Korvalimakotiloista!

Kiinnostunut lajista.

Kenellä on lemmikkinä korvalimakotiloita? Minkä kokosen astian tarttevat? Minkä ikäsinä pystyvät munimaan? Mitkä olis sopivia herkkuruokia niille? Mitä yleensäkkin syövät? Montako kannattaa ottaa ja mistä YLEENSÄ löytää? Ovatko helppohoitoisia? Ovatko ujoja? Liikkuvatko paljon ja tarvitsevatko erityishoitoa? Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille. ( Suunnittelin hankkivani korvalimakotiloita)

3

1179

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen kotilo-fani

      Meillä on noita. Ovat vähän niin kuin muunnoslimakotiloita. Pari litraa on ihan sopiva vaikkapa 4-5kpl. Sukukypsyys on arviolta 2-3kk? Ei mitään erityis hoitoa tarvitse. Löytyy ojista yms. Itselläni on poikasia mutta ne on kaikki varattu. Sivuillani on jotain tietoa noista.

    • Mirja Paunio

      Minulle tulee ensi kesänä kaikki kotilolajit mitä sisävesistä löytyy,lemmikiksi.
      Nyt minulla on rottia mutta lopetan sen ja vaihdan toiseen.

    • Anonyymi

      Hei! Pidän kaverini kanssa kotilohoitolaa. Sen tarkoituksena on löytää järvistä eri laisia kotiloita, ja tarkistaa niiden hyvin vointi. Jos ne voivat huonosti, pidämme niitä hoidossmme kunnes ne kasvaa ja voimistuu. Jos ne taas voivan hyvin, me päästämme ne takaisin luontoon. Meillä on 5 kotiloa, ja tahtoisimme tietää niiden ruokavalion. Olemme varmoja että yksi niistä on korvalimakotilo. Mitä korvalimakotilot syövät?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      3113
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1091
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      903
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      54
      884
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      819
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      48
      709
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      80
      679
    8. 54
      664
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      624
    Aihe