissä, kaikki eivät kai siihen sopeudu.

Äänestä
  • Hyvin ainakin meidän Cava neidit ovat sopeutuneet yksinoloon ja kun saavumme kotiin,niin vastaanotto niin riehakas ja riemullinen,että ei mitään rajaa!
    Nyt vaan kasvattajia etsimään ja toivotaan,että pentu sinulle löytyy!
    Onnea etsintään!

    Äänestä

  • lornalane kirjoitti:

    Hyvin ainakin meidän Cava neidit ovat sopeutuneet yksinoloon ja kun saavumme kotiin,niin vastaanotto niin riehakas ja riemullinen,että ei mitään rajaa!
    Nyt vaan kasvattajia etsimään ja toivotaan,että pentu sinulle löytyy!
    Onnea etsintään!

    Miten paljon cavalierista lähtee karvaa?

    Äänestä

  • Dragon- kirjoitti:

    Miten paljon cavalierista lähtee karvaa?

    Kun koira on terve ja voi hyvin niin karvaa ei lähde ihan hillittömästi. Mutta kyllä sitä silti melkosesti ainakin meidän pojilla tuntuu lähtevän. Ja sitten jos jännittää tai ollaan vieraassa tilanteessa niin stressin takia irtoaa enemmän.

    Äänestä

  • lornalane kirjoitti:

    Hyvin ainakin meidän Cava neidit ovat sopeutuneet yksinoloon ja kun saavumme kotiin,niin vastaanotto niin riehakas ja riemullinen,että ei mitään rajaa!
    Nyt vaan kasvattajia etsimään ja toivotaan,että pentu sinulle löytyy!
    Onnea etsintään!

    Taas alkaa koirakuume iskeä, olen saanut pitää pieniä hetkiä poikani koiria, joista toinen on tuo bolognese ja toinen cockerspanieli.

    Kannattaisko yrittää pitää lomaa tai olla vaikka muuten kotona kun pentu on pieni. Lisäksi se jäisi aika lailla mun ulkoilutettavaksikin...

    Kiva kuulla että sopeutuu myös yksinoloon.

    Tottuuko muuten muihin eläimiin? Meillä on kanityttö, joka muuten pelkää noita em. koiria.

    Äänestä

Onko koirarotu siisti, eli kuolaako se mitenpaljon? Entäs juomatavat?

Pariin koiraan tutustuneena olen havainnut eroja:bolognese on siisti, mutta cockerilta valuu vesi suupielistä, tassu käy vesi- ja ruokakupissa. Onko tämä rodullisia vaiko persoonaeroja?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyvä taas kirjoitti:

En tiedä, kuuluuko tämä tähän kääpiökoiraotsikkoon.

Olen kiinnostunut otsikossa olevasta koirarodusta. Haluan saada seurallisen, ystävällisen koiran. Eikä kovin raisua. Melko pienikokoinen lisäksi.

Kasvattajia näkyy olevan aika paljon, onneksi. Tietääkö joku mitä hintaluokkaa pennut ovat.

Millaisia kokemuksia muuten pennuista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu