kultahietikolta tulleita???

onko kultahietikolta justiinsa kotio saapuneita,jos löytyy niin laittakaa viimehetken kuulumiset...sekä ruusut ja risut,mennään itse paikan päälle 18.6.......
61894
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Viime yönä palattiin viikon reissulta Kultahietikolta. Matka oli erittäin onnistunut, vaikka viimeiset päivät keli siellä oli epävakaa. Saimme vettä niskaan muutaman kerran. Asuimme hotelli Ermassa.
Paikka oli jota kuinkin sellainen, minkälaisen mielikuvan olin saanut aikaisemmin. Sunny Beachiin verrattuna mäkinen ja runsaasti puita.

Hotellimme oli hyvällä paikalla, suhteellisen lyhyt matka rantaan ja ostoskaduille. Ruokailu maksoi noin 30 - 50 levaa kolmelta hengeltä juomineen. Halvimmat viinit vähän alle 3 levaa pullo kaupassa. Olut kaupassa alkaen 1,49 levaa ja ravinteleissa noin 3 levaa iso tuopponen. Drinksuja sai happy hourin aikaan kaksi yhden hinnalla. Drinksun normaali hinta oli noin 6 - 8 levaa. Myös alkoholittomia vaihtoehtoja oli hyvin tarjolla.

Risuja ei nyt mainittavasti kertynyt, mitä nyt hotellin hissin sekoilu aiheutti osalle porukasta harmaita hiuksia.

Ruusuja taas ystävällisille paikallisille ihmisille.

Joku on maininnut, että ravintoloiden sisäänheittäjät ovat kiusallisia. Niitä on varsinkin ilta-aikaan paljon, mutta työtäänhän he vain tekevät, eikä siellä kukaan suutu vaikka käyt kadulla ruokalistan läpi, menemättä silti paikkaan.

Rannalla vaikutti olevan tilaa. Emme olleet itse rannalla, ainoastaan kävimme tutkailemassa meriveden lämpötilaa, joka oli kylmä.

Koiria siellä oli aika paljon vapaana. Eräässäkin ravintolassa yksi karvakuono tuppasi todella sinnikkäästi sisälle. Se heitettiin ulos useita kertoja, mutta palasi sitkeästi. Öisin ne rähisivät melkoisen kuuluvasti osan porukan mielestä.

Kultahietikko on aika nopeasti nähty, joten Varnassa käynti kannattaa ehdottomasti. Paikallisbussilla suunta maksaa 1,80 levaa. Taksi ottaa noin 20 levaa, vähän "tuulensuunnasta" riippuen. Välillä kyytiä saa halvemmallakin. Tulevat jopa bussipysäkille tarjoamaan kyytejä ja silloin hinta tippuu.

Yöelämää emme hirveästi harrastaneet, kun oli alaikäinen mukana, joten parhaimmista bilepaikoista ei ole tietoa. Livemusaa oli iltaisin vaikka kuinka monessa paikassa, lähimmillään omassa hotellissa. Meillä oli partsi juuri oman hotellin ulkoilmaravintolan yläpuolella, jossa esiintyjät soittivat ja laulaa loilottelivat. Ei tarvinnut välttämättä edes lähteä ravintolaan asti esiintyjiä kuuntelemaan.

Teen ajan kanssa kuvallisen matkakertomuksen reissusta, mutta tähän hätään se ei ehdi. Kuvia tuli otettua noin 500 reissun aikana.

Jo edellisellä reissulla maasta jäänyt positiivinen kuva ei himmentynyt yhtään. Pysyimme kaikki terveinä, emmekä törmänneet varkaisiinkaan Varnassa, vaikka erään liikkeen myyjät niistä kovasti varoittelivatkin.

Hyvää lomamatkaa teille!

Äänestä

Hei menossa:)
Palailtiin juuri Bulgariasta 8.6 oli aivan ihana paikka näin ensikertalaisina.Reissu oli 11pv.Ja ilmat olivat lämpöiset koko matkan ajan.
Ruusuja hyvästä ruuasta,hintatasosta,mukavista ihmisistä,auringosta.Reilua ja rehtiä väkeä paikalliset ihmiset.Hotelli todella hyvä ja siisti.Varnan kultahietikko siisti paikka uimarannat ym.ympäristö. Mikä mukavinta matka seuralaisina sattui vielä hupaisa Kummelin sakki;)).Risuja ainoastaan kun piti lähteä kotiin!Suosittelen paikkaa teille ja hyvää ja mielettömän hauskaa lomaa.

Äänestä
  • Viikko sitten palattiin. Parempi kuin Sunny Beach. Mahtavia musiikkiravintoloita (kuultiin mm. hanurilla yhdessä paikassa Säkkijärven polkka ja metsäkukkia), kun kuulivat olevan suomalaisia. Rokki soi toisessa paikassa. Vapaasti sai tanssia.
    Tosi halpaa neljällekin käydä ravintolassa. Taksi kannattaa tingata Varnaan. Siellä vieläkin edullisempaa. Nähtävyykisiä luostarista meripuistoon. Ystävällinen palvelu.
    Takuulla lähdetään uudelleen. Vaimo osti mm. viiden vuoden edestä asusteita. Keskihinta 1o euroa.
    Ei kenelläkään neljällä vatsavaivoja. Syötiin kylläkin maitohappobakteereja koko ajan. Esim. majoneesi tuotiin pöytään umpinaisessa purkissa. Suosittelen vilpittömästi.

    Äänestä

  • Käynyt kirjoitti:

    Viikko sitten palattiin. Parempi kuin Sunny Beach. Mahtavia musiikkiravintoloita (kuultiin mm. hanurilla yhdessä paikassa Säkkijärven polkka ja metsäkukkia), kun kuulivat olevan suomalaisia. Rokki soi toisessa paikassa. Vapaasti sai tanssia.
    Tosi halpaa neljällekin käydä ravintolassa. Taksi kannattaa tingata Varnaan. Siellä vieläkin edullisempaa. Nähtävyykisiä luostarista meripuistoon. Ystävällinen palvelu.
    Takuulla lähdetään uudelleen. Vaimo osti mm. viiden vuoden edestä asusteita. Keskihinta 1o euroa.
    Ei kenelläkään neljällä vatsavaivoja. Syötiin kylläkin maitohappobakteereja koko ajan. Esim. majoneesi tuotiin pöytään umpinaisessa purkissa. Suosittelen vilpittömästi.

    Taidettiin samaan aikaan majailla Varnassa..
    Meillä oli hotelli Javor, hyvä hotelli ja ruoka oikein hyvää . Jäi vielä matka-kuume päälle ;(
    Mutta piti jo heti maanantaina töihin. Mutta nyt meilläkin on kesä ja nautitaan siitä :)

    Äänestä

  • Rituliini kirjoitti:

    Taidettiin samaan aikaan majailla Varnassa..
    Meillä oli hotelli Javor, hyvä hotelli ja ruoka oikein hyvää . Jäi vielä matka-kuume päälle ;(
    Mutta piti jo heti maanantaina töihin. Mutta nyt meilläkin on kesä ja nautitaan siitä :)

    Oliko teillä parveke ulospäin? Kun jostain keskustelusta luin, että parveke saattaa olla sisätiloihin... Sunnuntaina menossa Javoriin :)

    Äänestä

  • Javor kirjoitti:

    Oliko teillä parveke ulospäin? Kun jostain keskustelusta luin, että parveke saattaa olla sisätiloihin... Sunnuntaina menossa Javoriin :)

    Joo meidän parveke oli ulos päin,huoneisto hotelli mutta ei sisältänyt mitään aterioita.
    Käytiin kuitenkin aika usein aamupalalla 6lev. ja 3lev.siisti hotelli ja hyvin toimiva kaikkineen.
    Kyllä sinne kannattaa mennä vaikka uudestaan.
    Tuli kierrettyä kyllä koko paikka juuria myöten vain lenkkeillen..sopivan säänkin puolesta!
    Nyt saa ihailla näitä Pohjanmaan lakeuksia:))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


menossa... kirjoitti:

onko kultahietikolta justiinsa kotio saapuneita,jos löytyy niin laittakaa viimehetken kuulumiset...sekä ruusut ja risut,mennään itse paikan päälle 18.6.......

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu