Kertokaa Kawan mihelle, millaine on em Bemu. Pitäs vaihtaa vanha GTR 1000 tuoreempaan.
Ajoasento, matkustajan tilat, kuorman kantavuus ja ennenkaikkea luotettavuus?
Kui onnistuu omatoimiset huolto hommat?
Kaikki asiallinen tieto tervetullutta!
R 1100 RT
3
1504
Vastaukset
- r1150r
RT:n ajoasento on erittäin pysty ja GTR on siihen nähden kyykkypyörä. Tilat, kantavuus on niin kuin matkapyörässä pitää olla eli ei kawahda kuormaa.
Mielestäni luotettavuudesta kertoo monien yksilöiden suuri ajettu kilometrimäärä. Veijo Saano kirjoitti Moto-Suomessa aikanaan paljon RT:stä ja lopulta purkivta sen 100 km paikkeilla eikä mitään hälyyttävää löytynyt. Keinuvipujen akselien laakerointi olisi ollut korjattava jossakin vaiheessa mutta sekin olisi ollut helppo kun ei tarvitse kuin venttiilikopat avata.
Kaverin ´96 RT on ollut hoidossaani viimeiset viisi vuotta ja siinä yksilössä on kytkin vaastinut ylimääräistä huolenpitoa. Ajettu on nyt reilut 110 tkm.
Omatoiminen huolto käy helpostin kaikin puolin. Ainoa mikä vaatii erikoisempaa kalustoa on balanssien ja seoksen tarkistus. Polttoaine suodatin on hanlakahkossa paikassa tankin sisällä mutta eka kertaa sitä vaihtaessa kannattaa siirtää se tankin ulkopuolelle. Lisäksi voisi käyttää pyörää joskus merkkihuollossa, jossa kytkettäisiin pyörä testeriin, joka lukee mahdolliset vikakoodit. Ei olla käytetty. Venttiilinsäädöt on helppo tehdä kun pytyt sojottaa sivulle ja kopan alla on runsaasti tilaa työskennellä. Eli on erittäin huoltoystävällinenkin. - cxcx
pyörä on hieno! ei ole enää lastentauteja ja toimii kuin unelma. Tulin juuri Euroopasta ja 6000 km rallattelin kasaan. En voi kun suositella.
- larsviking
Kaikilla herkuilla = ABS, kahvanlämmittimet, hätävilkut. Ei muuta valittamista, mut startti "pamahti" Bemun vakiovika. Merkkiä valeo, made in franse. Uusi kestää taas 10 v. Niin ja renkaat kuluu, kesä ja renkaat, Michelin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731265Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47916Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51913Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 108830
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830