kysymyksiä

ansku-

Mitä hedelmiä ja vihanneksia rotille voi tarjota? (useissa teksteissä kerrotaan vain että rotille voi tarjota joitakin hedelmiä ja vihanneksia)
Missä muodossa rotille annetaan lihaa ja kalaa?
Käykö piltit (siis sellaset liha ja kala)? Jos käy pitääkö ne lämmittää?
Voiko rotalle tarjota jotain luonnonkasveja? esim. nokkosen lehtiä kuivattuna tai voikukkaa tai jotain?
Jos rotan häntä kuivuu niin voiko sitä rasvata? mikä olisi hyvä rasva?
Olisin myös kiinnostunut näyttelyistä. miten niihin kannattaa valmistautua ja mitenkä rotta esitellään? muuta erilaista toimintaa?

7

4068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naatti

      Rotille voi antaa esim. ihan tavallista salaattia, porkkanaa(jos suostuvat syömään), kurkkua, päärynää, omenaa, banaania jne mutta ei sitrushedelmiä.

      Rotille voi antaa lohta(vedessä, kaupasta saa säilykkeenä),liha, kala ja kanapilttiä, voi lämmittää jonkin verran, ei liian kuumaksi, (ei ole pakko tietenkään lämmittää).

      Luonnonkasveista en tiedäkkään, en ehkä menisi antamaan koska niissä saattaa olla jotain pöpöjä..

      Häntää voi rasvata mutta ei se itsestään helposti kuivu, yleensä se rasvataan silloin kun häntä on pesty kun se ollut likainen(hännässä näkyy selviä likaläikkiä), eli jos häntä likainen, pesulle! :) Niin, ja ihan tavallisella perusvoiteella rasvataan.

      Näyttelyistä en osaa sanoa mitään muuta kuin että jos viet rottasi sinne, ne pestään ennen esittelyä, jaa'a, muuta en tiedä:)

    • Kaikenlaisia, kuten tuossa jo mainittiin. Jäävuorisalaatti ja kurkku ovat lähes täysin ravinteettomia, joten niitä ei kovin usein. Kurkku on hyvä matkaeväs, koska siinä on n. 98 % vettä. Sitrushedelmiäkin voi antaa silloin tällöin pieniä määriä, mutta ne on kuorittava hyvin; valkoista kuoriosaa ei saa hedelmään jäädä. Palkokasvien suhteen myös varovaisuutta, voivat aiheuttaa vatsavaivoja suurina määrinä. Kaalit ovat toinen mahavaivojen aiheuttaja, niitä meillä vältetään kokonaan. Muuten vapaasti mitä sattuu olemaan; omenaa, banaania, päärynää, ananasta, persikkaa (ei sokeriliemeen säilöttyä!), vesimelonia, parsakaalia & pinaattia (sisältävät rottien tarvitsemaa rautaa), kukkakaalia, keitettyä perunaa, riisiä & pastaa jne. Omilla rotilla puuropäivä pari kertaa viikossa; kaura- tai 4 viljan hiutalepuuroa, johon sekoitan Semperin hedelmäsoseita ja yleensä myös pakastepinaattia jokusen köntin (jäähdyttää kivasti puuron samalla kun pinaatti sulaa).

      Säilykelihaa ja -kalaa antaisin varovasti (omani eivät syö niitä alinkaan), voivat sisältää säilöntäaineita (tästä ei varmuutta, en syö niitä itsekään eli ei ole tullut katsottua). Keitetty jauheliha ja seiti ovat meillä vakioita eläinproteiinin lähteinä, samoin silloin tällöin koiranruoka.

      Vauvanruoista käyvät myös liha- ja kalavaihtoehdot. Ei tarvitse lämmittää, mutta ihan jääkaappikylmänäkään en niitä rotille tarjoaisi. Kylmät ruoat voivat sakoittaa mahan.

      Luonnonkasveja kannattaa tarjota nyt kun niitä on saatavana! Voikukan lehtiä, ratamoa, nokkosta keitettynä (kuivanakin voi aiheuttaa kutina) jne. Kerää ehdottomasti vain puhtailta paikoilta ja sellaisia kasveja, jotka tunnet. Pese kasvit kuumalla vedellä huolellisesti, näin vältät lois- ym. tartunnat. Mustikanvarvut isona kimppuna häkin seinään kiinnitettynä saa osakseen ihmettelyä ja hampaita. Kesemmällä kerää mustikanvarpuja marjoineen, jolloin tahmatassut saavat marjastaa (edelleen muista kasvien huuhtelu!). Kerään usein omilleni myös vanamoa, iso kasa innostaa puutarhureita.

      Rottien hännät on syytä pestä kesäaikaan kerran viikossa, koska häntä on rotille elintärkeä lämmönsäätelyelin. Pesy tapahtuu Fairylla, jonka jälkeen rasvaus hajusteettomalla perusvoiteella tai esim. ruokaöljyllä.

      Tapahtumakalenteri löytyy Suomen Kesyrottayhdistyksen sivuilta, http://www.kesyrottayhdistys.fi Näyttelyihin valmistautumisesta on varsin kattava paketti Anubis-rottalan (ent.) sivuilla, http://personal.inet.fi/kilpailu/kesyrotta/

      • ansku-

        Kiitos vastauksista! :D


      • Eläinshampoo

        Rotan hännän voi hyvin pestä myös eläimille tarkoitetulla shampoolla, esim. jyrsijäshampoolla (esim. Zolux), tai koirashampoolla, minusta se on miellyttävämpi kuin omaa ihoani pahasti kuivattava Fairy. Pesun jälkeen rasvaus perusvoiteella, kuten edellä kerrottiin.


    • meillä

      kalaa(vähän lihaa).omenat,porkkanat ja perunat,

    • Nimetön

      rotan häntä kuivuu liiaksi jos menee astianpesuaineella pesemään. paras pestä miedolla ja hajusteettomalla pesuaineella esim. vauvojen saippualla..

    • Anonyymi

      Moi minulla on ollut rotat jo hetken olen oppinut heiltä paljon. Mutta joskus tuntuu että niillä on tylsää mitä voisin tehdä että rotat piristyisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      60
      14588
    2. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      265
      2321
    3. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      22
      2315
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      123
      1639
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1433
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      341
      1334
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1173
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1025
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      73
      896
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      99
      813
    Aihe