Tyttö halus maailmaan vähän aikasemmin ja tiputti painoaan vielä tuostakin. K7 rautaisella ammattitaidolla ja asiansa täydellisesti osaavilla omahoitajilla, tuosta pippurisesta likasta on kasvanut 2,5 vuotias täysin terve tyttö. Vaikeusittakaan ei selvitty..
Kehoitettiin keskittymään omaan lapseen, koska erittäin murheellisiakin kohtaloita tapahtui naapuri "kaapeissa". Onneksemme pääsimme Ronald McDonald taloon, josta pääsimme joka päivä hoitamaan itse vauvaamme, kylvettämään ja syöttämään yms. Itse dokumentoin videolle kaiken ja pidimme päiväkirjaa tapahtumista.
950 grammanen tulisielu
8
7873
Vastaukset
- pusut
suukko ja hali kaikille teille!
- Joopa joo
Sellainen selviytymis tarina.
- olipas taas...
...tosi asiallinen kommentti. Jätettänee sen suuremmitta huomioitta!
Onnea teille alkuper. =)
Vaikea itse kuvitella etes, mitä on pienen pienen vauvan kanssa, kun oma painoi syntyessään(rv42 ) 4,5kg, mutta koskaan kun ei tulevasta ym. tiedä (ja myötätunnosta/mielenkiinnosta) luen näitä..
Tuttavan lapsi on niin kovin pieni keskonen, tällä hetkellä, mutta pirun sitkeä pieni ihminen, hyvälä näyttää!! =D
Jokainen lapsi yhtä rakas, sama se "milloin" syntyy!! - faija 2
olipas taas... kirjoitti:
...tosi asiallinen kommentti. Jätettänee sen suuremmitta huomioitta!
Onnea teille alkuper. =)
Vaikea itse kuvitella etes, mitä on pienen pienen vauvan kanssa, kun oma painoi syntyessään(rv42 ) 4,5kg, mutta koskaan kun ei tulevasta ym. tiedä (ja myötätunnosta/mielenkiinnosta) luen näitä..
Tuttavan lapsi on niin kovin pieni keskonen, tällä hetkellä, mutta pirun sitkeä pieni ihminen, hyvälä näyttää!! =D
Jokainen lapsi yhtä rakas, sama se "milloin" syntyy!!Oma tyttäreni painoi ruhtinaalliset 580g syntyessään rv 26 vaikean raskausmyrkytyksen seurauksena,siinä meinasi kuolla tytär sekä äiti,mutta kiitos ammattitaitoiselle sairaala henkilökunnalle nyt on terve ja energinen tyttö sekä elossa oleva puoliso.
- pipsa53
faija 2 kirjoitti:
Oma tyttäreni painoi ruhtinaalliset 580g syntyessään rv 26 vaikean raskausmyrkytyksen seurauksena,siinä meinasi kuolla tytär sekä äiti,mutta kiitos ammattitaitoiselle sairaala henkilökunnalle nyt on terve ja energinen tyttö sekä elossa oleva puoliso.
Olipa hienoa kuulla komenntisi ja onnea ja kesää elämäänne....20v:sitten sain ihanan pienen pojan, neljän tyttären seuraxi, toivottuna.
Tänäpäivänäkään ei ole selitystä tämän pojan ennenaikaiselle maailmaantulolle.Tyttäret kun kaikki yli nelikilosia.
Poika synt.viikolla 29 2 1680g 42cm, vesi oli mennyt jo viikolla 24 4 joten sitkeästi hän yritti pysyä äitinsä masussa rauhallisena, hyvässä lämmössä ja minun sydänääniä kuunnellen.
Kaikki meni hyvin 1ikävuoteen saakka, sitten aloin itse olla huolissa et kaikki ei hyvin. Yritin sanoa neuvolassa lääkärille, eivät ottaneet tosissaan.Pojan ollessa 6v ja oli tarkastus kouluun menoa varten, silloinen uusi terveydenhoitaja otti asiakseen minun mainitsemat huolet ja poika lähetettiin tutkimuksiin. Selvisi että synnytyksessä hänellä oli veren purkauma ollut aivojen vasemmassa etulohkossa ja siellä oleva imukanava ei toiminut.Viikon sisällä poika leikattiin ja asennettiin suntti joka ei toiminut ja neljän kuukauden päästä vaihdettiin toinen joka on toiminut nyt sit tähän saakka. Poika on älykäs, hurmaava, ihana kaikkien kanssa toimeen tuleva rakastettu oma itsensä Härkä, hidas mutta lujaa tekoa...tässä tällainen tarina...Jaksamista ja pitäkää sitä typyä paljon sylissä,läheisyys tärkeää, yölläkin...*pikkumummo*
- itsekin keskonen (1500g)
mun pikkusiskokin tuli maailmaa
aikaisessa vaiheessa, painoi vain
600g :) ja nyt on niin reipas tyttö :) - pikkuiita
juu olen itse keskonen..synnyin v -77 ja painoin juuri nuo ruhtinaalliset 810g(2kk liian aikaisin)..
pikkusiskoni 11v.on myös keskonen(3kk aikasemmin)..
kun odotin omaani niin olin huolissani että jos itsellenikin syntyy keskonen..muttaei tullut vaan neiti painoi3300g ja pituutta oli 51cm..
On tässä kesällä tullut mietittyä elämää vähän tarkemmin kun henki meinasi mennä keväällä..keuhkoveritulppa oli molemmissa keuhkoissa..lääkärien mukaan ehkäisylaastarista johtuen.
Muistan kun juttelin mummoni kanssa n.2vkoa sitten että mummo huokasi:kyllä sinä olet ollut niin vahva ja sitkeä jo pienestä pitäen että kyllä tiesin että ei sinua vielä pois viedä!
tsemppiä ja jaksamista kaikille keskosten vanhemmille! - faija
mä oon sama faija, joka tämän jutun kirjoitti. syntyi kolmas lapsi ja jälleen keskosena. Kova hinku maailmaan näillä mun muksuilla. kovat on elämän ensiaskeleet.. toisiks vanhin syntyi vk 37 ja hänkin aika pienenä. Faijana ja lähes kaksimetrisenä, 130 kiloisena järkäleenä, itse ajateltuna se on uskomaton juttu. karusta ulkonäöstäni huolimatta olen onnekseni helvetin rela tyyppi. eka, eli "clou" syntyi alle kiloisena ja "wipe" 2,7 sena. ja poju "R" tonnikolmesatasena, mutta ei aivan ongelmitta selvitty kuitenkaan..
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869