Kenellä on lemmikkinä korvalimakotiloita? Minkä kokosen astian tarttevat? Minkä ikäsinä pystyvät munimaan? Mitkä olis sopivia herkkuruokia niille? Mitä yleensäkkin syövät? Montako kannattaa ottaa ja mistä YLEENSÄ löytää? Ovatko helppohoitoisia? Ovatko ujoja? Liikkuvatko paljon ja tarvitsevatko erityishoitoa? Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille. ( Suunnittelin hankkivani korvalimakotiloita)
Korvalimakotiloista!
3
1034
Vastaukset
- olen kotilo-fani
Meillä on noita. Ovat vähän niin kuin muunnoslimakotiloita. Pari litraa on ihan sopiva vaikkapa 4-5kpl. Sukukypsyys on arviolta 2-3kk? Ei mitään erityis hoitoa tarvitse. Löytyy ojista yms. Itselläni on poikasia mutta ne on kaikki varattu. Sivuillani on jotain tietoa noista.
- Mirja Paunio
Minulle tulee ensi kesänä kaikki kotilolajit mitä sisävesistä löytyy,lemmikiksi.
Nyt minulla on rottia mutta lopetan sen ja vaihdan toiseen. - Anonyymi
Hei! Pidän kaverini kanssa kotilohoitolaa. Sen tarkoituksena on löytää järvistä eri laisia kotiloita, ja tarkistaa niiden hyvin vointi. Jos ne voivat huonosti, pidämme niitä hoidossmme kunnes ne kasvaa ja voimistuu. Jos ne taas voivan hyvin, me päästämme ne takaisin luontoon. Meillä on 5 kotiloa, ja tahtoisimme tietää niiden ruokavalion. Olemme varmoja että yksi niistä on korvalimakotilo. Mitä korvalimakotilot syövät?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859