onko hyvä

onko d50 hyvä kamera. saako sillä hyviä kuvia?
71150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kamera toimii, sillä saa hyviä kuvia, kuten monella muullakin saman hintaluokan laitteella. Tai oikeastaan toi on ominaisuuksien mukaan halvemmasta päästä ja hinta-laatu-suhde on enemmän kuin kohdallaan.

Mutta vastaten kysymykseesi, saa hyviä kuvia jos sitä osaa käyttää. Jos ei taito ole hanskassa, ei kyllä saa millään kameralla hyviä kuvia.

Äänestä

Nikon D50 on varsin passeli järkkäri harrastelijalle, kuusi megapikseliä riittää erittäin hyvin peruskäyttöön, tuolla ompi Nikon D50:llä otettu kuva julisteena, tosi tarkka, kun vaan tietää, että miten työstä RAW:a oikein.

Tietysti joku Canon fanaatikko tulee haukkumaan Nikonin kohinaa:

http://www.dpreview.com/reviews/nikond50/page24.asp

Tuosta linkistä näkee, että vähiten kohinaa ompi Nikonissa ;)

Eli pystyt aika helposti tuota ISO 1600 herkkyyttä käyttää, eli esim. neljä kertaa herkempää valolle kuin esim. ISO 400 filmirulla.

Ergonomialtaan toista luokkaa kuin isoon käteen todella huonosti istuva Canon 350D. Nikon D50 sopii isoonkin käteen, ite olen 188 cm pitkä ja kädet sen mukaiset.

Äänestä

...on tuommoinen. Minusta se on hyvä ja suorastaan erinomainen hintaisekseen. Ja kyllä sillä on mahdollisuus saada hyviäkin kuvia (miten kukanenkin sitten hyvän kuvan ymmärtää).

Äänestä

Jeps. Nikon:lla saa vain hyvejä kuveja.

Äänestä
  • Ei kyllä saa Nikonillakaan hyviä kuvia jos säätää asetukset vituiks, eikä tiedä kuvan sommittelusta, valotuksesta ym. ym. mitään.

    Silloin ei auta Nikon, Canon, Sony, eikä mikään muukaan. Kyllä se tämän hetkisillä laitteilla kuvan onnistumiseen eniten vaikuttava tekijä löytyy kameran takaa...

    Äänestä

kyl se asia vaan nii o et ton hintaluoka kameroitte tuottama kuvalaatu on kii kuvaajast siel etsime takan, ei enää kamerast.

Äänestä

nikon D50 on hintaansa nähden käsittämättömän hyvä. kuvanlaatu samaa luokka kun paljon kalliimmilla malleilla. ...ja hyviä kuvia saa vaikka kertakäyttökameralla jos osaa hommansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pipipää kirjoitti:

onko d50 hyvä kamera. saako sillä hyviä kuvia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu