Yliluonnolliset ilmiöt jne..

Kuinka moni uskoo spiritismin ns. "taikaan"? Siis jos se onnistuu.
Uskottako te siihen jos joku tuttavanne osaisi ennustaa mitä tapahtuu tulevaisuudessa.
Mistä se sen voi tietää?

Eli Jos uskotta tulevaisuuden ennustamiseen niin miksei myös spiritismiin?

Mä en osaa sanoa uskonko spiritismiin.
Itse oon 18v. ja olisin kokeillu spiritismiä mutta jokin meni vinoon. En muista miksei sitte oltu.
Ja voisin vieläki lähtä mukaan.
Ois kiva myös tuntea ihminen joka tietää tulevaisuutta vaikka unissa tai jotain.
121320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Minä en tiedä uskonko, mutta minulle käy kyllä joskus asioita unessa jotka toteutuvat.. Itse unohdan unet ja tapahtumapaikalle tultaessa muistan unesta mitä tapahtuu seuraavaksi.. En varsinaisesti pysty katsomaan tulevaisuuteen.. Olen kyllä kuullut että virossa olisi ollut joku muori joka ennustaa tulevaisuuteen (olikohan kasvoista).

Äänestä
  • itsellä sama juttu noiden tapahtumien kanssa. en tiedä, onko se yliluonnollistakaan. toisaalta se nykyään tuntuu niin tavalliselta, että ei sitä osaa mitenkään ihmeellisenä pitää.

    joskus tosin pelottavaa ku tuntuu, että koko päivä toistaa itseään. siten, että parin tunnin välein tulee olo "tän mä oon kokenu ennenki". mut toisaalta voihan tuolle olla järkeväkin selitys. ilman, että tähän mitään yliluonnollista sekoitetaan.

    ja tuosta spiritismistä, kiinnostaisi koittaa tuota. mutta ei uskallus riitä. en osaa sanoa, että miksi. joku vaisto vaan sanoo "älä koita sitä". ja oon vuosien varrella oppinut, että vaistoaan kannattaa totella, mikäli haluaa välttyä kiusallisilta ja pahoilta tilanteilta...

    Äänestä

Mä osaanki castaa jo 3-tason fireballin, se tekee ihan kivast damaa! Paitsi tietyst jos kohde seivaa :(

Äänestä
  • Aloittaja

    Mä ymmärsin sun viestistä melkeinpä vain joka toisen sanan. voisitko valasta tietämätöntä?

    Äänestä

  • kuulostaa siltä että sä satutat ihmisiä niinkun itses mielestä henkisellä tasolla..
    Mene ja tiedä?

    Äänestä

Käytä Japanilaisia/kiinalaisia tapoja.Mene risti istuntaan äläkä ajattele mitään muuta kuin mitä voisi tapahtua tulevaisuudessa.Kannattaa käyttää eri kulttuurien tapoja.!

Äänestä

Enpä osaa oikein sanoa uskonko varsinaisesti taikuuteen. Lähes kaikenhan voi nykyisin selittää tieteellä.
Olen ihminen jolla on tapana tarkkailla toisten ihmisten käyttäytymistä. Pystyn "lukemaan" eläimiä ja ihmisiä. Minulle kerrotaan paljon asioita koska osaan pitää turpani jotakuinkin ummessa. Sen vuoksi joskus aavistan miten jossakin ihmissuhteessa ehkäpä käy seuraavaksi tai miten koira reagoi käteen jota joku ojentaa. Siinä ei ole mitään yliluonnollista.
Ihmisten ja eläinten käytöksestä osaan myös tulkita onko hän sairas. Kun ukillani todettiin jos jonkin moista vanhuuden sairautta, lähinnä henkistä, minä arvasin asian oikean laidan. Tiesin että ukkini oli kuolemansairas ja tiesin että hänkin tiesi sen. Myös koirastamme näin hyvin nopeati, ennen kuin muut huomasivat mitään, että se tekee kuolemaa ja aloin vaatia äitiäni viemään sen lääkäriin osaamatta perustella miksi. Siksipä äitini ei vienyt koiraa ajoissa, ei sellaista sisäelinsyöpää tosin oltaisi muutenkaan voitu parantaa.
Joskus näen hyvin hyvin häiritseviä unia jotka sitten myöhemmin voi tulkita enteiksi. Kerran näin unen jossa vapautin kissani "virkatehtävästään" sen kuoleman jälkeen.
Spiritismiin en usko, en tosin oikein osaa selittää miksi. En tosin halua kokeillakkaan, koska sellaisista hommista saan kylmiä väreitä ja kaameita levottomia unia.
Uskon sielujen olemassaoloon ja eräänlaiseen magiaan, voimaan joka on kaikessa. "Käytä voimaa,Luke!" En nyt ehkä ihan tuollaiseen StarWars voimaan, mutta sen kaltaiseen parantavaan ja hyväntahtoiseen voimaan kaikkien sielujen välillä.
Olen kaappihihhuli. Kukaan ei tiedä oudoista taipumuksistani tai uskomuksistani. Eikä kenenkään tarvikkaan tietää. Ne ovat minun ja Maan välisiä juttuja.

Minä uskon ettei turhaan saa tappaa. Saa tappaa vain ruoaksi, puolustukseksi ja muutenkin mahdollistaakseen elämänsä. Rakastan kiviä, koska niitä en voi tappaa. Ihminen luulee olevansa ylivoimainen olento. Vaan kohtapa nähdään. Hyvää ikuista yötä ihmiskunta. BUAHHUAHHUAHHAA!

Äänestä

Mähän osaan ennustaa!!! Viimeksikin ennustin, että seuraavana aamuna hengitän ja näin tapahtui!! O_o
Siis voi omg roflmao tää on ihan siis ihmeelixxx

Seuraava ennustukseni:
Tästä päivästä lähtien ihmisillä, tapahtuu erikoinen tapahtuma, jossa suuret voimat purkautuvat ilmaan keskuuteemme ja karkottavat meitä, mutta voimme myös taistella niitä vastaan tukkimalla NENÄMME SILTÄ JUM*LATTOMAN PAHALTA DUNKKIKSELTA!!!!

Äänestä

Itse oon pohtinut paljon asioita, jotka liittyy uskoon, taikauskoon, taikuuteen, luonnollisiin ja yliluonnollisiin asioihin.
Olen vakaasti sitä mieltä, ettei kaikki ole pelkästään sitä mitä me silmillämme nähdään.
Ihmisillä on aikojen alusta ollut tarve uskoa johonkin suurempaan ja selittämättömään. Nämä uskomukset on monenlaisia ja suurimmat sodat on myös käyty uskontojen takia.

Ihmisillä on kans tarve luokitella asiat tosi mustavalkoisesti, niin että on olemassa vain hyvä ja paha.

Omassa elämässäni haluan noudattaa sitä sääntöä, että elän elämäni tehden ratkaisuja, joihin voin oikeasti olla tyytyväinen. Haluan tehdä hyvin asioita muille, jotta muakin autettaisiin, kun apua tarvitsen.
Joskus nuorempana kokeilin spiritismiä ja se "onnistui". Olen myös nähnyt "enneunen" ja muuta vastaavaa. Mun mielestä ei kannata jäädä liikaa pohtimaan tollasia asioita. En suosittele spiritismiä kenellekään, vaan mun mielestä energia kannattais tuhlata ennemminkin "oikeaan elämään": kavereihin, harrastuksiin ynnä muuhun.

Olen hyväksynyt sen, että on jotain, jota en voi paljain silmin nähdä. Uskon ettei sitä kuulukaan nähdä vaan kannattaa ennemmin keskittyä arkipäivän ihmeisiin.
Menkää ulos, nauttikaa kesästä ja elämästä! :)

Äänestä

Itselläni spiritismi ei ole aiheuttanut suuria kokemuksia, olen nuoruudessani pelannut ja lasi on saatu liikkumaan ja kysymyksiin on saatu vastauksia jne. Se oli nuorena enemmän sellaista pelleilyä ja ei sitä vakavasti tullut otettua. Kuitenkin siitä seurasi myös vakavia juttuja; kaveri jonka kotona sitä pelattiin sai kunnolla sapiskaa vanhemmiltaan, he eivät pitäneet moisesta pelleilystä, että heidän taloonsa pahoja henkiä kutsuttiin edes leikki mielessä. Lisäksi eräs ystäväni, jolla oli aiemminkin mielenterveydellisiä vaikeuksia koki todellisen shokin, jolla saattoi olla myötävaikutusta hänen muutaman vuoden päästä puhjenneeseen skitsofreniaansa. Itselleni kokemus ei siis ollut merkittävä, mutta en voi suositella kenellekään, sillä tuskin tuollaisesta pahuuden pelistä voi positiivisiakaan vaikutuksia jäädä (en tosin tiedä miten olet ajatellut pelata, me kutsuimme "piruja").

Enneunia kykenee näkemään kaikki. Unet ovat alitajuntamme viestejä, alitajunta ei varsinaisesti osaa ennustaa, mutta se havainnoi tarkemmin omia liikkeitäsi. Esim. jos käyttäydyt siihen malliin, että olet avoin tapaamaan uusia ihmisiä, vaikket sitä tiedosta ylitajunnassasi, unessa saatat nähdä kohtaavasi tulevan elämänkumppanisi tänä kesänä ja pian hänet kohtaatkin. Joillakin on todistetusti myös kyky nähdä aivan oikeita ennustuksia, se on aivan mahtava lahja jos taidon omaisi. Joku aiemmin kertoi noista "tämän olen kokenut ennenkin" kokemuksista; ne ovat aivan eriasia kuin enneunet, niistä löytyy tietoa kun haet; Deja vu -ilmiö.

Mutta hieno homma josta kannattaa aloittaa yliluonnolliskokemus harrastus on "ruumiistaan irtautuminen". Tästäkin löydät tietoa netistä ja kirjoista. Meditaatio tähtää tähän täydelliseen rentoutumiseen ja sielun vaeltamiseen. Monet ovat kertoneet pystyvänsä menemään itse määrittelemiinsä paikkoihin ruumiistaan irtautuneena, mutta se on kovan harjoittelun tulos. Harjoittelulla kaikki kykenevät tähän valveillakin, sillä ilmiöhän on aivan sama kuin minkä koemme sillä hetkellä kun nukahdamme, olemme täysin rentoutuneita, mieli vapautuu ruumiista. Tätä harjoittelemalla, joidenkin mukaan, on täysin mahdollista kiertää vaikka maailma ympäri ja oikeasti nähdä maisemia ja tapahtumia, vaikka ruumis onkin omassa paikassaan. Väittävät että on totta. Itse olen uskaltautunut vaipua horrokseen, mutta havahtunut siitä, sillä kokemus on saman tyyppinen kuin kuoleman kokemus olisi, minun rohkeuteni ei ole riittänyt irrottautumaan pidemmälle itsestäni. Aiheesta kuitenkin on kirjoitettu aivan suomalaisten kokemuksiin perustuva kirja, nimeltään se oli jotain kuolemankokemuksiin ja ruumiistaan irtautumiseen liittyvää. Sen lukemisen jälkeen minäkin rohkaistuin kokeilemaan ja siinä annettin ihan konkreettisia neuvojakin miten tilaan pääsee. Kannattaa lukea, eikä lähteä yrittämään suppein tiedoin. Minä ainakin uskon yliluonnollisiin ilmiöihin niin paljon, että uskon niillä pystyvän tekemään myös pahaa itselleen, joten tietoa asioista täytyy olla ennenkuin lähtee yrittämään (jos onnistuu ruumiistaan irrottautua on hyvä tietää myös miten siihen palataan takaisin...).

Eihän ihmisellä olisi psyykettä, mikäli mitään yliluonnollista ei olisi olemassa. Jos yliluonnollista tasoa ei olisi olisimme vain fyysisiä olioita, joita ohjaisi vaistot ja vietit, sielu ja mieli puuttuisi kokonaan...

Äänestä

Olen nähnyt enneunia pienestä asti... kaikki toteutunu... Aika helvetin pelottavaa on kyl ollu.
Nyt hieman vanhempana kun näen sellasen unen, niin muistan sen aamulla :P. sitten kun se tapahtuu (se minkä olen nähnyt unessa), niin tiedän mitä sekunnin päästä tapahtuu. Esim. joku kaatuu ym....

olen siis 16w.... Ja niitä unia ei tule ihan joka päivä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_17801 kirjoitti:

Kuinka moni uskoo spiritismin ns. "taikaan"? Siis jos se onnistuu.
Uskottako te siihen jos joku tuttavanne osaisi ennustaa mitä tapahtuu tulevaisuudessa.
Mistä se sen voi tietää?

Eli Jos uskotta tulevaisuuden ennustamiseen niin miksei myös spiritismiin?

Mä en osaa sanoa uskonko spiritismiin.
Itse oon 18v. ja olisin kokeillu spiritismiä mutta jokin meni vinoon. En muista miksei sitte oltu.
Ja voisin vieläki lähtä mukaan.
Ois kiva myös tuntea ihminen joka tietää tulevaisuutta vaikka unissa tai jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu