Suomalainen muinaisusko ja myytit

L0r3n

Tänne tämä kai kuuluupi.

Onko kellään mainita mitään muinaisia suomalaisia uskkomuksia, tapoja tai myyttejä? Hajanaiset tiedonmuruset riittävät aivan hyvin. Minun tarvitsee vain tietää jokin kiinnostava käsite ja/tai hiukan pohjatietoa ja otan siitä sitten itse paremmin selvän.

En etsi jumaltaruja tai sen kaltaisia mahtipontisia asioita, vaan arkipäiväisempiä käsitteitä, kuten esimerkiksi virvatulet, peikonkulta tai aarnihaudat (näihin olen jo perehtynyt).

Eli jos tiedät tai olet kuullut jostakin suomalaisesta myytistä tai uskomuksesta, ole hyvä ja kerro se.

Kiitos jo etukäteen.

8

4349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Atte Ateisti

      Netti ei ole kaikkivoipa. Mutta etsipä kirjastostasi kirja "Myytillisiä tarinoita".

    • taikuutta

      Pyhäkirja Kalevala salatieteellisesti selitettynä.
      http://www.teosofia.net/pe/kalevala.htm
      Mutta se on jo varmaan tuttua kauraa kaikille.

      Kaivoon katsominen tuttua?
      1.Ensin kannatta miettiä mitä haluaa nähdä.(toive tai käsky alitajunnalle)
      2.mieti pari päivää haluamaasi asiaa(näin valmistellaan alitajunta)
      3.odota yötä ja mene tuijottamaan kaivoon.Asetu niin,että taivas ei heijastu vedestä eli "tuijota mustaan veteen".
      4.kärsivällisyyttä.

      Nämä ohjeet antoi mummovainaani.Hän sitä kokeili karjalassa nuorena likkana kun halusi nähdä tulevan sulhonsa.
      Mummon äiti sen hänelle opetti.Ja vannotti pitämään salassa,kas kun ruskealan kylilläkin saarnannut pappi ois pitänyt sitä syntisenä toimituksena.

      Niin,ei mummo tietysti koskaan ollu mistään alitajunnasta kuullutkaan mut pistin tuohon tapahtumaketjun ymmärtämiseksi.

      Hiukka toisenlainen mutta samalla periaatteella toimiva on peilin sijoittaminen esim.takanreunalle ja pistä pari kynttilää viereen.
      Sammuta valot huoneesta ja varmista että huone on melko hämärä.
      Istu lattialle ja tuijota peiliin.
      Tämä toimii hiukka tehokkammin kuin kaivoon katsominen.
      Ai niin.Pistä peili siten,että joudut katsomaan hieman yläviistoon.Pistä myös taaksesi musta tai muu tummasävyinen kangas.Näin peilistä näkyy pelkkää mustaa.

      Ja ole varovainen mitä toivot.alitajunta voi näyttää sinulle syvimmät toiveet mutta myös syvimmät pelot.
      Tietysti moni epäilee näiden toimivuutta mutta muistutan ääriskeptikkojenkin tunnustavan itsehypnoosin toimivuuden.Siitähän tässä on kyse.

      Joskus myös törmäsin netissä surffaillessani vanhaan asiakirjaan jonka mukaan syytetty oli kylvänyt suolaa erään talon oven pieleen.Moisen operaation tarkoitus oli tuottaa talonväelle epäonnea ja kuolemaa.
      En muista saiko syytetty tuomiota enkä löydä tätä asiakirjaa enään mistään mutta suomessa tapahtunut asia kuitenkin.Taisi olla 1800 luvulla.

      • Ervasti oli omiin pilvilinnoihinsa uponnut kristillinen mystikko, Jelena blaa-blaa-Blavatskyn sielunveli, jolla ei ollut hajuakaan kansanrunojen tieteellisestä analyysistä eikä edes Lönnrotin metodeista. On joskus tullut tuo Kalevalan avainkin läpi kahlattua.

        Aika omaperäisiä ja rohkeita tulkintoja on myös Timo Heikkilällä. Aika paljon jää mutu-tuntuman varaan, mutta silti kehtaan suositella sellaisia teoksia kuin Kalevalan metafysiikka ja Aurinkolaiva. (Basam Books 2004)

        Tuota kaivoon tai peiliin katsomista ei ole tullut kokeiltua, mutta tiedän että jotkut saavat senkin toimimaan.


    • L0r3n

      Olette olleet avuksi, kiitoksia.

      Vastauksia saa yhä lähettää aivan vapaasti ja olen niistä varsin iloinen, mutta pääsen tutustumaan niihin vasta palatessani lomaltani.

      Näkemiin ja vielä kerran kiitos.

      • Vokkie

        Ganander - Mythologica Fennica

        Ajattelin vielä tuollaisen heittää teospuolelta :-)

        -Vokkie-


    • viisari

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      130
      2986
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      219
      2933
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1876
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      76
      1522
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      238
      1393
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1118
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1031
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      945
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      863
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      853
    Aihe