Kiitos porvoon taxit

Nopeasta toiminnasta torstai iltana klo 22,00-.
Tilasin taxin noin kello 22.00 asiakkaalle.Klo 22.30
soitin uudestaan ja keskus vastasi ettei kukaan vastaa kutsuun. Seuraavaksi tilasinkin ambulanssin sairaskohtauksen vuoksi.työpaikalta lähdin noin klo 23.20 ja vieläkään taxi ei ollut tullut.
Siispä kysyisin oliko porvoossa pikku joulut keskellä kesää vai essolla hyvät kahvit tai kukaties taksi luvat vähissä. Seuraavan kerran tilaan taksin suoraan itäkeskuksesta niin tiedän varmasti että se saapuu paikalle puolessa tunnissa. Ja asiakkaani ovat tyytyäisiä.
61529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuliko silloin teeveestä jalkapallia? Todennäköisesti...

Äänestä
  • mökillähän ne ovat,rengit istuu essol kaffil ja tsiikaa futist,uusii lupii ni alkaa ajot kiinnostaa

    Äänestä

eikö yleensä sairaskohtauksiin tilata ambulanssi

Äänestä
  • Kaupungeissa yleensä sairaskohtauksen sattuessa tosiaankin tilataan ambulanssi, joka yleensä todella harvoja poikkeuksia lukuunottamatta on nopeasti paikalla.

    Tämä kirjoittajan tapa tilata taksi sairaskohtauksen sattuessa on maalainen tapa. Varsinkin ennen vanhaan sairaskohtauksen sattuessa jossain pikkukylässä tilattiin paikallinen kylätaksi ambulanssin sijaan. Tämä siksi, että kyyti sairaalaan on nopeampi, kuin kaukaa tulevalla sairasautolla.

    Tällöinkään ei koskaan soitettu minkään valtakunnan taksikeskukseen, vaan suoraan taksin isännälle, jonka kyläläiset hyvin tunsivat ja jonka numero kaikilla varmuuden varalta oli. Tämä sitten veti pikavauhtia "plyyshit" päälle vaikka keskellä yötä ja kyyti sairaalaan varmistui nopeasti ja luotettavasti.

    Ennen vanhaan kylissä oli muitakin kummia asioita. Mikäli tarvittiin lääkkeitä, niin paikallinen pankkiiri/postinhoitaja tai joku muu kylän luottohenkilö pyöritti pientä lääkekaappia, joka toimi ikäänkuin apteekkina.

    Pankkiautomaatteja ei ollut edes keskustoissa, mutta kylissä homma toimi. Mikäli tarvittiin ilta-aikaan rahaa, niin soitettiin pankkiirille, joka sitten antoi rahaa ja vähensi antamansa summan asiakkaan tililtä seuraavana päivänä pankin ollessa auki. Kirjaus pankkikirjaan tehtiin tietenkin jo ennen sitä ihan vaan kuulakärkikynällä kirjoittaen. Eipä taitaisi tämäkään onnistua nykypäivän kylissä...

    Äänestä

Lienee se,että lupien hakijoita ei tule tarpeeksi kun ihmiset kieltäytyvät lobotomiasta..
Onhan se kaikille ollut vuosia selvää ettei taxi ole palveluammatti vaan he ovat maanteiden valtiaita, rekkamiehet lie kadehtii taxien ajotaitoa kun taximies on teiden kuningas...
JA PASKAT

Äänestä
  • Ei todellakaan rekkamiehet kyllä kadehti taksareiden ajotaitoa, pikemminkin säälii sen puutetta. Ajetaan motarilla sata lasissa vasenta kaistaa vaikka oikea on tyhjä tajuamatta antaa tilaa nopemmille, pysähtyillään mihin sattuu ottamaan poka mm. keskelle risteystä tukkien koko risteyksen, kurvaillaan ilman vilkkua kaistojen yli ja junnataan liikenteen tukkona kyttäämässä jalkakäytävällä käveleviä mahdollisia pokia. Täytyy vain hyväksyä se tosiasia, että suurin osa heistä on joko kalkkeutuneita hapannaamoja tai sitten juuri autokoulusta valmistuneita opiskelijarenkejä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asiakaspalvelua kirjoitti:

Nopeasta toiminnasta torstai iltana klo 22,00-.
Tilasin taxin noin kello 22.00 asiakkaalle.Klo 22.30
soitin uudestaan ja keskus vastasi ettei kukaan vastaa kutsuun. Seuraavaksi tilasinkin ambulanssin sairaskohtauksen vuoksi.työpaikalta lähdin noin klo 23.20 ja vieläkään taxi ei ollut tullut.
Siispä kysyisin oliko porvoossa pikku joulut keskellä kesää vai essolla hyvät kahvit tai kukaties taksi luvat vähissä. Seuraavan kerran tilaan taksin suoraan itäkeskuksesta niin tiedän varmasti että se saapuu paikalle puolessa tunnissa. Ja asiakkaani ovat tyytyäisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu