Häälahja

jerkku

Haittaako jos menee häihin eikä osta mitään häälahjaa? En ole mikään pihi, mutta en ajatellut viedä mitään..

6

2461

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä!

      Eli kyllä haittaa!

    • tss

      Uteliaisuudesta kysyn, miksi et veisi lahjaa. Kyllä jonkinlainen, pienikin, lahja yksin tai vaikkapa ystävien kanssa yhdessä hankittuna kuuluu niin vahvasti perinteisiin, että muistamatta jättäminen tulkitaan helposti negatiiviseksi eleeksi.

    • elostelemaan

      syömään ja juomaan toisten kustantamana ja sen vertaa et viitti, että kortin hankkisit? häpeä.

    • ..........

      mun mielestä täytyy olla vähän tyhmä, jos menee häihin möhlyään ruokaa yms eikä mitään vie :P

    • mutta ihmettelen silti

      Miksi ihmessä et veisi jotain? Arvo sen mukaan, mitä oma lompakko kestää ja kuinka läheisten ihmisten häistä on kyse.

      Ai miksikö? No siksi, että niin on tapana tehdä. Juu juu, kyllähän luutuneita tapoja voi aina tuulettaa, mutta kannattaa aloittaa jostain vähän vähemmän tunteenomaisesta asiasta. Ja sitä häät ovat niiden keskipisteille.

      Ja muuten, ei pieni huomaavaisuus toisia ihmisiä kohtaan koskaan ole pahasta. Heitä voi huomioida välillä, vaikka ei olisi mitään erityistä aihettakaan. Silloin kun on aihetta, etkä huomioi, niin se kertoo käsitykseni mukaan lähinnä vain sisäisen maailmasi pihiydestä, vaikka muuta väitätkin.

      • Kettukarkki

        ...että vähän mänttiähän se lie. Pätee vähän joka juhlaan, et jos toinen järjestää suurella vaivalla kekkerit ni lahja on tapa kiittää siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2661
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1462
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      941
    Aihe