Kaupungin terveyskeskuksissa ponnahtaa vanha henkilötunnus esiin kahden vuodenkin jälkeen jatkuvasti. Tilanne on todella kafkamainen, jollen ole tarkkana niin lääkeresepti tulee taatusti väärällä hetulla. Ja silloin ei apteekki anna lääkkeitä ulos. Kun valitan ja vaadin korjausta, minulle sanotaan vaan että hetua ei voi eikä saa muuttaa ja esitetään että menisin väestörekisteriin. Ei auta passin eikä kelakortin esittäminen mitään. Jorvi ja HUSSI on onnistuneet muuttamaan hetuni, mutta Espoon terveysmafialle se näyttää olevan mahdoton tehtävä.
Vanha hetu kummittelee
pirulavida
3920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Myös Helsingin terveyskeskuksen yksiköissä hetu kummittelee. Jossain yksikössä hetu on vaihtunut automaattisesti ilman omia toimenpiteitäni. Jossain taas eivät osaa/pysty korjaamaan hetua pyynnöstäkään huolimatta. Tuota väestörekisteriin menoa on myös minulle ehdotettu ja silloin olen esittänyt virkatodistuksen jäljennöksen että eikö tällainen kelpaa, jos kelakortti ja henkkari ei riitä.
HYKSissä vanha nimenikin kummittelee eri klinikoilla asioidessani. Vaikka olen valittanut asiasta, vanha nimi putkahtelee jatkuvasti uudelleen. HYKSIn mukaan heidän tietonsa ovat peräisin väestörekisteristä, mutta väestörekisterissä maistraatin mukaan tiedot ovat oikein.
Ongelma on siinä, ettei niillä selvästikään ole keskitetysti hallittua järjestelmää, vaan sen joka hiton paikassa on kopiot kaikista tiedoista. Ja siellä ne pysyy kunnes vastaan taas sattuu.
Lähinnä se on siis monessa tapauksessa enemmän järjestelmien heikkoutta kuin ihmisten ilkeyttä. Tosin jälkimmäistäkin kyllä voi tulla vastaan.