Kokemuksia

Olis mukava jos uuden yariksen omistajat kertoisi kokemuksia autostansa.
Siis niin hyvät kuin huonotkin puolet.
71464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oma Yarikseni on melko uusi joten paljoa en ole vielä ajanut. Olen pitkä ukko joten ihmeen hyvin mahdun tuohon autoon ja tilaa on silti yllin kyllin. Omat säädöt on että mikä tahansa auto niin penkki niin taakse kuin saa. Toivoisin että muutamia senttejä sais vielä taaksepäin, mutta niin se on aina. Ajoasento OK. Sitten on ne paljon parjatut penkit, mielestäni ne on hyvät. mikään ei puudu pidemmälläkään matkalla, reisituki jää tosin hieman kadoksiin lyhyen istuimen vuoksi. 1,3 koneella pärjää, mitään tykitysohituksia ei tosin tehdä. Mielestäni 1.3 on tohon kyllä ehoton minimi. Polkimet ok, lyhyt kytkimen rata. kääntyy lähes panssarivaunumaisesti paikallaan;D. Ajovakaus ehdottoman hyvä noin pieneksi, päihittää mennen tullen isäni uuden korollan, molempien mielestä. Itelläni on pitkät kädet joten saan hyvän asennon, mutta ratin syvyyssäätö turhan niukka. MUUNNELTAVUUS HUIPPUHELPPOA JA KÄTEVÄÄ. Ei takaovilla ainakaan itelle mitään käyttöä kun yhellä liikkeellä takapenkit liukuu keyesti eteenpäin tai taittuvat täysin tasaiseksi tavaratilaksi. mittaristo selkeä. Auto aika hiljainen, paitti motarilla normaaliäänetelyä. KAIKENKAIKKIAAN NAPPIOSTOS!!! MP3 toisto mahtava sollissa. Ei keskikonsolia ikävä kyllä, mutta takapenkillä liikkumine helpottuu. Hevletisti koteloita ja luukkuja minne voi tavaroitaan unohdella. Selkeät vipstaagit ja namiskuukkelit. Ei muutakun tojota alle ja olet eliittiä!

Äänestä
  • Oli hyvä, kiitos siitä !
    Olen itsekin pitkä mies ja samanlaisia huomioita itsellä koeajosta.

    Äänestä

Ajettu 11000km tammikuusta alkaen,olen tyytyväinen ostokseen.
On moitteitakin: vääntö surkea (edellisessä autossa 167nm) , lyhyt akseli väli ja suomen paskat tiet ...

Mutta on taloudellinen, mitään vikaa ei ole ollut,näppärä kaupungissa,loistava väri valinta kiven iskujen kannalta : lunar silver 1f8 ..

Jos nyt ostais uutta yarista tulisi 1.4 d4d ..muuten sama

Lämpöiset suosittelut kaikille kiinnostuneille !

Äänestä
  • on ainoita muttei pienimpiä ongelmia, muuten hyvässä autossa,meinaan tuo talviajettavuus.Johtuu osittain ohjauksesta,korkeudesta ja lyhyestä akselivälistä.Olisin myös kaivannut hieman 1.3 isompaa konetta,koska vääntö on aika heiveröinen.

    Äänestä

Mulla oli upouusi - 06 Yaris vuokralla. Olipa hyvä peli, välillä lähti käyntiin ja välillä ei. Olipa kiva kun kerran sattui sammumaan liikennevaloihin, eipä sitten lähtenyt käyntiin vaikka kuinka yritti. Vuokraajakin sanoi että näitä käynnistysongelmia on ollut nimenomaan Yariksissa. Eipä antanut kovin laadukasta kuvaa Toyotasta. Muutenkin auton alusta on liian kova, pompottaa ja nyökkii kuopissa. Ja takana ei sitten mahdu istumaan kuin korkeintaan 173 cm pitkä aikuinen, muuten ottaa pää kattoon kiinni. Samanmittainen kuski ajoi ja kuskin penkin taakse jäi ruhtinaalliset 7 cm jalkatilaa polville. Takapenkki on tosiaankin mitoitettu vain lapsille.

Äänestä
  • Mullakaan ei käynnistynyt uusi Yaris aina, mutta automyyjä kertoi tähän syyn: Kytkimen pitää olla pohjaan painettyna käynnistettäessä, etteivät pienet lapset saisi autoa käyntiin. Nykyään lähtee käyntiin joka kerta.

    Äänestä

  • SEPÄ KERTOOKIN PALJON LAADUSTA JOS KUSKI ON NIIN UNKELO ETTEI KYTKINTÄ SAA POHJAAN! MISTÄS MUROPAKETISTA OLET KORTTIS SAANU? AINAKIN AUTOKOULUSSA OPETETAAN ETTÄ MANUUALIVAIHTEISET AUTOT KÄYNNISTETÄÄNB AINA KYTKIN POHJASSA!!!! TANA!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pave 2 kirjoitti:

Olis mukava jos uuden yariksen omistajat kertoisi kokemuksia autostansa.
Siis niin hyvät kuin huonotkin puolet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu