Tunnottomuus jaloissa..

heips!
minulla on nyt 2 päivää ollut puolet jalkapöydästä(esityisesti varpaat) lähestulkoon kokonaan tunnottomat. Luin tuossa hieman vitamiinitietoa ja sain sellaisen kuvan että vois johtua b-vitamiinin puutoksesta.nautin kyllä päivittäin kaikenmoisia vitamiinilisiä melko yksipuolisen ravintoni lisäksi.Vai voisiko johtua tästä kuumuudesta ja siitä aiheutuvasta hikoilusta? löytyisiköhän keneltäkään omakohtaista kokemusta tai hyviä neuvoja? Hieman jo nimittäin mietityttää...

kiitos!:)
53520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

auttaa hermostoon. Vaikuttaako se tunnottomuus varpaiden liikkeisiin? onko kävely vaikeaa? Jos jaloissasi on huono verenkierto? Seuraile sitä ja käy ihmeessä lääkärissä jos ongelma ei poistu. B-vitamiini voi auttaa mutta ei muutamassa päivässä

Äänestä
  • kyllä se hieman vaikuttaa mutta ei niin että kävely sanottavasti häiriintyisi.En usko että kyse on verenkierron häiriöstä sillä minulla ei koskaan aikaisemmin ole vastavaa ollut.epäilen tosin asiaa enenmmän pohdittuani että kyse on selästä peräisin olevasta vammasta.Siis jonkinlainen hermojännitys.Tunnottomuus on levinnyt nyt jo suuremmalle alueelle...mutta torstaina on lääkäri varattu!:) kiitoksia vinkistä!

    Äänestä

jalkapöydissä ja pohjissa ja sormissa ja vähän laajemminki käsis... ollu kyl jo useamman vkon muit selkeestikin toi lämmin ainaki mul pahentaa.. oon 23 eikä mul tos oo verenkierto.ongelmaa vaa tää mun on aimnakin hermostoper. ikävää kyllä.. välillä haittaa kävelemistä.. neurologi ei osaa sanoo mikä vaivaa.. ja se itse asias sano et voi olla bvit liika saannista.. mut en o syönny ku yhen tabun päiväs pit'is kai lisää.. kerroppa mitä sun lääkäri sanoi

Äänestä

myös liika b-vitamiinin saanti. Ensimmäiset selvät oireet liiasta b-vitamiinin käytöstä ovat ääreishermojen toimimattomuus ja jopa tuhoutuminen. Joskaan en usko, että tästä on kyse vaan luultavammin kysessä on verenkiertohäiriö tai liika kiljun juominen, ethän juo kiljua ?
Suosittelen hakeutumaan lääkäriin, tunnottonuus ei ole normaali vaan oire jostain muusta ongelmasta.

Äänestä
  • Mullakin ollut kaks päivää nyt sillai et polvista alaspäin tunto kokonaan pois ja navasta alaspäin heikkoa, sekä iha sairasta huimausta. Oon miettiny ettei ois aivokasvain tai joku muu vastaava.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pikkkis kirjoitti:

heips!
minulla on nyt 2 päivää ollut puolet jalkapöydästä(esityisesti varpaat) lähestulkoon kokonaan tunnottomat. Luin tuossa hieman vitamiinitietoa ja sain sellaisen kuvan että vois johtua b-vitamiinin puutoksesta.nautin kyllä päivittäin kaikenmoisia vitamiinilisiä melko yksipuolisen ravintoni lisäksi.Vai voisiko johtua tästä kuumuudesta ja siitä aiheutuvasta hikoilusta? löytyisiköhän keneltäkään omakohtaista kokemusta tai hyviä neuvoja? Hieman jo nimittäin mietityttää...

kiitos!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu