Focuksen kulutus?

Fordman

Hankin n. 3 kk melkein uuden Focuksen, 1.6 l, sport-paketti (kone 115 hv jäykempi alusta). Hankittaessa oli ajettu n. 1300 km, nyt on kohta 4000. Ajotietokoneen mukainen kulutus on ollut kevättalvella n. 10.0 l ja nyt kesän tultua 9.6 l/100 km. Enimmäkseen kaupunkiajoa. Onko kulutus normaalia, ja pieneneekö se ajokilometrien myötä? Maantieajossa menee vain 7-7.5 l/100 km.

Ihemetyttää vähän,kun toisena autona on Ford Mondeo 1.8 l farkku vm. 2002, joka vie vähemmän (kaupunki 8.8 l/100 km), vaikka on raskaampi ja vähän isommalla (125 hv) koneella. Pitäisikö Focusta säätää?

Millaisia kokemuksia teillä muilla Fordisteilla on?

13

3209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muttei tiputa

      Moi! anna auton käydä joutokäyntiä pihalla n. 10min ja katso sitten kulutusmittariin. l/100km kun auto ei ole liikkunut niin mittarin näyttämä kulutus on varmasti noussut reippaasti. Muistaakseni auton seistessä joutokäynnillä 3min = 0,1 l. kun lähdet pidemmälle reissulle, yli 100km, nollaa mittari niin saat todellisia lukuja. Parhaiten onnistuu kun täytät tankin täyteen ajat n. 500km ja täytät uudelleen. Se litramäärä mikä tankkiin menee jaat sen trippimittarin lukemalla ja kerrot sadalla, niin saat todellisen lukeman. kulutusmittari on hanakka nostamaan lukemaa mutta tippumaan se tarvii paljon maantieajoa. Ei muutakuin vanhanajan konstit käyttöön paperia ja kynää...

      Kesän jatkoja
      PS. ilmastointi ottaa n.0,5 - 1 l/100km enemmän ollessa päällä

      • Fordman

        Kiitos palautteesta ja vinkeistä sinulle ja kaikille muillekin. Täytyy ottaa trippimittari ja laskin käyttöön. Ajattelin, että ajotietokone olisi ollut jotakuinkin tarkka.

        Tein Mondeolla (1.8l,125 hv) juuri n. 700 km maantiekeikan. Nollasin kulutusmittarin alussa. Maantiellä meni 7.3 l/100 km keskinopeus n. 85 km/h. Taidan varmistaa tämänkin lukeman kesäajojen yhteydessä vanhanaikaisilla menetelmillä.


    • 2.0i 16V 130 hv Zetec

      Zetecin 130-heppaisella myllyllä menee 6,3 - 6,8 litraa maantiesatasella vauhdista riippuen. Nämä lukemat ovat vakionopeussäätimellä, joka ainakin minun tapauksessa säästää bensiiniä ja ennen kaikkea hermoja sekä ylinopeussakkoja.

      Mutta jos "polkee", niin silloin iso kone syö selvästi enemmän kuin 1.6.

    • on nyt sen verran

      että tiedän, ettei ajotietokoneen lukemat pidä paikkaansa. Minulla -05 Focus Wagon 1,6l/100hv.

      Ajotietokone näyttää maantielle (nollattu ennen pitkää matkaa) n. 6.1l/100km. Laskettu kulutus tankkauksista 6.8l/100km. Kapunkiajossa talvella ajotietokoneen mukaan kulutus 9,3-9,4l/100km ja laskettu 10,4l/100km. Tämä talven kovien pakkasten aikaan. Tämän hetken tilanne on nyt seurannassa, mutta ajotietokone näyttää nyt 8,3l/100km ja ajo on pääasiassa kaupungissa.

      Minulla oli ennen Focusta -02 Mondeo farkku 1,8l/110hv koneella. Sillä pääsi liki samoihin lukemiin nykyisen Focuksen kanssa kulutuksessa.

      Bensaa pyrin valuttamaan aina samallalailla tankkiin tarkkuuden maksimoimiseksi ja jos mahdollista, niin samalla asemalla ja samasta mittarista.

    • Autoiliija

      Omaan otsikossa mainitun auton. Asun/ajan Helsingissä.

      Kulutus viime aikoina on vakiintunut noin 9,5:een litraan. Ilmastointi jatkuvasti päällä, kaupunkiajoa, lähinnä lyhyehköjä kauppareissuja. Tankatessani nollaan myös ajotietokoneen keskinopeuden. Lukema on yleensä 26-28 km/h. Eli fillarivauhtia keskimäärin :-).

      Ajotietokone näyttää yleensä 0,1 litraa liian vähän jos vertaa mitattuun kulutukseen.

      Talvipakkasilla kulutus 11,5 - 12 litraa.

      Maantieajoa olen joskus kokeillut, silloin vie noin 8 litraa sadalla. Alle 7:n litran voi päästä jos ajaa tasaisesti alle 90:n nopeuksia (tällaista ajoa ei tietenkään juuri koskaan käytännössä ole).

    • Eli tässä kahden Focuksen -01 ja -06 kulutukset.
      Molemmat 1,6 (100Hp) koneella, molemmissa manuaali ilmastointi. Kulukset mitattu ja laskettu siten että kaikki tankkauset otettu vihkoon ylös eli kulutus on kaikkien ajojen keskiarvo.

      Focus -01, 1.6(100Hp) k.a.= 6,93L/100km (aj. 78tkm)
      Focus -06, 1.6(100Hp) k.a.= 7.38L/100km (aj. 4tkm)

      Eli samanlaisella ajotavalla Focus II vie n. 0,5L/100km enemmän kuin vastaava Focus I. Tehtaan mukaanhan uusi pitäisi viedä tuon verran vähemmän kuin se vie nyt enemmän.

      • ajomäärä

        Kulutus tippunee varmaankin seuraavan 10tkm jälkeen. autossa on itseoppiva moottorinohjaus joka luo muistia ajotyylillesi. mikäli autolla ajaa yleensä perheen molemmat vanhemmat niin kulutus toisella saattaa olla huomattavasti suurempi ajotottumuksesta johtuen. niin on ainaki meillä. eikan viiden tonnin aikana kulutus heittelehti aikasta roimasti, nyt kun mittarissa on viistoistatonttua niin kulutus on tasaantunut ok.


      • ajomäärä kirjoitti:

        Kulutus tippunee varmaankin seuraavan 10tkm jälkeen. autossa on itseoppiva moottorinohjaus joka luo muistia ajotyylillesi. mikäli autolla ajaa yleensä perheen molemmat vanhemmat niin kulutus toisella saattaa olla huomattavasti suurempi ajotottumuksesta johtuen. niin on ainaki meillä. eikan viiden tonnin aikana kulutus heittelehti aikasta roimasti, nyt kun mittarissa on viistoistatonttua niin kulutus on tasaantunut ok.

        Näin sanoi automyyjäkin että tippuu 10 tkm jälkeen.

        Itsellä kylläkin oli tuon Focus I kanssa niin että pienimmillään kulutus oli 6400 km jälkeen 6,49 L/100km jonka jälkeen kulutus tasaisesti nousi siten että lopulta se oli 78 tkm jälkeen 6,93 L/100km.


    • Niko

      Itsellä vuoden ollut käytössä vastaavalla koneella Ghia Wagon ja kulutus:

      motarilla 7,5...7,7 l/100 km
      kaupunki 7,7...8,0 l/100 km
      maantie 7,0...7,3 l/100 km

      Uutena vei muutaman desin enemmän, mutta reilun 5000 km jälkeen tasaantui nykyiseen. Ihmettelen noita reilusti yli 8 litran lukemia, itse en ole saanut missään vaiheessa niin korkeita kulutuksia.

      N

    • maxisti

      7,2-7,3 l/100 km sekalaisessa kevyessä ajossa 1,8 C-max (noin 60 % maantietä).

      • countergear

        Jep ja jos pihistää maantiellä (ei tosin motarilla) ja ajaa rajoitusten mukaan niin litran verran vielä tippuu tuosta.


    • geri

      itellä ei ole ajotietokonetta fobassa (siis muijalla on mun vanha auto) mutta reissussa vei perhe päällä 6.18l/100km yli 2000 km:n matkalla.
      kyläajosta en osaa sanoa mutta löpöö menee kyllä ihan eri malliin ja silloin oikea jalka on pääroolissa ja siis sen käyttö.
      mulla on C5 2.0 Break ja sillä kun pelleilen mökille mennessä on alhaisin kulutus 5.6l/100km.
      kaupungissa pari viikkoa syrjäpuolillakin teettää noin 9.5l:n kulutuksen sataselle varovaisesti kuljettaessakin että mieti nyt tästä sitten.
      mutta jos kaikki on kunnossa niin sun on päästävä maantieajossa noin 100:n vauhdilla 6.1-6.3l:n kulutuksiin tai sitten olet Loebbi eli ajattele asiaa taloudellisen ajon kannalta....

      • Fordman

        Voi olla, että kaupunkiajovoittoinen kulutus on Focuksellani korkeahko, koska ajoon ei sisälly pitkiä siivuja, joissa pääsisi ajamaan pitkään pintakaasulla. Maantiellä kulutus putoaa aikalailla asialliseksi (alle 7 l/100 km). Ohuempipohjaisilla kesäkengillä ajettaessa tilanne näyttää siten olevan paremmin hallinnassa.

        Ainakin yhden mittauksen mukaan ajotietokone näytti n. 0.3-0.4 l/100 km liikaa verrattuna kilometreista laskettuun lukemaan. Se helpottaa hieman. Jatkan "tutkimuksia".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      58
      894
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe