1977 rakennetun

huonot puolet

mitä huonoja puolia on v1977 rakennetuissa taloissa? ei ainakaan tuuletusrakoa ole ulkovuoressa,onko muovia jo silloin käytetty seinissä?

7

5803

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy

      valesokkeli löytyy moisesta,ei hyvä!

      • Vale

        KYSYN VAAN ??????????????????????????????


      • löytyy
        Vale kirjoitti:

        KYSYN VAAN ??????????????????????????????

        alempaa...


    • rakenteissa

      Riskirakenteita löytyy, kuten tuolloin ylesesti käytetty piilosokkeli.
      Piilosokkeli on sellainen jossa talon runko on noin 20 cm alempana lattian pintaa ja tälläisissä taloissa on paljon lahonneita, homeisia seinien alaosia.
      Ensin kannattaa tutkailla onko talon ympärillä maanpinta lähes lattianpinnan tasassa, tälläinen riskirakenne on hyvin yleistä tuonikäisissä taloissa.
      Maaston muotoilu täytyy olla siten että ympäri taloa maasto on rakennuksesta poispäin viettävä, siksi että sadevedet eivät valu sokkelin viereen ja kastele sokkelia.
      Jos talossa ei ole rännikaivoja tai kaukaloita, niin silloin melkovarmasti sokkelit ovat kastuneet.
      Kannattaa varmistaa mys että talo on varustettu kunnollisilla salaojilla.
      Tuuletusraon puuttuminen ulkovuorauksessa ei ole muuta haittaa kun ettei siinä tahdo maalaus kestää, vaan rupeaa hilseilemään.
      Jos seinissä on käytetty villaa eristeenä niin silloin siellä pitää olla myöskin höyrysulkumuovikin.

    • Vale

      ollakin PUUTALO....

    • Ei kelpaa home ei

      1970 luku oli lastulevy rakentamisen kulta aikaa mä en ottas ees ilmatteeks 70-luvun taloo siittä löytyy niin plajon vikoja, lisäksi kosteusvaurioita runsaasti!

      • asiasta

        Ei se lastulevy vikoja tai hometta tee, sen aikakauden taloissa on suurin osa kuitenkin laadukkaasti ja hyvin tehty. Enemmän kohua ovat aiheuttaneet 80-luvulla ja 90-luvun alussa tehdyt elementtitalot, joiden kosteussuluista ei ollut kenelläkään kokemusta kun niitä rakennettiin huimaa vauhtia, ja silloinkin, kuten aina, haukuttiin vanha tekniikka huonoksi ja oltiin niin edistyksellisiä, mutta aika on paljastanut näissä taloissa todella paljon puutteita. Lisäksi rakennusporukkaan alkoi tulla työntekijöitä joilta puuttui ammattiylpeys kokonaan ja työn jäljessä oli paljon toivomisen varaa. Myös taloudelliset syyt, eli nopea rakennustahti, teki 80 ja 90 luvun taloille paljon vahinkoa.
        Useimmat 70-luvun talot olivat vielä, ns. pitkän tavaran taloja, joista on pitkä kokemus ja rakentajat osasivat niitä tehdä. Toki aina on joukkoon mahtunut poikkeuksiakin, mutta useimmat 70-luvun talojen ongelmat joita nykyään on havaittavissa, johtuvat normaalista rakenteiden uusimistarpeista jos ylläpitohuolto on laiminlyöty. Mutta onneksi kuitenkin suurin osa näistä taloista on hyvissä käsissä ja hyvin pidettynä säilyneet ja säilyvät vielä pitkään asumiskelpoisina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      219
      5016
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2705
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1480
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1292
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      155
      1185
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe