Koko liikenne- ja viestintäministeriö näytää olevan demareitten valtapesäke. Näkyy Perttu Purokin olevan demareita. (aamun Hesarin mukaan)
Eipä enää tarvitse ihmetellä päätösten laatua - entistä enemmän alkaa vaan haisemaan. Demareitten ja SanomaWsoyn yhteispeli ei reilulta näytä. Susanna Huovinenkin taitaa olla demarivirkamiesten
täysin ohjailtavissa. Idioottimaiset päätökset ovat yksinomaan demareitten tuottamia - toivottavasti tämä on myös Susanna Huovisen poliittisen uran lopullinen päätepiste.
Toivottavasti mahdollisimman moni demareita äänestänyt Sävelradion kuuntelija muistaa ensi vaaleissa
ketkä tappoivat sävelradion. Susanna voisi pelastaa oman poliittisen uransa peräytymällä, mutta demarijuntta painaa päälle.
Eipä enää tarvitse ihmetellä päätösten laatua - entistä enemmän alkaa vaan haisemaan. Demareitten ja SanomaWsoyn yhteispeli ei reilulta näytä. Susanna Huovinenkin taitaa olla demarivirkamiesten
täysin ohjailtavissa. Idioottimaiset päätökset ovat yksinomaan demareitten tuottamia - toivottavasti tämä on myös Susanna Huovisen poliittisen uran lopullinen päätepiste.
Toivottavasti mahdollisimman moni demareita äänestänyt Sävelradion kuuntelija muistaa ensi vaaleissa
ketkä tappoivat sävelradion. Susanna voisi pelastaa oman poliittisen uransa peräytymällä, mutta demarijuntta painaa päälle.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mieti vähän mitä kirjoitat. Perustelut sävelradion luvan uusimatta jättämiselle olivat hyvin perustellut. Jos kerran jonkun lupa oli jätettävä uusimatta niin miksei sävelradion. Aina on voittajia ja häviäjiä, ei tämä päätös välttämättä huono ole, ties vaikka saisimme paljon paremman uuden kanavan.
Purolta. "Lupaa ei myönnetä, koska valta radiomarkkinoilla keskittyisi liikaa yhdelle konsernille". Kysynkin nyt, että mitkä kaksi eri konsernia saivat luvan Lady FM:lle ja Rock FM:lle?
Kysehän on taajuuksista. Radio novalla on kuuluvuus aivan omaa luokkaansa ja koska uutismedia olisi saanut tässä tapauksessa parhaat
taajuudet niin sen takia lupaa ei voitu myöntää sävelradiolle. Sävelradion lupaahan haki nimenomaan uutismedia. Eli päätös oli ihan hyvin perusteltu.
Laki televisio- ja radiotoiminnasta:
"Huomiota on myös kiinnitettävä siihen, ettei viestintä keskity tavalla, joka on omiaan vaarantamaan sananvapautta."
Liikenne- ja viestintäministeriössä tehdään se perusmoka, että printtiä ja sähköistä mediaa käsitellään eri asioina. Lain edellyttämä sananvapauden vaaliminen edellyttäisi viestinnän keskittymisen torjumista kaikilla toimialoilla.
MTV Media
-MTV3
-Subtv
-Radio Nova
-Sävelradio
...
Maikkari ja Subbari käärivät jo eurot tv-mainonnassa ja Radio Nova Ylen tasoisilla mahtilähettimillään radiomainonnassa. Sävis repii euroja Novan taustalla.
Yksi suuri (ja Suomen suosituin) tv-kanava yksi suuri (ja Suomen suosituin kaupallinen) VALTAKUNNALLINEN radiokanava sekä toinen tv-kanava riittää hyvin MTV Medialle. Ei tule keskittymistä liikaa.
Onko jengi unohtanut taannoiset Maikkarin irtisanomiset???!!! Ja vielä pitäisi saada kahmia lisää fyffeä että saa kenkiä kohta uusia duunareita pellolle? Ohjelmat voi ostaa ulkopuolelta ja tuotto se vain kasvaa ja "MTV-poika" voi hyvin. :)
lopulta ruåttiin
"Ohjelmat voi ostaa ulkopuolelta ja tuotto se vain kasvaa ja "MTV-poika" voi hyvin. :)"
Eihän missään muussa firmassa osteta ohjelmia ulkopuolelta? Mites Nelosella, YLE:llä, entä muilla radioilla?
tai tee se niin että ei ole noin läpinäkyvää. Varmaan olet tyytyväinen siihen että MTV heittää jengiä pihalle ja ulkoistaa? ;)
Noin voimakas lojaalisuus entistä työnantajaa kohtaan on luonnotonta.
Herää epäilys pohjoiskorealaisesta aivopesusta.
kun joku menestyy, niin taistolaiskommarit alkaa heti heittämään kapuloita rattaisiin ja vaatimaan kaiken jakamista.
Siis mielestänne ihan missä tahansa muussa firmassa ulkoistukset ja ostetut palvelut ovat hyväksyttäviä.
Sori en ymmärrä teidän kantaanne. Älkääkä yrittäkö kääntää asiaa päälaelleen.
ettei totuudet pääsisi unohtumaan uutisähkyssä jonka Säviksen lopettamien kanavalla aiheuttaa.
Kuuntele sinäkin Bassoo. Lähtee hyytymät päästäsi liikkeelle eikä pipo ahdista.
nii ja ens vuoden alusta nykyisellä Säviksen Hesan taajuudella 102,8 ! kesän ajan 102.4 MHz.