Onkos kellään mitään tietoa yksipiippuisesta "Hunter" -merkkisestä 12/70 kaliiberin haulikosta?
Sain sellaisen käsiini ja menin siitä jonkun euron maksamaan. Kiinostaisi valmistaja sekä alkuperämaa. Alunperin tämä yksilö on kuuskytluvun lopulla tietojeni mukaan luville laitettu.
ykspiippu Hunter-haulikko?
5
4258
Vastaukset
- R.H
onko hanallinen vai ilman "hanaa"?nimi viittais Unkariin,60-luvulla myytiin paljon Juuri yllä mainittua hunor haulikkoa vaan taitaa olla eri ase
- eero
On hanallinen eli vedettävällä iskurilla. Itsekin epäilen itäeurooppalaiseksi, mutta selkeästi kyllä lukee, että "HUNTER".
Netti ei tiennyt mitään Hunor -merkistä... - Hunterharmles
eero kirjoitti:
On hanallinen eli vedettävällä iskurilla. Itsekin epäilen itäeurooppalaiseksi, mutta selkeästi kyllä lukee, että "HUNTER".
Netti ei tiennyt mitään Hunor -merkistä...Unkarilainen on ja jos on hanallinen niin varo peukaloa... myytkö?
- Anonyymi
Minulla on 16 kaliperi Hunter yksipiippuinen hanallinen haulikko. Se on Unkarilainen haulikko alkuperäistä malliltaan vuodelta 1946. Kopioituja on tehty muutamia satoja kappaleita.
Unkarilainen on. Minulla on samanlainen ollut yli 30v ja ostin sen aikoinaan appiukolta. Mutta harrastuksen loputtua on tarpeeton. Siinä mielessä loistava haulikko kun pitkän piipun ansiosta sillä sai esim vesilintua kauemmaksi tavoitettua kuin normi haulikolla.
Voisin myydä jos ketä kiinostaa siisti ja upea haulikko + haljasnahkainen pyssypussi
kaupanpäälle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3464038Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku62335- 1121724
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181678Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1111040Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481000Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79895Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei7848