eli omistan domainin ja pelkää että sivuiltani ruvetaan suoralinkittämään kuvia ja videoita.
miten voisin estää tämän. olen kuullut, että ainakin kuvien suoralinkityksen voi jotenkin estää. sillei että suoralinkitetyn kuvan tilalle ilmestyy ylläpidon tekemä kuva ja sillon kaikki näkee että sivusto on suoralinkittänyt.
mitä tarkoittaa hotlink suojaus?
mun cpaneelissa lukee
"HotLink suojaus estää toisia sivustoja linkittämästä suoraan tiedostoihisi (esim. alla)."
mutta en ihan ymmärtäny mitä se tarkoittaa...
suoralinkityksen esto
5
692
Vastaukset
- Jeriaet
Suoralinkitystä ei voi estää, vain vaikeuttaa.
Hotlinkaus, HotLink, suoralinkitys jne.. tarkoittaa samaa asiaa.
Lukases http://www.pikseli.biz/blog/archive/2003/10/21/htaccess_haltuun/index.php?s=7 siel on helpot ohjeet tuon vaikeuttamiseen.
Kannattaa muistaa, että HTTP_REFERER tietoa ei välttämättä lähetetä sekä se on tarvittaessa helppo väärentää.- diidas
kiitos, tuokin auttoi jo :)
- Esci93
En muista sitä, mutta se ei mitään auttaisi, sillä ainahan suoralinkittäjät voivat ottaa Print Screenin tai minkä lie vastaavan, laittaa kuvan painttiin, muokata vähäsen ja laittaa omille sivuilleen.
- Brieff
mutta tuo paintin kautta toimintahan EI OLE SUORALINKITYSTÄ.
- ffffffffff
Brieff kirjoitti:
mutta tuo paintin kautta toimintahan EI OLE SUORALINKITYSTÄ.
Mut esim firefoxiin on lisäosa jolla voi tietyltä sivustolta poistaa/väärentää HTTP_REFERER tiedot jolloin nämä suojaukset lakkaavat toimimasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542768
- 612611
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p302128- 631907
- 551885
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa341597Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41935Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111857Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123839Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37814