kysymyksiä

ansku-

Mitä hedelmiä ja vihanneksia rotille voi tarjota? (useissa teksteissä kerrotaan vain että rotille voi tarjota joitakin hedelmiä ja vihanneksia)
Missä muodossa rotille annetaan lihaa ja kalaa?
Käykö piltit (siis sellaset liha ja kala)? Jos käy pitääkö ne lämmittää?
Voiko rotalle tarjota jotain luonnonkasveja? esim. nokkosen lehtiä kuivattuna tai voikukkaa tai jotain?
Jos rotan häntä kuivuu niin voiko sitä rasvata? mikä olisi hyvä rasva?
Olisin myös kiinnostunut näyttelyistä. miten niihin kannattaa valmistautua ja mitenkä rotta esitellään? muuta erilaista toimintaa?

7

4872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naatti

      Rotille voi antaa esim. ihan tavallista salaattia, porkkanaa(jos suostuvat syömään), kurkkua, päärynää, omenaa, banaania jne mutta ei sitrushedelmiä.

      Rotille voi antaa lohta(vedessä, kaupasta saa säilykkeenä),liha, kala ja kanapilttiä, voi lämmittää jonkin verran, ei liian kuumaksi, (ei ole pakko tietenkään lämmittää).

      Luonnonkasveista en tiedäkkään, en ehkä menisi antamaan koska niissä saattaa olla jotain pöpöjä..

      Häntää voi rasvata mutta ei se itsestään helposti kuivu, yleensä se rasvataan silloin kun häntä on pesty kun se ollut likainen(hännässä näkyy selviä likaläikkiä), eli jos häntä likainen, pesulle! :) Niin, ja ihan tavallisella perusvoiteella rasvataan.

      Näyttelyistä en osaa sanoa mitään muuta kuin että jos viet rottasi sinne, ne pestään ennen esittelyä, jaa'a, muuta en tiedä:)

    • Kaikenlaisia, kuten tuossa jo mainittiin. Jäävuorisalaatti ja kurkku ovat lähes täysin ravinteettomia, joten niitä ei kovin usein. Kurkku on hyvä matkaeväs, koska siinä on n. 98 % vettä. Sitrushedelmiäkin voi antaa silloin tällöin pieniä määriä, mutta ne on kuorittava hyvin; valkoista kuoriosaa ei saa hedelmään jäädä. Palkokasvien suhteen myös varovaisuutta, voivat aiheuttaa vatsavaivoja suurina määrinä. Kaalit ovat toinen mahavaivojen aiheuttaja, niitä meillä vältetään kokonaan. Muuten vapaasti mitä sattuu olemaan; omenaa, banaania, päärynää, ananasta, persikkaa (ei sokeriliemeen säilöttyä!), vesimelonia, parsakaalia & pinaattia (sisältävät rottien tarvitsemaa rautaa), kukkakaalia, keitettyä perunaa, riisiä & pastaa jne. Omilla rotilla puuropäivä pari kertaa viikossa; kaura- tai 4 viljan hiutalepuuroa, johon sekoitan Semperin hedelmäsoseita ja yleensä myös pakastepinaattia jokusen köntin (jäähdyttää kivasti puuron samalla kun pinaatti sulaa).

      Säilykelihaa ja -kalaa antaisin varovasti (omani eivät syö niitä alinkaan), voivat sisältää säilöntäaineita (tästä ei varmuutta, en syö niitä itsekään eli ei ole tullut katsottua). Keitetty jauheliha ja seiti ovat meillä vakioita eläinproteiinin lähteinä, samoin silloin tällöin koiranruoka.

      Vauvanruoista käyvät myös liha- ja kalavaihtoehdot. Ei tarvitse lämmittää, mutta ihan jääkaappikylmänäkään en niitä rotille tarjoaisi. Kylmät ruoat voivat sakoittaa mahan.

      Luonnonkasveja kannattaa tarjota nyt kun niitä on saatavana! Voikukan lehtiä, ratamoa, nokkosta keitettynä (kuivanakin voi aiheuttaa kutina) jne. Kerää ehdottomasti vain puhtailta paikoilta ja sellaisia kasveja, jotka tunnet. Pese kasvit kuumalla vedellä huolellisesti, näin vältät lois- ym. tartunnat. Mustikanvarvut isona kimppuna häkin seinään kiinnitettynä saa osakseen ihmettelyä ja hampaita. Kesemmällä kerää mustikanvarpuja marjoineen, jolloin tahmatassut saavat marjastaa (edelleen muista kasvien huuhtelu!). Kerään usein omilleni myös vanamoa, iso kasa innostaa puutarhureita.

      Rottien hännät on syytä pestä kesäaikaan kerran viikossa, koska häntä on rotille elintärkeä lämmönsäätelyelin. Pesy tapahtuu Fairylla, jonka jälkeen rasvaus hajusteettomalla perusvoiteella tai esim. ruokaöljyllä.

      Tapahtumakalenteri löytyy Suomen Kesyrottayhdistyksen sivuilta, http://www.kesyrottayhdistys.fi Näyttelyihin valmistautumisesta on varsin kattava paketti Anubis-rottalan (ent.) sivuilla, http://personal.inet.fi/kilpailu/kesyrotta/

      • ansku-

        Kiitos vastauksista! :D


      • Eläinshampoo

        Rotan hännän voi hyvin pestä myös eläimille tarkoitetulla shampoolla, esim. jyrsijäshampoolla (esim. Zolux), tai koirashampoolla, minusta se on miellyttävämpi kuin omaa ihoani pahasti kuivattava Fairy. Pesun jälkeen rasvaus perusvoiteella, kuten edellä kerrottiin.


    • meillä

      kalaa(vähän lihaa).omenat,porkkanat ja perunat,

    • Nimetön

      rotan häntä kuivuu liiaksi jos menee astianpesuaineella pesemään. paras pestä miedolla ja hajusteettomalla pesuaineella esim. vauvojen saippualla..

    • Anonyymi

      Moi minulla on ollut rotat jo hetken olen oppinut heiltä paljon. Mutta joskus tuntuu että niillä on tylsää mitä voisin tehdä että rotat piristyisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      129
      4248
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      2
      4050
    3. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      73
      3323
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2754
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    6. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      21
      2446
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      41
      2426
    8. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      30
      2406
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2386
    10. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2377
    Aihe