Onkos täällä porukkaa joka on kokeillu 308:sin läpäisyä eri matkoilta? Esim. kuinka kokovaippaluoti uppoaa puuhun (koivuun) 100metriltä?
308 tehot?
Jukka
164036
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
.308 luodin uppoaminen 100m:n matkalta kuivaan, terveeseen koivutukkiin riippuu melkoisesti käytetyn luodin tyypistä ja painosta, sekä latauksen muista arvoista(ruutimäärät, lähtönopeus yms). Mutta uppoaa kyllä! Kokeiltukin on, taatusti
lähietäisyydeltä n.5 metristä ammuin 70senttiä paksusta liimatusta puusta läpi. Tais olla mäntyä, mutta silti kovaa ja meni 8g rangella eli sakon kokovaipalla läpi niin että räpsähti vaan.
100 metristä luulis menevän 50 sentin koivusta läpi. Kyllä intissäki sanottiin et 7,62x39 rynkyllä pystyy ampumaan puun läpi vaikka matkaa ois 100 metriä ja puu 40senttiä paksu. 308 sinne matkaan ja muutenkin on huomattavasti tehokkaampi. Edellyttäen joka kohdassa tietenkin että kaikki jo edellä mainitut ehdot täyttyvät.ruutilaatu kuulan paino piipun pituus jne.
Oletko kokeillut uutta Super Rangea kevyemmällä luodilla? Vähän lisää nopeutta, niin olisi oiva lintupaukku...
Onkos tuo 308 hyvä lintumetsälle jne..meinaan että onko toi kovin arka tuulelle vai meneekö täysin suoraan joka säällä? Millaisissa lähtönopeuksissa noi pyörii? Olisko järkevämpi ostaa heti 30-06 jos toi 308 on vähän turhan tehoton?
tehdasladatuissa .308 ja .30-06. Mikään luotiei mene tuulella täysin suoraan, ei edes .50 bmg. .30 kaliiperiset on kyllä tuulensietokyvyltään paljon parempia kuin esim .222 tai .223
Empä ole kuullutkaan, pitänee alkaa guuglettamaan =) Thx vinkistä!
Niin Jaakko, nyt kyllä olet lukenut ikuisuus väittelyjä 30-06spr vs. 308w =) Tehaspateilla näillä on kuule pirun vähän eroa! Itselataamalla saat vähän enemmän tehoja 30-06. 308 parempi patruunavalikoima ja halvat paukut.
Kyllä 308 kuule riittää lintumetälle ja on tosi suora lentorata. Ei todellakaan ole tuuliherkkä, kuten pilkkuseiskat!
Sanottasko näin, että pirun hyvä yleiskaliiberi linnusta hirveen. Raaka totuus vaan on se että aina löytyy niitä jotka yrittää vastustaa tätä "tavis"kaliiberia, mutta turhaan kun on niin pirun hyvä ja tarkalle käynnille perusteet omaava kaliiberi. Voithan ostaa vaikka .50bmg niin eiköhän sillä lintu keikaha=)
Itse kokeilen seuraavaksi kaliiberia 22-250 ja 243. Paljon olen kummallakin ampunut mutten riistaa.
että 7,62x53r:llä on pokattu tarkkuusammunnoissa paljon enempi pokaaleja kun millään 308:lla. Ja jos et ole sattunut huomaamaan niin juuri nimenomaista kaliberia tosi ampujat käyttää(itsekkin aikoinani)
Ja suomen armeija on ottanut taas käyttöön ko. kaliiperin pikakivääreihin...(kuten venäjän armeijallakin on) Niin miksi ei 7,62x51? niii-in... Sitä voi miettiä. Etujahan siinä on oltava koska laippakantaisuus on jo miinus tankolippaalle.
tarkka-ampujilla on dragunovit olleet jo ties kuinka kauan? Kaliperi tietenkin vanha sotakaliiperi.
22-250 löytyy itseltäni. Seuraavaksi kokeilen "nollakasia";
http://www.skadi.x3shop.de/artikel.php/products_id/71
.300Winmagin olisin halunnut, mutta ei tuota siinä kaliiberissa saa.
308:lla ammuttu metso löytyy puun alta, kun taas 222:lla ammuttua saa etsiä.
pysykää nyt tässä aiheessa. tuota tinkaan on käyty joka keskustelussa ja sillä ne kaikki on pilattu. mutta onko joku testannu kuinka 308 puolivaippa lävistää vaikka kuusta
Jos verrataan noita keskenään tehon puolesta: Onko noiden välillä paljon teho eroa vaikka 357mag onkin revolverin patruuna mutta varmaan aika tehokas se on?
no entäs sitten. miten se liittyy 308 puun läpäisyyn. urpo
Ei pidä paikkaansa.
Lapuan taulukot antavat 357 Mag 11,7 g luodille nopeutta 420 m/sek ja 308 Win 11,7 g luodille nopeutta 800 m/sek.
Elikkä 308:lla on lähes kaksinkertainen teho.
liike-energian kaava 1/2* massa* Nopeus toiseen
antaa noilla tiedoilla .308 luodille iskuenergiaksi noin 3700 joulea ja .357 magnumille noin 1030 joulea. Eli noilla latauksilla .308 luodilla 3,5 kertaa enemmän iskuenergiaa kuin .357 magnumilla. Toisin sanoen .308 luodilla 3,5 kertaa enemmän tehoa.