Särkylääkkeen määrästä :(

Onko aivan normaalia, että menkkojen "pahimpana/kivuliaampana" päivänä joutuu ottamaan esimerkiksi buranaa 1200mg päivässä plus vielä yöksi 400mg????

^^Normaalia? Eikös tuo ole jo aika paljon? Vai?
6670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ekana ja tokana päivänä aina 900 600 600 600 mg per vuorokausi. Eli ekaksi kunnon satsi ja sitten tää 600 milligrammainen tabu. OLikohan tuo 3200mg se enimmäismäärä ibua per päivä. Eli mun näkökulmasta täysin normaalia. Joku jolla vain vähän kipua voi tietenkin kauhistella. Mutta itse vängerrän tuskissani jos en tabua ota ja siltikin olo ei mikään kehuttava.

Äänestä

noita 400 buranaa. Nimittäin särkylääkkeellä on maksimiteho. Eli vaikka vetäisit 3 kpl neljäsatasta (yht. 1200) niin vaikutus on silti ehkä vajaat 600 mg.

Jos tuntuu että yksi burana ei riitä, niin mars lekurille joka määrää jotain oikeasti vahvempaa. Ei se mene niin että otat 4 buranaa ja kuvittelet saavasi sillä 1600 mg särkylääkettä.

Äänestä
  • Yksi 400mg ei auta, kun ottaa kaksi (800mg ?) se auttaa...

    Äänestä

Kuten tuossa edellisessä viestissä sanottiin, niin ei sitä yhtä lääkettä yliannostamalla saa parempia tuloksia. Minulla on myös järkyttävät menkkakivut ja olen neuvotellut lääkärin kanssa seuraavanlaisen systeemin, kysypä omalta lääkäriltäsi tällaisesta:
Otan kolmea eri särkylääkettä kerralla.

eli otan ensimmäisellä kerralla
- 1000mg parasetamolia (se on nopeavaikutteinen ja vaikuttaa 30min sisään)
- 400 mg ibuprofeenia (vaikuttaa hitaammin mutta pitempään)
- 550 mg natriumnaprokseenia (tai 500 mg naprokseenia)
Kuulostaa hurjalta ottaa 4 nappia kerralla, mutta mieluummin 4 nappia _vähän_ kaikkea kuin 4 nappia yhtä ainetta.

Alkusatsin jälkeen otan lääkkeitä oman fiiliksen mukaan, eli yleensä 6-8 tunnin välein otan 500mg parasetamolia 400 ibua 550 naproxeenia.

Aloitan tuolla 1000 mg sen takia, että se alkuannostus olisi tehokkaampi. Sen jälkeen yleensä tuo koktaili pitää kivun tasaisesti poissa.

Lääkäri selitti että nuo eri vaikuttavat lääkeaineet estävät sitä yhtä ja samaa kipuaistimusta syntymästä eri kohdissa sitä kipuaistumusprosessia, jolloin yhteisvaikutus on tehokkaampi kuin se, että ottaa liikaa vain yhtä vaikuttavaa ainetta. Etuna tässä systeemissä on se, että ei tarvitse ottaa paljoa yhtä lääkettä ja toisaalta se, että käyttää vain näitä kolmea hyvin yleisesti käytettyä, paljon tutkittua ja hyvin siedettyä lääkettä.
Ibuprofeenista vielä sellaista, että se tosiaan on hitaampi ja pitkävaikutteisempi kuin parasetamoli, joten sitä kannattaa vastaavasti ottaa illalla ennen nukkumaanmenoa hieman isompi annos - esimerkiksi 600 mg tai 800 mg. Silloin saa luultavasti nukuttua paremmin ja pidempään :)

Äänestä
  • tällaiset viestit pitäisi poistaa!

    Apinakin tietää tämän päivän suomessa, että yhteiskäyttövaikutukset on kohtalokkaita! Ei parasetamolia ja ibuprofeenia samana päivänä!!!!

    Äänestä

Sun kannattaa käydä lääkärissä niin saat oikeaa apua juuri sinun tarkoitukseesi. Eihän sulle välttämättä käy noi lääkkeet mitä täällä kerrotaan. Itsellä on aivan kamalat kivut ollut aina ja saanut gyneltä mulle sopivaa lääkettä. Tällä hetkellä on Miranax 550 mg x 2 nimistä lääkettä. Eikä tokaan satsi aina auttanut, piti ottaa välissä Panadolia. Mutta nyt on viimeiset kuukautiset sillä menen kohdunpoisto leikkaukseen 22.6. Siihen loppuu onneksi nämä saamarin kivut ja tuskat ja kipulääkkeet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua!! kirjoitti:

Onko aivan normaalia, että menkkojen "pahimpana/kivuliaampana" päivänä joutuu ottamaan esimerkiksi buranaa 1200mg päivässä plus vielä yöksi 400mg????

^^Normaalia? Eikös tuo ole jo aika paljon? Vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu