Hankin siirrettävän ilmastointilaitteen ja mukana tuli pari vaahtomuovin palasta poistoilmaletkun tiivistä asentamista varten. Kuitenkin jos tuuletusikkuna on perinteistä mallia (eli aukeaa saranoiden varassa), ei tiivis asentaminen onnistune muuten kuin tekemällä halkaisijaltaan 13 cm:n reikä ulompaan lasiin.
Mitä luulette, onko reiän tekeminen itse liian vaativaa? Voisiko poistoilmaletkun asentaa muulla tavoin? Ehdotuksia?
Mitä luulette, onko reiän tekeminen itse liian vaativaa? Voisiko poistoilmaletkun asentaa muulla tavoin? Ehdotuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pistä siihen ikkunaan sääskiverkon paikalle vaneri, johon laitat sen reiän. Helpompi työstää.
Itse aikoinaan poistin ulomman ikkunan pokineen ja laitoin tilalle Etolasta ostamani tarkasti mittoihin sahatun 7mm pleksilevyn. Tähän porasin 11cm reijän sellaisella halvalla säädettävällä reikäporalla. Itse pleksin pysymisen varmistin muovisilla sokeripalan kokoisilla hyllynkannattimilla, jotka naulasin ikkunakarmiin kiinni levyä kiristämään.
Mutta tästä huolimatta laitteen teho on onneton, paitsi äänen suhteen - vehje käy kuin vanha zetori. Olenkin nyt etsimässä tilalle sellaista siirrettävää kaksiosaista laitetta. Näissä lämpövuodot sisälle ovat pienemmät eivätkä ne vedä lauhdutusilman tilalle kuumaa korvausilmaa ulkoa kuten ne yksiosaiset pömpelit. Äänitaso on myös kaksiosaisissa jonkin verran pienempi.
silleen, että otan kesäksi ulommaisen ikkunan pois ja laitan tilalle sen ikkunan kokoisen vanerin. missä on siis se reikä