Kysymys valinta-

Tämä on todella typerää, mutta voiko yliopistolta tulevan kuoren paksuudesta päätellä sen sisältöä (eli onko siellä kielteinen vai myöteinen päätös)?
81623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eli jos saat selkeästi paksun niin pääset sisälle, muuten tulee ohkanen ei kiitos-kirje.

Äänestä

Näinhän ne väittää,että kuoren paksuus kertoo oletko päässyt sisälle...perustuu ajatukseen,että mukana on jo opintoopas...tiedä häntä...

Äänestä

Jos selvästi huomaa että sisällä on vain yksi paperi niin koko kuoren voi heittää roskiin. Tosin monessa paikassa hommat toimii niin, että aamulla on tulokset netissä ja samana päivänä sitten posti toimittaa tulokset himaan. Tai ehkä vasta seuraavana päivänä. Yleensä kuitenkin tulokset tulee nopeimmin nettiin, sitä seurailemalla tiedät varsin suurella varmuudella nopeimmin että kuinka kävi. Pätee etenkin niihin paikkoihin jotka ilmoittaa tuloksen juuri tiettynä päivänä.

Äänestä

Edeltäjät ovat väittäneet toisin, mutta minäpä sain ohuen ohuen kirjeen aikanaan. Sisälsi tiedon, että pääsin sisälle. Kaikki muu materiaali tuli postissa parin viikon päästä. Samana vuonna toisesta paikasta tuli paksu kirjekuori, joka sisälsi hyväksytylle opinto-oppaan ynnä muuta sälää. Koskaan ei voi tietää.

Äänestä
  • Ohuessa luirukuoressa mulle tuli vain yksi lappu. Ihan suruissani sitä jo avasin, ja piti aika monta kertaa tavata lappu että tajusin päässeeni sisään :D

    Kirjeessä luki, että opiskeluun liittyvä muu materiaali postitetaan samaan aikaan kaikille hakijoille sitten myöhemmin - joillakin tiedekunnilla ilmeisesti oli vielä haku käynnissä (soveltuvuuskokeet haastatteluvaiheineen, arvelen).

    Äänestä

  • näin mullakin kirjoitti:

    Ohuessa luirukuoressa mulle tuli vain yksi lappu. Ihan suruissani sitä jo avasin, ja piti aika monta kertaa tavata lappu että tajusin päässeeni sisään :D

    Kirjeessä luki, että opiskeluun liittyvä muu materiaali postitetaan samaan aikaan kaikille hakijoille sitten myöhemmin - joillakin tiedekunnilla ilmeisesti oli vielä haku käynnissä (soveltuvuuskokeet haastatteluvaiheineen, arvelen).

    Yksi lappunen tuli, kun hyväksyttiin opiskelijaksi.

    Äänestä

kyllä voi.

ohut kuori----> vain ilmoitus siitä, ettei päässyt sisään

paksu kuori----> pääsyt sitään, sisällä informaatiota yms

Äänestä

Turun oikikseen on sellane schysteemi, että suurin osa valituista saa päivää ennen tulosten julkaisua kirjeen kotiinsa ja seuraavana aamuna klo 10 tulokset julkaistaan myös netissä ja tiedekunnan ilmoitustaululla! Ja hylätyt eivät saa minkäänkokoista kirjettä.... :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuloksista kirjoitti:

Tämä on todella typerää, mutta voiko yliopistolta tulevan kuoren paksuudesta päätellä sen sisältöä (eli onko siellä kielteinen vai myöteinen päätös)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu