Osaako kukaan sanoa, onko vuodenajalla väliä PRK-leikkauksen kannalta? Tahtoisin mennä siihen jo nyt kesällä, mutta haittaako auringon valo kovin paljon enemmän silmiä nyt kuin jos menen vasta syksyllä tai talvella?
PRK kesällä
leikkaukseen
3616
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse en menisi kesällä PRK-leikkaukseen, koska auringonvalo lisää arpisamentuman riskiä. Aurinkolasit saa olla tosi hyvät ettei säteitä pääsisi silmään, ja miksi ottaa riskiä kun tunnetusti Suomessa ei aurinkoa näe vaikka haluaisi loka-marraskuussa... sinuna odottaisin syksyyn. Kesähän menisi joka tapauksessa lasit päässä vaikka menisit leikkaukseen!
Ei siina mitaan sen kummempaa riskia ole kesalla. Paistaa se aurinko myos muina vuodenaikoina. Toimenpiteen jalkeen kannattaa kayttaa ulkoillessa aurinkolaseja.
itselleni tehty prk viikko sitten perjantaina, aurinkolaseja olen pitänyt aina ulkoillessani, ihan asrpisamentuman pelosta. kaikki keinovalot näyttävät välillä sumeilta paloilta, esm auton valot ja ajattelinkin että jos olisin jättänyt leikkauksen syksyyn jolloin on pimeä ja jokapaikka täynnä lamppuja olisi voinut olla vaikeampaa..