mitä toimenpiteitä pitää tehdä ja mitähän maksaa ulmailta tuodun moposkootterin rekisteröinti suomessa???
mopo on 2005 mallia..
kiitos
ulkomailta tuodun mopon rekisteröinti
3
1281
Vastaukset
No ensiksi sinun pitää todistaa että omistat sen esimerkiksi luovutus todistuksella. Rekisteröinti onnistuu kuten olisit ostanut sen täältä suomesta jos olet ostanut sen moposkootterisi EU:n alueelta.
Minkäänlaisia veroja tai tulleja ei lankea maksettavaksesi kuten ei myöskään jos tuot EU:n alueelta vaikkapa mopoauton eli kevyen nelipyörän. Maahantuodessasi tuomaasi laitetta ei myöskään tarvitse mitenkään esitellä tullille tuodessasi sitä maahan... Ainoa mikä tulee olla kunnossa on se että omistat kyseisen laiteen..
Onnea maahantuontiin.
Itse kysyin samat asiat Tullilta ja Ake:lta ja niistä vastattiin kuten juuri kerroin.
Jos enempi asiasta keskustelu kiinnostaa niin mailaappa [email protected]- t_impe
sain pojalle 500km ajetun skootterin ruotsista..
täytyy pyytää paperit ja luovari sileltä niin homma lähtee vörkkimään...
KIITTI avusta!! t_impe kirjoitti:
sain pojalle 500km ajetun skootterin ruotsista..
täytyy pyytää paperit ja luovari sileltä niin homma lähtee vörkkimään...
KIITTI avusta!!siis jos se on moposkootteri (alle 50cc) niin tulleja eikä varoja ole mutta jos se on skootteri eli yli 50cc niin tulee autovero maksuun...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648