Älkää ihmeessä valitko matkanjärjestäjäksenne Domina Travelia!! Jouduimme Bulgarian lennollamme odottamaan Oulussa lähes vuorokauden lentoa, matkanjärjestäjiä ei saanut mistään kiinni!! Se ei todellakaan ole VASTUULLINEN matkanjärjestäjä, emme voi mitenkään suositella sitä kenellekään! Hotellissa (Izola Paradise) henkilökunta teki tahallista kiusaa ja siihen ei Suomessa otettu mitään kantaa! Olisi pitänyt itse kuulemma selvitellä Bulgariassa, turha sitä on täältä päin tehdä enää mitään! Näin sanoi minulle naishenkilö soittaessani heidän Helsingin numeroon. Että rahat viedään asiakkailta mutta mitään asiakas ei voi vaatia. ÄLKÄÄ LÄHTEKÖ DOMINA TRAVELIN järjestämille matkoille, valitkaa mieluummin suuremmat ja vastuullisemmat matkanjärjestäjät!
Domina Travel- EI ENÄÄ KOSKAAN!!!
pettynyt
254688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
tuosta, että oulussa oli jouduttu odottamaan tosi kauan konetta. Itsekin käytin dominatravelia, mutta dotukset olivat vain 1-3 tuntia kummallakin lennolla. Silloin sapetti, mutta tuntuvat ihan vähäisiltä teidän odotukseenne nähden.
Dominatraveliin en minäkään ollut tyytyväinen. Hemusairin menokone oli ihan kauhean ahdas ja ruoka oli mitätön aamiainen. Hotelli oli hyvä ja toimiva. Suurin pettymys oli opastoiminta paikanpäällä, ainakin sb:llä. Heidän neuvonsa oli, että laittakaa aurinkorasvaa ja varokaa taskuvarkaita. Kun kyselin sitten linja-autoasemaa ja aikatauluja varnaan, burgasiin, siihen ne tiedot loppuivatkin. Linja-autoaseman sijaintia ei osattu neuvoa!!!!
Ensikertalaiselle olisi voinut tarkemmin kertoa, missä on kukkaiskatu, rantakatu, pääkatu jne. Toki ne löytyivät, mutta oppaat eivät niistä vissiin tienneet, tai olettivat kaikkien olevan jo käyneet sb:llä. Olisi voinut vähän vinkata, mihin kannattaa mennä, mitä välttää, mitä ostaa, mikä on erityisen halpaa, miten toimia ilmastoinnin kanssa.. ei mitään. Bussimatkat kentältä olivat hiljaisia, se olisi ollut oiva paikka kertoa, mutta oppaalla ei ollut mitään sanottavaa. Ehkä olen muiden matkanjärjestäjien matkoilla tottunut niin paljon parempaan.
Kotimatkalla mukana oli ihana opas, joka kulki juttelemassa ihmisten kanssa, mutta tietoa hänelläkään ei ollut. Hän ei kuitenkaan piilotellut itseään.
Loma oli kuitenkin hyvä, olin itse runsaasti tutustunut kohteeseen ja tiesin mitä halusin. Maksoin kyllä ihan turhaa opppaiden palvelusta.
Ei kannata odottaa heiltä juuri mitään. Toisaalta kausi oli alussa, jospa se siitä alkoi suttaantua, kun kausi pyörähti kunnolla käyntiin:)
hyviä matkoja kaikille ja oppaille tsemppiä ja jaksamista!
Samoja kokemuksia oppaista oli meilläkin. Opas ei kertonut meille Bulgariasta yhtään mitään linja-autossa, sb:sta sen verran että milloin ensimmäiset turistit olivat saapuneet sinne. Senkin hän luki suoraan esitteestä, jonka jakoi meille. Kaikilla muilla matkanjärjestäjillä oppaat ovat kertoneet matkakohteesta esim. historiallista taustaa, nykyhetkestä sekä suositelleet esim. ruokaravintoloita ym. Jokseenkin todella turhauttava olo koko Domina Travelin toiminnasta, sekä myös Suomen päässä. Matkoja osataan kyllä puhelimitse myydä, mutta kun asiakas tarvitsee neuvoja, niin käsketään tehdä kirjallinen asiapaperi, joka sitten käsitellään Dominassa.
Hemus Airin tarjonta lentokoneessa koostui seuraavista: 1 sämpylä, juoma, kurkku ja tomaaattiviipale, juusto ja makkaraviipale. Lisäksi suklaapatukka kookostäytteellä. Kahvin tai teen sai jälkikäteen. Hurraamista ei ole tarjonnassa eikä koneessa, varauloskäynnin kohdalla tippui vesipisaroita suoraan päälle. Tax free esitteet vanhoja ja repaleisia. Että semmosta.
Jep me odoteltiin sitä saamarin Hemusta Burgasissa..ja kyllä oli moneen otteeseen mielessä Oulun päässä lomaansa vasta aloittelevat. Oli kyllä kaikilla oikeasti sympatiat teidän puolella, meillähän oli jo sentään loma takana!
Nyt sitten Dominan "virallinen" kanta tuohon odotteluun on se, että koneen lähtö Irlannista myöhästyi! (Sanomalehti Kaleva) Ja höpön höpön, kaikki me Burgasissa odotelleet näimme ihan omin silmin miten sitä konetta koitettiin nikkaroida kuntoon monta tuntia. Alkuillastahan se jo laskeutui sinne lentokentälle ja saman tien alkoi vimmattu hyörinä.
Dominan oppaatkin sitten yöllä hotellilla kysyttäessä sanoivat että koneessa on ollut joku todella iso vika. Että se siitä virallisesta tiedosta...Hohhoijjaa! Ei enää IKINÄ Domina Travel!!
nimittäin ihmettelin vesipisaroita!!!!! En vaan viitsinyt mitään sanoa ääneen, kun olin ihan pihalla miten lentokoneessa voi silloin tällöin tippua vesipisroita ostalle ja päähän. Aattelin, että itsellä viiraa :) :)
ei sitten viirannutkaan, ainakaan kovin pahasti. ONNEKSI PYSYTTIIN ILMASSA!
Haluaisin antaa palautetta tuosta opastoiminnasta, en vaan oikein tiedä mihin. Suosittelen kyllä lämpimästi muita matkanjärjestäjiä, ainakin katsastamaan heidän tarjontansa. Ovat aikaisemmin olleet ihan eri maata. Sunny Beach on kyllä ihana paikka lomailla, sitä ei onneksi dominatravel pilannut.
Palautetta neuvottiin antamaan suoraan Domina travelin toimistolle, joko sähköpostilla tai sitten heidän osoitteeseen
Domina Travel Finland Oy
Kaisaniemenkatu 4
00100 HELSINKI.
Hiukkasen epäilen silti, että onkohan palautteesta juuri hyötyä. Yrittäessäni kertoa Suomessa oman hotellini epäkohteliaasta käyttäytymisestä minua kohtaan Domina Travelille, minulle sanottiin suoraan, että "olisit hoitanut asiasi Bulgariassa, turha sitä tänne on soitella jälkeenpäin".
Mm. tästä johtuen olen niin käärmeissäni koko puljua kohtaan, että minun puolestani saisivat laitta lapun luukulle niin pitkäksi aikaa, että maksava asiakas saisi rahalleen vastinetta! Asiakaspalvelutaito ja ystävällisyys kun ei maksa edes antajalleen yhtään mitään.
Harmi kun teidän loma ei kaikilta osin onnistunut. Meidän seurue oli tyytyväinen ihan kaikkeen. Ilmat suosi, ruoka oli hyvää, terveenä selvittiin koko aika, hauskaa oli ja opas oli aivan ihana, ystävällinen ja avulias. Yleensä ottaen meidän kaikki lomamatkat ovat menneet hienosti. Matkanjärjestäjä on ollut mikä milloinkin, ei väliä. Ensi vuonna uusi reissu johonkin päin maailmaa :)
Ehdottomasti parantamisen varaa matkaoppaiden tietämyksessä. Jouduimme mekin odottelemaan bulgariassa useita tunteja koneen saapumista. Matkaoppaamme sanoi vain että en tiedä milloin tulee... jne jne... kun kysyimme koneen mahdollista saapumisaikaa... Että aika peestä oli koko touhu. Muutenkin tietämys kohteesta hyvin vähäinen. Hieman Varnan historiasta meille kuitenkin bussissa mukana ollut opas kertoi, mutta ei se korvannut lentokentällä sattuneita sähläyksiä bussien kanssa. matkaporukkamme jakauti eribusseihin, koska meille annettiin virheellistä tietoa busseista. Ja osa joutui vielä vaihtamaan linja-autoa. Lisäksi toisen bussin matka hotellille kesti n.2h. vaikka puolituntia piti kestää.. kokonaisuudessaan matka bulgariaan venyi 6h liian pitkäksi. Eikä paluumatkallakaan paljon vähemmällä selvitty koneen odottelun ja bussikiljetuksen takia, mutta nopeammin kuitenkin.
Ihan suoraan haukuttiin Domina Travel palaute lappuun!
Mutta hyvää matkaa menijöille.. Varatkaa paljon tilaa kärsivällisyydelle matkalaukkunne!!
unohdin mainita vielä, ettei meille oltu ilmoitettu välilaskusta Vilnassa, Liettuassa jossa kone tankattiin välillä. Joten lentomatkakin kesti n.5h (Varnaan), (Burgariin, eli piedemmälle) matka Finnairilla 2.5h!!!! Että siitä! Ja kysyin vielä matkaoppaalta (joka oli lennolla mukana, josta plussaa, vaikkei siitä ollutkaan mitään apua!) lennon aikana että pysähtyykö kone Vilnassa, vai ymmärsinkö englannin kielestä oikein. Tämä vain sanoi "että joo pystähtyy" ei muuta. Lisäksi kysyin että pysähtyykö se paluumatkallakin.. Tämä vain "kyllä luultavasti.". Että semmosta.
lisäksi paluumatkalla osalle matkustajista ei ollut edes lippuun merkittyä paikkaa koneessa!
Me oltiin jokunen aika sitten Aurinkomatkojen äkkimatkalla ja meille ei tahtonut löytyä paluumatkalla paikkoja koneeseen laisinkaan. Onneksi ollaan sen verran usein reissattu ympäri maailmaa, ettei se meitä pelästyttänyt mitenkään, huvitti lähinnä. Paikat löytyi kyllä, ei siinä mitään. Dominan reisuilla ollaan oltu myöskin usein ja heinäkuussa mennään taas. Sämpylät koneessa yms. asiat ei myöskään meitä harmita, edullinen matka = riisutummat tarjonnat. Muutama myslipatukka tai jotain muuta naposteltavaa mukaan, kyllä se siitä. Tässäkin pätee; "sitä saa mitä tilaa". Ts. Ladan hinnalla ei ikävä kyllä mersua saa. Omatoimisuutta tarvitaan myöskin ulkomailla, äiti ja iskä kun ei ole aina mukana ;). Matkustellaan ja nautitaan elämästä, ei anneta pienten asioiden häiritä meidän kaikkien hyvin ansaittua lomamatkaa.
Kyllä maailmalla pärjää, sehän on selvä. Mutta jos maksat palvelusta, oletettavasti se silloin myös kuuluu sinulle. Domina Travel ei mainosta itseään missään "vähän halvemmalla rahalla sekä vähän puutteellisella palvelulla" toimivana yrityksenä. Domina Travel matkat ovat suunnilleen samoissa hinnoissa suurempienkin matkatoimistojen kanssa, myös sen tarjoamat palvelut. Ongelmahan on se, että se ei pystynyt tarjoamaan asiakkaillen sitä, mitä lupasi.
Kyllä oli matka Domina Travelin kanssa karmaiseva kokemus! Opas oli täysin onneton. Ei osannut kertoa oikein mitään. Miten sellainen tunari päästetään yksin lentokenttäbussiin?!? Eikä kukaan ollut tainnut edes kertoa, mitä pitää sanoa?!? Ei toivottanut edes tervetulleeksi!! Kyllä oli hyvä ensivaikutelma! Kävimme tervetulotilaisuudessakin, joka oli ihan täysi fiasko. Sen jälkeen en sitten kääntynytkään dominaoppaiden puoleen kysymyksissäni... Ja itseasiassa Tjäreborilla olisi päässyt halvemmalla, mutta Dominan aikataulu sopi meille paremmin.
Dominan matkat eivät todellakaan ole halvimmasta päästä, kun vertaa eri matkanjärjestäjiä. 500 euroa tuli pulitettua Dominalle, mikä mielestäni on jo kohtuu hintainen matka keskieurooppaan. Dominalla ei todellakaan hinta-laatusuhde päde yhtään. Rahalle ei vastinetta saa, toistuu "en tiedä" sekä oppaiden suusta että täällä Suomen päässä itse matkatoimistossa. Kukas se sitten tietää, ellei vastuullinen matkanjärjestäjä. Syy matkan valintaan Dominalta oli myös meillä matkan ajankohta. Mikäli olisimme tienneet ennalta tulevan, olisimme jättäneet väliin. Tai odottaneet sopivaa ajankohtaa toiselta matkatoimistolta.
Lieneeköhän niin, että Hemus Air on nykyään suurin syy Dominan ongelmiin...? Kun aina tuntuvat suurimmat valituksen aiheet johtuvan lentokoneista ja niiden myöhästelyistä?!?
Itse olen Dominan mukana käynyt Bulgariassa, TOSIN eri lentoyhtiöllä viime kesänä, eikä mitään ongelmia ollut minkään suhteen! Oppaat olivat avuliaita, mukavia ja ystävällisiä. Tervetulotilaisuudessakin tuli tietoa niin paljon, ettei kaikkea kyennyt edes sisäistämään..!
Ennen matkaa mm.selvittelimme muutamaan kertaan seurueemme yöpymistä valitsemassamme hotellissa, meitä kun oli keskiverto-perhettä isompi porukka matkassa; jos matkatoimiston virkailija ei tiennyt vastausta kysymykseeni, hän välitti sen eteenpäin kohteeseen, josta tuli vastaus viimeistään seuraavana päivänä... huonoa palveluako?? =) Lisäksi unohdimme muutamia tavaroita hotellihuoneeseen, ja saimme ne takaisin muutaman viikon päästä Dominan Helsingin toimistolta, ilman mitään kuluja.. eikä ollut edes kyse arvotavaroista; moni isompi matkatoimisto kun toimittaa ainoastaan arvotavaroita takaisin omistajilleen, ja perii siitäkin maksun.
No, kokemuksia on monia, ja ymmärrän että ne huonot jäävät mieleen, ja matkakin saattaa mennä pieleen.. harmillista. Varmasti olisi jo itseänikin suututtanut moinen kokemus! Sääli vain sinänsä, että ainoastaan ne huonot saavat suuresti palstatilaa täälläkin, ikäänkuin joissakin matkatoimistoissa tai matkakohteissa olisi pelkästään niitä negatiivisia puolia =/
Onhan täällä näkynyt negatiivisia kirjoituksia niistä isoistakin matkanjärjestäjistä, eli ei se koko aina laatua takaa...!
täsmälleen samaa mieltä kanssasi.
Kiva tietää miten Domina Travel aiakkaitaan kohtelee. Kiitos infosta!
antaapa domina travelin olla, onhan niitä muitakin matkan järjestäjiä. Joku leuhottaa olevansa kokenut matkustaja täällä keskustelussa oliko peräti kanarialla käynyt ja naurattanut vaan, niinhän se tekee.. kyllähän se tiedetään vaikkei olisi missään käynytkään, että naurattaahan se.. niin tää "kokenut matkustaja" valistaa, että sitä saa mitä tilaa. Kannustaisin tutustumaan hintoihin, niin tiedät että ei domina travel mikään erityisen halpa oo, äkkilähdöt ehkä. Katso sinä kokenut matkustaja, jos matkustaa paljon sitä oppii tietämään jotain hintalaatusuhteestakin, muutenhan ne on vaan ne suuret puheet..
Hyvää matkaa ja lomaa minne kukanenkin on menossa! etenkin Bulgariaan matkustaville rentouttavaa lomaa!
Palasimme juuri Dominatravelsin matkalta Sozopolista. Meillä ei ole mitään moittimista matkatoimistoa kohtaan. No tosin Burgasin kentällä meni aikaa ja bussikuskia joutui odottamaan, mutta se ei ollut oppaan vika.
Opas oli ammattitaitoinen ja erittäin avulias. Teki todella parhaansa ja auttoi lisähuoneen saamisessa ja huoneen vaihdossa isompaan ( meillä oli alunperin 3 matkaajaa samassa huoneessa jolloin oli ahdasta).
Hotelli oli ihan ok ja sijainti loistava. Säät eivät kyllä alkulomasta suosineet.
Kaikenkaikkiaan, jos matkalla on jotakin moitittavaa, se kannnattaa tehdä jo paikanpäällä informoiden opasta, jonka tehtäviin kuuluu selvittää asiat hotellin/ matkatoimiston kanssa. Ja kannattaa muistaa myös oma käytös ja tapa jolla esittää asiansa, huutava ja vihainen asiakas ei varmasti nosta oppaan työmotivaatiota.
Lennot Bulgarian air charterilla olivat ihan ok, kone tuntui täysin turvalliselta ja kapteeni osasi hommnsa. Lentoemännät eivät kyllä juuri hymyilleet, mutta so what.
Dominatravelsille ja opas Sannalle kiitettävä arvosana.
nyt on kesä ja kärpäset...
Kiitos matkatoivotuksista, Kultahietikko kutsuu ensi viikolla!
me kans ollaan tyytyväisiä domina travelin palveluun
hemus oli vähän myöhässä vaivaset 18 tuntia mut saatiin oulussa olla hotellissa yksi yö. (tasokas hotelli) Kentällä saatiin 90€ edestä ruoka ja virvoike lappuja. bulgariassa hotelli Izola Paradise
oli siisti henkilökunta ystävällistä ei mitään moittimista. ja ruoka hyvää ja halpaa.
oppailta sai neuvoja ja apua jos tarvitsi.pois lähtiessä opas tuli hakemaan hotellilta bussilla ja laskeutuessaan autosta yritti kertoa ihmisille että autoon sopii vain 13 ihmistä kukaan ei kuunnellut ja taas syntyi eräänlainen "palaute sarja" kun kasseja piti ottaa pois autosta. opas sai turhaa kritiikkiä ihmiset eivät kuuntele mitä heille sanotaan vaan ollaan "päänäpäsmärinä" menossa joka paikkaan. domina travel on ihan ok siinä missä muutkin matkanjärjestäjät.
Oli ehkäpä aika hyvä huomio tuo asiallinen käytös, myös valitustilanteissa...!
Itse asiakaspalvelutyössä vuosia olleena tiedän, että jos asiakas käyttäytyy heti ensihetkestä alkaen "törkeästi", niin eipä siinä auttamishalut hirveästi herää.. asiat kun pitäisi osata kuitenkin aikuisten kesken selvittää edes jotenkin järkevästi.
No, toivotaan ettei ole tuossa aiemmin mainitussa tilanteessa ollut kuitenkaan kyse siitä.
Toinen mikä kiinnitti huomiotani oli se, että tämä valittajien rimpsu tuntuu olleen samalla matkalla, jolla on ollut sangen tietämätön opas. Ehkäpä asiallinen palaute siitäkin asiasta Dominalle voisi auttaa asiaa; eihän ulkopuolinen voi kuitenkaan tietää mikä työvoimapula alalla saattaakaan olla...?! Jokainenhan meistä on joskus ollut uudessa työssä, eikä voi siinä heti olla asiantuntija.
Tietysti on valitettavaa, jos opas on ollut tietämätön, eikä ole sit myöskään viitsinyt ottaa selvää asioista, ja ollut omasta puolestaan valmis ja innokas tekemään asian parantamiseksi jotakin...! Sehän oppaan tehtävä kuitenkin mielestäni on.
No, elämä on... onneksi matkatoimistoja on useampi, joten jokainen voi valita mieleisensä!
Itse aion kuitenkin edelleenkin käyttää Dominaa, tai mitä tahansa muutakin, jos jonkun toisen firman tarjonta ja aikataulut sopivat paremmin omiin tarkoituksiini!
Tämä kyseinen myöhästyminen on ollut kuulemma ainoa lajissaan. Koskaan ei ole kuulemma ollut noin paljoa myöhässä, ja lennot lähtee ajoissa aina. näin on kerrottu monessa eri paikassa
Ei ainakaan tän palstan mukaan oo ainoa ollu tää 18 tunnin myöhästyminen, et molemmissa päissä jouduttu useamin ku yhen kerran odottaan koneen viivästymisen vuoksi. Ja sit tää Oulun myöhästyminen, jossain vaiheessa kerrottiin, et kone ei saa lähtölupaa mut todellinen syy oli se, että sitä korjattiin Burgasin kentällä (paikallaolijat olivat nähneet sen). Ihme, et pitää valehdella sellaisesta asiasta.
Itse tulin juuri Sunny Beachilta ja olin siellä Domina Travelin kautta. Kaikki meni niin kuin pitikin, ei ole valittamista mistään. Tulen varmasti tulevaisuudessakin käyttämään Domina Travelia.
Kolme kertaa olen ollut Dominan järjestämällä matkalla Kultahietikolla eikä kertaakaan ole tarvinnut odottaa sen paremmin lentoa kuin bussiakaan. Oppaat ovat olleet ystävällisiä ja palvelu hyvää. Kiitos vaan Dominalle onnistuneista reissuista!!! :)