Ongelma!

a-p-u-a

Miten kotilot voi lähettää postissa uudelle omistajalle?????!!!!?? Kiitos vastanneille jo tässä vaiheessa!=)

3

287

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mä..

      näin: laita kotilo horrokseen lopettamalla sumuttelu ja ruokinta,horrokseen kotilo menee noin 1-2 päivässä. sitten pakkaa kotilo joko pakasterasiaan tai johonkin muuhun pieneen purkkiin,johon olet etukäteen porannut kanteer happireikiä.pohjalle joko paljon wc-paperia tai turvetta.laita rasia kiinni,ja varmista vielä laittamalla teippiä ympärille,ettei se aukea postissa.laita rasia pakettiin tai suurensuureen kirjekuoreen,siihenkin kanattaa laittaa muutama huomaamaton happireikä.sitten vaan kuoren päälle ostajan osoite ja paketti postiin!

      • kotilo-kaktusfani

        Jos kotilot ovat pieniä voit laittaa ne suklaamunankuoriin.Tee happireikiä kuoriin ja kotilot niihin.Pehmusteita ei ole pakko laittaa kuoren sisälle mutta ulkopuolelle kannattaa laittaa jotain pehmustetta esim vessapaperia.Kotiloita ei ole pakko laittaa horrokseen.Ennen kuoriin laittamista kotilot pitää ruokkia hyvin.


      • kotilo-ja-gekkofani
        kotilo-kaktusfani kirjoitti:

        Jos kotilot ovat pieniä voit laittaa ne suklaamunankuoriin.Tee happireikiä kuoriin ja kotilot niihin.Pehmusteita ei ole pakko laittaa kuoren sisälle mutta ulkopuolelle kannattaa laittaa jotain pehmustetta esim vessapaperia.Kotiloita ei ole pakko laittaa horrokseen.Ennen kuoriin laittamista kotilot pitää ruokkia hyvin.

        sieltä löytyypi muistaakseni vielä tarkemmat ohjeet xD http://www.freewebs.com/tamanaks


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      152
      1313
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      120
      1069
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      832
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      808
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      734
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      46
      674
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      61
      581
    Aihe