R 1100 RT

Kasawika

Kertokaa Kawan mihelle, millaine on em Bemu. Pitäs vaihtaa vanha GTR 1000 tuoreempaan.
Ajoasento, matkustajan tilat, kuorman kantavuus ja ennenkaikkea luotettavuus?
Kui onnistuu omatoimiset huolto hommat?
Kaikki asiallinen tieto tervetullutta!

3

1531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • r1150r

      RT:n ajoasento on erittäin pysty ja GTR on siihen nähden kyykkypyörä. Tilat, kantavuus on niin kuin matkapyörässä pitää olla eli ei kawahda kuormaa.
      Mielestäni luotettavuudesta kertoo monien yksilöiden suuri ajettu kilometrimäärä. Veijo Saano kirjoitti Moto-Suomessa aikanaan paljon RT:stä ja lopulta purkivta sen 100 km paikkeilla eikä mitään hälyyttävää löytynyt. Keinuvipujen akselien laakerointi olisi ollut korjattava jossakin vaiheessa mutta sekin olisi ollut helppo kun ei tarvitse kuin venttiilikopat avata.
      Kaverin ´96 RT on ollut hoidossaani viimeiset viisi vuotta ja siinä yksilössä on kytkin vaastinut ylimääräistä huolenpitoa. Ajettu on nyt reilut 110 tkm.
      Omatoiminen huolto käy helpostin kaikin puolin. Ainoa mikä vaatii erikoisempaa kalustoa on balanssien ja seoksen tarkistus. Polttoaine suodatin on hanlakahkossa paikassa tankin sisällä mutta eka kertaa sitä vaihtaessa kannattaa siirtää se tankin ulkopuolelle. Lisäksi voisi käyttää pyörää joskus merkkihuollossa, jossa kytkettäisiin pyörä testeriin, joka lukee mahdolliset vikakoodit. Ei olla käytetty. Venttiilinsäädöt on helppo tehdä kun pytyt sojottaa sivulle ja kopan alla on runsaasti tilaa työskennellä. Eli on erittäin huoltoystävällinenkin.

    • cxcx

      pyörä on hieno! ei ole enää lastentauteja ja toimii kuin unelma. Tulin juuri Euroopasta ja 6000 km rallattelin kasaan. En voi kun suositella.

    • larsviking

      Kaikilla herkuilla = ABS, kahvanlämmittimet, hätävilkut. Ei muuta valittamista, mut startti "pamahti" Bemun vakiovika. Merkkiä valeo, made in franse. Uusi kestää taas 10 v. Niin ja renkaat kuluu, kesä ja renkaat, Michelin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      231
      3417
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3005
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      47
      2597
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      33
      2538
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      79
      2058
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1889
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1855
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1692
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1053
    Aihe