Ilma-aseen luoti..

Kysyisin että mitä laki sanoo siihen jos henkilö ampuu ilma-aseella omalla pihalla ja luoti harhautuu toisen asukkaan tontille?
Minulla kävi niin että pihalla istuskellessani naapurin pojan ampuma luoti meni viheltäen ilkeän läheltä minua. Poika kai huomasi asian koska katosi äkisti eikä asetta ole pariin päivään näkynyt. On ammuskellut omalla pihalla useinkin mutta mitä laki sanoo asiasta. Minua ainakin hirvittää, oli sen verran tehokkaan kuuloinen luodin lentoääni.
Asun taajamassa omakotialueella.
Siis, mitä tarkasti ottaen laki sanoo asiasta ja mitkä ovat oikeuteni jos esim. haluan että ammuskelu loppuu?
53315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Luoti ei koskaan "harhaudu" mihinkään. Se menee juuri siihen suuntaan mihin piippu osoittaa.

Aika huolestuttavan tuntuinen tapaus. Mielestäni taajamassa ei saisi ampua ollenkaan. Edes ilma-aseella. Ehkä jos olisi turvallinen tausta ja luodinkeräin sekä aikuinen valvomassa.
Otetaan huomioon vielä että nykyisten ilma-aseiden lähtönopeus yltää pienoiskiväärin tasolle.
Läpäisee varmasti kallon eikä tarvitse osua silmään.

Mielestäni tässä ei tarvitse pykäliä pohtia vaan sitä mikä on turvallista mikä ei.
Maalaisjärkeä peliin.
Poliisijuttu tuo minusta olisi ollut.

Äänestä
  • Terve!
    anteeksi postaukseni, sillä en tiedä mitä laki sanoo ilma-aseella ampumiseen, mutta muistakaa, ettei se ole ampuma-aseeksi luokiteltava sillä lakihan luokittelee ampuma-aseen käyttäväksi ruutikaasua ampumiseen eikä ilmanpainetta.
    Muistaakseni olen joskus lukenut, että ilma-ase luokitellaan vain vaaralliseksi esineeksi.
    Täyttä varmuutta ei asiasta ole, mutta niin pitkään kuin ilma-aseella ammutaan kotipihalla ja sadan varmasti turvallisesti ( ei ammuta esim jalkakäytävää kohtaan) käsitykseni mukaan tämä on näillä asetuksilla täysin laillista, vaikkakin sille kannattaisi taajamassa rakentaa kunnon esteet ja suojat, jotta naapurit sen hyväksyisi. Itseänikin kiinnostaa nämä ilma-aseet ja niillä ampuminen niin kysyinkin asiasta poliisiopisto.net sivustoilta... katsotaan mitä tulee vastaukseksi.
    Tässä on kyseiseen keskusteluun linkki: http://www.poliisiopisto.net/showthread.php?p=23502#post23502
    Tuohon linkin jatkoksi on hyvä laittaa myös omat ilma-aseita käsittelevät kysymykset ja toivoa siihen tulevan asiallista vastausta. :)
    Ilmakivääreistä on tullut nykyisin uskomattoman tehokkaita pelejä. Ja se tuttu 4.5milliä on jo toisinaan historiaa, sillä maailmalta on tilattavissa mm ysimillisiä ilmakivääreitä metsästystarkoitukseen. Itänaapurista saa ostettua 4.5 millisiä teräväkärkisiä metsästysluoteja ilmakivääriin, kuten myös räjähtäviä kärkiä. Kaikenmaailman pelejä ja vehkeitä on saatavilla ja oma kilpavehkeen lähtönopeudet ovat siinä yli 300m/sekunnissa. Luodilla ei onneksi ole painoa kamalasti, mutta kyllä sillä vielä pariinkymmeneen metriin aika tarkasti / tehokkaasti osuu. Pidemmästä matkasta ei ole kokemusta.
    Lohdutuksen sanaksi sanottakoot,että yleensä se "pikkupoikien" "lelukivääri" ampuu vain 100- 150m/s eikä näitä ole varustettu millään räjähtävillä kärjillä. Kyllä niillä silti tiedettävästi on räksiä pudotettu puista, eli kyllä sekin kivuliaaksi käy vaikkei välttämättä hengenlähtö olisikaan kyseessä.

    Äänestä

...Järjestylaissa, että ilma-asetta ei saa luovuttaa alle 18-vuotiaalle ilman huoltajan lupaa. Sitä ei saa kantaa eikä myöskään ampua yleisellä paikalla. Lisäksi metsästys on ilma-aseella kiellettyä.

Sen sijaan omakotitalon pihalla saa ampua myös taajama-alueella, niin ettei sillä aiheuteta vaaraa toiselle. Jos kyseessä oli yksittäinen vahinko, niin silloin kannattaa ottaa yhteyttä niihin pojan vanhempiin, ja kertoa tapauksesta. Jos taas ilmakiväärillä ammuskelu on muutenkin suorastaan holtitonta tai sinua kohti ammuttiin tarkoituksella, niin sen jälkeen mikäli yhteydenotto vanhempiin ei tehoa, niin voi ottaa yhteyttä poliisiin. Koska, kuten muutkin ovat jo maininneet, nykyilmakiväärit voivat olla varsin tehokkaita, niin silloin tutkintapyynnön nimikkeeksi tulisi vaaran aiheuttaminen, josta tulisi käytännössä sakkoa.

Tosin nuo näyttökysymykset ovat sitten varsin hankalia, jos toinen osapuoli kiistää ampumisen. Pelkällä vihellyksen kuulemisella ei vielä pitkälti pötkitä, eli pitäisi olla muutakin näyttö holtittomasta ilma-aseen käytöstä, kuten vaikkapa omalla tontilla olevia ampumajälkiä tai vastaavia.

Äänestä

satu,ellei osu silmään

Äänestä

Vaikka ilmapyssyllä saakin ampua omalla pihallaan, voi menettely yksittäistapauksessa seurauksineen täyttää vaaran aiheuttamisen / vammantuottamuksen / pahoinpitelyn tai muun rikoslain tunteman rikoksen tunnusmerkistön.

Siis vastaava juttu, jos vaikka heität petankkikuuliasi naapurisi pihalle ja se osuu häntä päähän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..toisen pihalle. kirjoitti:

Kysyisin että mitä laki sanoo siihen jos henkilö ampuu ilma-aseella omalla pihalla ja luoti harhautuu toisen asukkaan tontille?
Minulla kävi niin että pihalla istuskellessani naapurin pojan ampuma luoti meni viheltäen ilkeän läheltä minua. Poika kai huomasi asian koska katosi äkisti eikä asetta ole pariin päivään näkynyt. On ammuskellut omalla pihalla useinkin mutta mitä laki sanoo asiasta. Minua ainakin hirvittää, oli sen verran tehokkaan kuuloinen luodin lentoääni.
Asun taajamassa omakotialueella.
Siis, mitä tarkasti ottaen laki sanoo asiasta ja mitkä ovat oikeuteni jos esim. haluan että ammuskelu loppuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu