Kaisli, Soija, Teini.
Mitä pidätte? Minusta Kaisli on aika kiva :)
Mitä pidätte? Minusta Kaisli on aika kiva :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
oikeasti.En ole koskaan aikaisemmin kuullut Kaisli- nimeä.
Mutta ajatelkaa - joku äiti ja isä on joskus jossain ajatelleet että me haluamme erikoisen nimen jota ei muilla ole ja keksineet juuri nuo!
Täytyy sanoa että Soija ja Teini ei oikein iske mutta Kaisli taas ... on ihan nätti. Silti pidän ehkä kuitenkin enemmän Kaisla-nimestä.
noi Soija ja Teini ei ole kivoja.
Vanhus nimeltä Teini =/
Pieni 10-vuotias jota "jo" kutsutaan teiniksi...
oli nimeltään Kaisli.
Ei tainnut olla ihan suomalainen, jos oikein muistan..
Teini on VRK:n tilaston mukaan annettu 20:lle miehelle ja kolmelle naiselle. Viimeisin Teini on syntynyt v 1960-1979 välillä.
Kaisli-nimisiä naisia taas on 62, vanhin syntynyt v 1900-1919 välillä ja nuorin tänä vuonna.
Historiallisesti teinin mieltää pojaksi, Turun katedraalikoulun oppilaaksi, joka kesällä kiertää maaseudulla kerjäämässä viljaa talven elannon varmistamiseksi.
Nykyisen merkityksensä vuoksi ei luonnollisesti sovi nimeksi. Yhtä huvin voisi antaa nimen Nuori ta Vanhus.
Ei oikein nyt sävähdyttänyt, semmosia pakolla väännettyjä : /
Yleensä vältän ihan murskakritiikkiä tällä palstalla, mutta eihän lapselle voi oikeasti antaa nimeksi Soijaa tai Teiniä (viestissä ei tosin mainittu lapsesta tai sen suunnittelusta) , koska ne molemmat merkitsevät niin vahvasti nykyään jotakin. Ei ole ihme, että aiemmin on ollut Teinejä, eihän koko teini-ikä -käsitettä oltu 1900-luvun alkupuoliskolla olemassa. Minäkin miellän Teinin miehen nimeksi, vaikka esim.Toini on naisen nimi.Soija on myös niin yleiskäsite, samoin kuin esim. riisi, se ei ole sama asia kuin esim.Emilia on talouspyyhkeen nimi. Kaisli on kuitenkin mukava nimi!
Soija ei tosiaankaan istu nykyihmisen suuhun tai korvaan - mutta joskus vuosikymmeniä sitten tuskin moni suomalainen tiesi soija-pavusta ja/tai -soossista mitään. Uskoisin nimen olevan samaa 'sarjaa kuin esim Solja ja Silja hne.
Mutta ... hauskaa on että nimi Vilja tuntuu elävän vaikka sen merkitys on hyvin samankaltainen...