Miten tonne...

Miten tonne freewebs sivuille vois saada kuvia ku teen runescape apusivuu niin tahtosi ettei siel ois pelkkää tekstii
1126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Teen videon ottamisesta aiheen, koska siihen liittyvät kysymykset ovat lisääntyneet.
Selitän tässä aiheessa Camtasia 3:n ja HyperCam 2:n käyttöohjeet.

HyperCam 2:

1. Avaa HyperCam 2. Aluksi sinun kannattaa säätää itsellesi mieluiset asetukset Hot Keys-välilehdestä.

http://img64.imageshack.us/my.php?image=hycam29cg.png

2. Nyt sinun täytyy valita alue, josta haluat ottaa videokuvaa Screen Area-välilehdestä.
Valitse Select Window-jos haluat suoraan valita ikkunan. (Suositeltava menetelmä, jos haluat ottaa Runescapesta kuvaa. Vie kursori Runescape-ikkunan päälle valitaksesi sen.)
Voit myös valita Select Region-kohdan, jos haluat valita tarkkaan alueen. Pidä hiirtä pohjassa kun valitset alueen.
Ja kolmas, vaikein vaihtoehto on syöttää HyperCamille alue suoraan pixeleinä.
Valitun alueen ympärillä pitäisi olla punainen "kehä". Videonottamisvaiheessa punainen kehä vilkkuu.

http://img72.imageshack.us/my.php?image=hycam225zk.png

3. Kun olet lopettanut videon ottamisen valitsemastasi nappulasta, klikkaa Play-nappulaa, minkä jälkeen videon pitäisi alkaa näkymään Windows Media Playerissä, jonka avulla voit tallentaa videon haluamaasi kansioon.
(HyperCam tallentaa ottamasi videon automaattisesti asennusvaiheessa valitsemaasi kansioon.)

Huom! Kun valitset kuvattavan ikkunan, sinulla pitää olla Runescape jo valmiina auki, sillä jos yrität avata sen alapalkista, valitsee HyperCam alapalkin kuvattavaksi alueeksi.

Camtasia/Camtasia Studio 3:

1. Asennuksen jälkeen luonnollisesti avaa Camtasia

2. Klikkaa Start a new project by recording the screen-kohtaa. Tämän jälkeen avautuu ikkuna, josta voit valita saman tavan valita kuvattavan ikkunan niinkuin HyperCam 2:ssa.

3. Kuvattavan alueen valitsemisen jälkeen tulee muutama kohta, jotka toivottavasti osaat itse täyttää/ohittaa. Näiden jälkeen tulee asetukset, joista voit aloittaa/pysäyttää/lopettaa kuvaamisen.

En ole perehtynyt Camtasiaan yhtä hyvin kuin HyperCamiin, vain olennaisiin asioihin. Camtasia on kuitenkin muodikkaampi sekä ulkonäöltään että toiminnoiltaan, eli suosittelen sitä.

Huom! Camtasiassa on sama ongelma, eli se, että sinulla täytyy olla Runescape valmiina avattuna ennen kuin valitset kuvattavan alueen.

Lataa HyperCam 2: http://www.gold-software.com/HyperCam-file5002.html

Lataa Camtasia 3: http://www.techsmith.com/download/camtasiatrial.asp

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kroolaaja kirjoitti:

Miten tonne freewebs sivuille vois saada kuvia ku teen runescape apusivuu niin tahtosi ettei siel ois pelkkää tekstii

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu