Allergisille sopivia kissarotuja?

Onko olemassa kissa rotuja jotaka olisivat vähemmän allergisoivia?
Vähän niinkuin on olemassa koirarotuja jotka allergisoivat vähemmän.
181954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

olemassa. Jollekin tietylle yksilölle voi siedättyä mutta koko rotua se ei tee allergiavapaaksi.

Äänestä

Saeta. Ei kannata alkaa pelleilemään sen allergian kanssa kissan kustannuksella.

Äänestä
  • Enpä usko sellaista rotua löytyvän. Älä leiki terveydelläsi!

    Äänestä

viikolla kuulin radio uutisista, että:
amerikassa on kehitetty allergiavapaa kissarotu, pennut maksaa vissiin noin 3000dollaria : (

Äänestä
  • Se ei ole karva vaan ihon hilse...

    Äänestä

itse olen siedättäytynyt jo 3lle kissalle.. olen hyvin allerginen kaikille eläimille.. saan jo pelkästä läsnäolosta hengenahdistusta. Eräs lääkärini neuvoi näin= ottaa kissan aivan luovutusiässä ja käydä jo ennen sitä viettämässä pennun kanssa aikaa.. pennulle ei ole vielä kehittinyt omaa *allergeeniä* eli se on hilseetön. Tämä on minulle tepsinyt.. Itselläni on ollut kolme kissaa yksi on jo taivaassa mutta nyt minulla on 14vuotias ja nyt 6kk ikäinen pentu..ikinä ei ole iho-oireita tullut tai muutakaan=) voin tietysti olla poikkeus enkä muille suosittele koska kissasta luopuminen olisi vaikeinta elämässäni=/ olen eläinrakas ja siksi olen tämän valinnan tehnyt ja tyytyväinen kyllä olen.. Kissani ovat paras osa elämääni:) siis kumoan väitteen että kissat eivät sovi allergisille ihmisille :)ps.lääkärini oli hyvin tyytyväinen tulokseen.. siis miksi jos heinille on olemassa siedätyshoito niin eläimille myös:)

Äänestä
  • kun tykkään kamalasti kissoista. mutta saan silmiini kutinaa heti, kun pidän kissaa sylissä kahta tuntia kauempaa... toisaalta olen ollut yötä talossa, jossa on kissa, eikä mitään oireita tullut kun en koskenut otukseen. ja olen huomannut myöskin että pennuista en saa kutinaa. missähän iässä sitten kissalle tulee oma "allergeeni"? voisin tietysti kysyä tutulta jos sais pennun "lainaan" ja kattois tuleeko allergiaa..

    Äänestä

  • e-k-v kirjoitti:

    kun tykkään kamalasti kissoista. mutta saan silmiini kutinaa heti, kun pidän kissaa sylissä kahta tuntia kauempaa... toisaalta olen ollut yötä talossa, jossa on kissa, eikä mitään oireita tullut kun en koskenut otukseen. ja olen huomannut myöskin että pennuista en saa kutinaa. missähän iässä sitten kissalle tulee oma "allergeeni"? voisin tietysti kysyä tutulta jos sais pennun "lainaan" ja kattois tuleeko allergiaa..

    että pentueläimet allergisoisivat aikuista enemmän!?

    Äänestä

  • puhutaan kirjoitti:

    että pentueläimet allergisoisivat aikuista enemmän!?

    Mitäs ajattelit sitten tehdä, kun mielestäsi vähemmän allergisoiva pentu kasvaa isoksi. Hävittää ison ja ottaa uuden pienen tilalle. Yleensä asioista selvää ottaminen kannattaa, mutta jos aikaa siihen ei ole, voi tänne tulla kertomaan omia totuuksiaan.

    Äänestä

  • ----------- kirjoitti:

    Mitäs ajattelit sitten tehdä, kun mielestäsi vähemmän allergisoiva pentu kasvaa isoksi. Hävittää ison ja ottaa uuden pienen tilalle. Yleensä asioista selvää ottaminen kannattaa, mutta jos aikaa siihen ei ole, voi tänne tulla kertomaan omia totuuksiaan.

    kun toi yksi kertoi, että hän oli tälle pentuna otetulle kissalle siedättynyt.. tarkotan sitä, että juuri sen kissayksilön proteiini ei myöhemminkään tuottanut allergista reaktiota omistajalleen.

    Toisaalta mietin myös sitä, että eikö kissoilla todellakaan ole kuin yksi allergiaa tuottava proteiini?? kun se yksi tuolla amerikan mantereella kehitetty kissa on sellanen ettei sillä olis sitä proteiinia. Mutta mahtanee viedä pitkän aikaa ennenkuin se rotu on suomessa saatavilla...

    Äänestä

on olemassa karvaton kissarotu, sphynx. mutta ne on kalliita ja joidenkin silmille karun näkösiä ku niillä ei oo ollenkaan karvoja

Äänestä
  • muka hilseile? karvoille kun ei olla allergisia vaan eläimen hilseelle.

    Äänestä

  • se rotu kirjoitti:

    muka hilseile? karvoille kun ei olla allergisia vaan eläimen hilseelle.

    Niin se on kissan syljessä, virtsassa ja hilseessä oleva proteiini, joka allergisoi. Eli karvattomuuskaan ei auta.

    Äänestä

tähän asiaan kasvattajana. Eli oli tapaus; allergia, mutta kun heille tuli neljä kissaa vuosien varella, allergia hävisi; se on myös psyykinen asia, mutta en ikinä kasvattajana suosittele kissaa, jos vähänkin on oireita, koska on tullut sitten yksi ikävä tapaus ja joutuivat luopumaan kissasstaan.

Äänestä

Toinen kissa on ollut minulla jo 16 vuotta ja tämä nuorimmainen otettiin viime syksynä pitkän ja hartaan pohdinnan jälkeen. Olen siis allerginen kissoille, mutta omien poikieni kanssa pärjään tosi hyvin, kun otan yhden antihistamiinin päivässä. Ilmeisesti en kuitenkaan ole ihan älyttömän allerginen, tai sitten olen vaan tottunut kissojeni hilseeseen.

Olihan se todella vaikea päätös ottaa toinen kissa, kun on tuo allergia. Päätin jo silloin, että en taatusti tule ikinä luopumaan kummastakaan, vaikka kuinka olisin allerginen. Onneksi meillä ei ole ollut sen suhteen mitään ongelmia. Joku ehkä saattaa muistaakin, kun asiaa täällä palstalla pohdin viime lokakuussa. Meillä on Niki ja Tarmo -pojat. :) Tarmo täytti viime viikolla yhden vuoden ja Niki täyttää 16 vuotta ylihuomenna. Taas tulossa siis isot kemut! :)

Hyvää kesää!

Äänestä
  • allergisuudesta kissoja kohtaan. Ei omia poikiasi jotka ovat ihmisiä jollet sitten ole varsinainen kummajainen.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    allergisuudesta kissoja kohtaan. Ei omia poikiasi jotka ovat ihmisiä jollet sitten ole varsinainen kummajainen.

    noin veemäinen vai vaan tyhmä?

    Äänestä

luin seiskan lehest et lemmikkieläinten abc ohjelmas tutustutaan jossain jaksossa ´allergikolle sopivaan cornish rex-kissarotuun´ (en voinut katsoa sitä jaksoa kun olimme matkalla) . Sopiiko cornish rex oikeasti allergikolle meinaan ku rakastan kissoja yli kaiken ja haluaisin kissan, oli se sitten karkea-, kihara-, pitkäkarvainen kissa tai vaikka karvaton, niin silti haluaisin. Eli sopiiko cornish rex rotu allergikolle?? ja jos sopii, niin paljonko se maksaa??kiitos jos edes vastaatte=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


???????????? kirjoitti:

Onko olemassa kissa rotuja jotaka olisivat vähemmän allergisoivia?
Vähän niinkuin on olemassa koirarotuja jotka allergisoivat vähemmän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu