Mikä toukka?

apuva...

    En oikein saa selville mitä toukkia meillä on joten kysyn apua täältä.

Eli olemme nyt löytäneet kotoamme mustia noin sentin mittaisia toukkasia joilla on pienen pienet jalat. Ne ovat liikkeessä ösin ja niitä on löytynyt eniten makuuhuoneesta ja yksi löytyi keittiön vetolaatikosta. Makuuhuoneessa viihtyvät sängyssä ja lattiallakin oli tänä aamuna yksi. Näitä ei vielä ainakaan ole kuin muutama löytynyt, mutta pelottaa, että lisääntyy. Jokin aika sitten oli pari pientä, mutta nyt on tullut isompia. Eli kasvaakohan nämä niin nopeasti suureksi vai onkohan vaan eri ikäisiä. Näitä siis tullut nyt kuumilla ilmoilla.

Emme ole vielä asuneet talossa kuin puoli vuotta ja talo on 50-luvulla rakennettu. Remontoitu sisältä ja kesällä tehdään ulkovuoraus.

Emme siis tiedä onko näitä ollut esim. viime kesänä tai joskus. Edellinen asukas vaan puhui koppakuoriaisista joita oli heidän tullessaan ollut, mutta olivat ne saaneet pois. Yläkerrassa kuulema joskus vielä muutama yksilö on näkynyt.

Pieniä muurahaisiakin tuntuu olevan jonkin verran ja olivat tehneet pesänkin kukkamultaan.

Ötököitä siis riittää.

Jos joku tietää mitä nuo toukat on ja miten niistä pääsee eroon niin kiitos ja kumarrus.

Tiedoksi vielä, että talossamme on pieni vauva ja koira eli myrkytykset ei varmaan tule kuvioihin...

0

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Bus Fi Jaanalta onnistui kusetus

        Bus Fi Jaana Bernadotte-Colangelo päätti hoitaa sitten Nykissä perheensä raha-asiat kerralla reilaan veronmaksajien ylen
        Maailman menoa
        58
        3593
      2. Joko kyllästyttää ?

        Tämä nillitys siitä mitä palstalla saa ja ei saa tehdä? On jo niin vanha juttu rekatut vastaan anot. Aivan turhaa sha
        Sinkut
        372
        1870
      3. Tuliko mies yllätyksenä

        etten oo niin helppo ja kiltti, kuin ehkä luulit? Kiltti ja lempeä ulkokuori, mutta kuitenkin oma tahto :)
        Ikävä
        80
        1261
      4. Nytpähän tiedän totuuden

        Ei muuta sanottavaa.
        Ikävä
        41
        1133
      5. Tilanne on vakava koska rakastan sinua

        Tilanne on oikeasti paha. En yhtään tiedä haluatko olla vain kaveri vai jotain enemmän. Ei sellaista voi suoraankaan kys
        Ikävä
        73
        1004
      6. Seuraavan kerran kun nähdään

        Jos ollaan kahden niin yritän puhua tavallista suorempaan. Haluan nimittäin sinut ja niin kauan kuin on mahdollisuus...
        Ikävä
        34
        880
      7. Mies , mikä olet horoskoopiltasi

        Ja tiedätkö mikä on kaipaamasi naisen horoskooppi?
        Ikävä
        74
        767
      8. OLIKO PUOLANGALTA

        Iltasanomat uutisoi tänään että Kainuussa oli joku lahopää saanut vankeusrangaistuksen kun oli käynyt koululla opettaja
        Puolanka
        13
        725
      9. Ketkä Sysmässä riitelevät?

        Tällä palstalla on moitittu Sysmän päättäjiä riitelystä. Luin Yle Lahden jutun kunnanjohtajan erottamisesta ja järkytyin
        Sysmä
        25
        705
      10. Sinä nainen mielessäni

        Tänäänkin olisi hyvä sää kipitellä luokseni. Tule paijattavaksi ja puristeltavakseni.
        Ikävä
        39
        675
      Aihe