Olen päätynyt, että otamma mdf-paneelin joko helmi tai antiikkimallisiena - siis kattoon.
Onko noissa eri valmistajien paneeleissa oikeasti eroja? Netistä olen katsonut Listatalon,Arvolistan,ListaCenterin ja E.T.Listan sivuja. Saman näköistä tavaraa....Kiitollisena vastaanottaisin vinkkejä: millä paras hinta-laatusuhde, onko kiinnityksessä eroja?
Ja vielä sisustuksellisesti; kumpikohan olisi paremman näköinen helmipaneeli (eli se yksi helmi) vai sitten koristeellisempi antiikkipaneeli. Kaikki katot on tarkoitus laittaa samalla mdf:llä.
Autatteko mdf panelin valinnassa
9
7104
Vastaukset
- Lordi (alkuperäinen)
Aivan sama mitä feikkimateriaalia valitset. Aina sama halpa vaikutelma. Laita paperinitojalla kiinni.
- keikki
Ei kai se mikään feikki ole, puupaneliko sinne pitäisi laittaa - miksi? Sehän on ruma ja kallis.
- Raipe
keikki kirjoitti:
Ei kai se mikään feikki ole, puupaneliko sinne pitäisi laittaa - miksi? Sehän on ruma ja kallis.
= muovia, joka jäljittelee puuta. Kyllä vaan valkolakattu OIKEA puupaneli on muuten kaunis.
- Pöhhh
Raipe kirjoitti:
= muovia, joka jäljittelee puuta. Kyllä vaan valkolakattu OIKEA puupaneli on muuten kaunis.
Valkolakattu puupaneli sopii kyllä mökille muttei muualle!! MDF on "muovia" mutta paremman näköistä kun joku puupaneli. Maalattuna puupaneli ok mutta oksia tuppaa aina olemaan ja irvistelevät rumasti.
- arska
Pöhhh kirjoitti:
Valkolakattu puupaneli sopii kyllä mökille muttei muualle!! MDF on "muovia" mutta paremman näköistä kun joku puupaneli. Maalattuna puupaneli ok mutta oksia tuppaa aina olemaan ja irvistelevät rumasti.
laitettiin kaikki laipiot vähäoksaisesta valkolakatusta kuusi paneelista, on kyllä tuhat kertaa paremman näköinen kuin joku "muovi" siellä katossa.
- Tommi
Suurta eroa ei varmasti ole, materiaali kaikissa sama: medium density fibreboard. Osta se vaihtoehto, joka on halpa ja siedettävän näköinen.
- Juha
Samaa tavaraa (siis MFD) ja katossa ne kestää (lattiat erikseen) kun ei ole paljon kulutusta. Ota se, mikä miellyttää.
- hei22x,
Paljon on eroja,
paksuudessa ainakin 6-12 mm, eli tulee ainakin painoeroa,
on maalattua ja pinnoitettua, "paperilla", "muovikalvolla",
toisien ohjeessa tehdään aluslaudoitus paneelin suuntaisesti,
toisissa tehdään aluslaudoitus ristiin.
En tiedä kyllä mitä nuo merkitsevät,
esim. kumminpäin olisi aluslaudoitus viisaampaa.
- Jussi R.
On olemassa myös 6 mm mdf helmipaneelia 400x1200 ja 400x2395 mm.Helppo laittaa sekä seinään että kattoon. Tulee nopesti valmista. Tehdas on Ruotsissa mutta jälleenmyyjiä on Suomessa. www.brandens.se
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1722014
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,821460Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821394Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta111147Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita391057Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!210983- 40856
- 94834
- 85805
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49765