Pari hölmöä kysymystä

eräs hömelö vaan

Miten vietätte Esbat-juhlia? millaisia rituaaleja pidätte ja miten muuten juhlistatte?

Mistä oikeen saatte kaikki tarvikkeet? Esim athame, pata, kaapu, malja...
Minkälainen maljan kuuluu olla. Käykö joku kulho vaiko pitääkö sen olla joku erityinen?

Miten alttari merkitään? Ympyrän luomisen tiedän. Alttarin täytyisi olla keskellä ympyrää, mutta miltä se lattari siis oikein näyttää. merkitäänkö se vain alttarivaatteella?

Pitääkö välttämättä käyttää erikseen rituaaleihin varattuja pukuja rituaaleissa (aloittelijanakin), ja onko alttarivaate ja voiko ympyrän luoda, vaikka ei omistaisikaan kristalleja ympyrän merkitsemiseen?

1

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nightlord

      1. Esbatteja vietän hyvin pienimuotoisesti. Meditaatiota ja joskus jokin pieni rituaali. Riippuu fiiliksistä.

      2. Kukaan ei tule sanomaan sinulle minkälaisia tarvikkeita sinun tulee käyttää. Käytä sellaisia tarvikkeita joita itse haluat käyttää ja jotka ovat mielestäsi ko. rituaaliin soveltuvia. Periaatteessa athamena voi käyttää vaikka leipäveitseä, eikä kellään ole siitä sanomista. Sama pätee muihinkin esineisiin.

      3. Alttariksi käy mikä tahansa tasainen taso jota vain haluat käyttää. Alttari näyttää esineistöltään tasan siltä kuin sinä itse haluat. Hakemasi pointti virkkeessö "Alttarin merkitseminen" on minulle mysteeri.

      4. Monillakaan (myself included) ei ole "erikseen rituaaleihin varattuja pukuja". Alttarivaate tai mikään muukaan varuste ei ole pakollinen.

      5. Totta kai ympyrän voi luoda kristalleittakin. Kuka sitäpaitsi on edes sanonut että kehän luonnissa tarvitaan kristalleja? Kirjojen rituaalikaavoja ei kannata noudattaa orjallisesti. Kehitä sen sijaan omat rituaalisi, ne ovat juuri sellaisia kuin haluat ja aivan yhtä toimivia.

      Jokaiselle aloittelevalle wiccalle korostan aina omien aivojen käyttöä. Se mitä Hjelm/West/Cunningham on kirjaansa kirjoittanut ei missään nimessä ole laki. Wiccalaisuudessahan luomme itse omat polkumme, ja olemme täysin vapaita määrittämään itse sen millä tavalla harjoitamme.

      -Nightlord-

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      1999
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      308
      1191
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      999
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      809
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe