Näytön ajurit

Mitenkä saisin näytön ajurit näyttöön Orion 9E926BT9? käyttiksenä windows xp pro... tai miten ne siis laitetaan siihen? varmaan xp:ssä on jo ne, mutta minulla ei ole ne paikallaan..
voihan olla, että näyttöön ei saa yli 75 hertsiä, jotka nyt siinä on. mitä suurempi hertsimäärä käytännössä hyödyttää?
3335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei hertsimäärällä ole väliä, jos se on niin korkea, ettei kuva 'välky'. 75 Hz riittää hyvin. Näytön ajureilla ei ole järin suurta roolia. Jos kuva on kunnossa, voit unohtaa ne.

Äänestä
  • Näytön ajurit vaikuttaa hertsimäärään. Jos käyttää oletusajuria (plug and play monitor) niin ei välttämättä saa käyttöönsä koko monitorin kapasiteettia. Vaikka monitori pystyisi 1600*1200 resolla 110 Hz:iin, niin oletusajuri saattaa tarjota vain enintään 75 Hz kyseiselle resoluutiolle, kuten kävi omassa Sony F520:ssä. Kannattaa aina käyttää laitevalmistajan ajureita eikä oletusajuria.

    Myös käyttöjärjestelmä vaikuttaa hertsimäärään. Mulla oli kakkoskoneessa Sony 110ES 15". Speksien mukaan sen piti pystyä 85 Hz:iin resoluutiolla 1024*768. En kuitenkaan päässyt kuin 75 hertsiin. Käyttöjärjestelmänä oli Windows 2000. Lainasin putkea kaverille, jolla on Windows XP. XP:llä monitorin sai vaivatta käyttämään 85 hertsiä.

    Äänestä

Suurempaa näytön virkistystaajuutta kannattaa käyttää eteenkin silloin, jos pitää peleissä päällä v-sync:iä. V-sync pakottaa näytönohjaimen samaan tahtiin monitorin kanssa ja itse pidän sitä miellyttävänä pelikäytössä. Mitä suuremmalla hertsimäärällä v-sync:n saa toimimaan, sitä parempi. Jos ei käytä v-sync:iä niin silloin näytön hertsimäärälle ei ole niin kriittistä merkitystä pelikäytössä.

85 hertsiä on riittävä 2D käytössä. Mulla tahtoo silmät rasittua 75 hertsissä ja 60 on aivan täyttä tuskaa. Kannattaa satsata kunnon monitoriin ihan pelkästään ergonomian takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonymous kirjoitti:

Mitenkä saisin näytön ajurit näyttöön Orion 9E926BT9? käyttiksenä windows xp pro... tai miten ne siis laitetaan siihen? varmaan xp:ssä on jo ne, mutta minulla ei ole ne paikallaan..
voihan olla, että näyttöön ei saa yli 75 hertsiä, jotka nyt siinä on. mitä suurempi hertsimäärä käytännössä hyödyttää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu