lintukasvattajaksi

malinda

Neuvoja kaivataan! Miten voin ryhtyä lintujen kasvattajaksi kasvattajanimellä? Mitä kaikkea siihen vaaditaan? Vaaditaanko esim. jonkin yhdistyksen jäsenyys ja kuinka monta lintua pitää olla itsellä? Mitä muuta tulisi ottaa huomioon?

Jos kaksi lintua saavat poikasia, eikä omistajalla ole vielä kasvattajanimeä, niin rekisteröidäänkö ne linnut silti? Entä sitten jos vanhemmilla ei ole papereita, voiko sellaisia lintuja (esim. kanarioita ja neitsikoita) kasvattaa kasvattajanimellä? Vai pitääkö kasvatuslinnuilla olla aina paperit?

1

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      SPY:n kasvattajalistalle voi periaatteessa ilmoittautua kuka vaan omalla ilmoituksella, mutta kannattaa miettiä kannattaako esim yhden tai kahden satunnaisen poikueen takia varsinaiseksi kasvattajaksi itseään tituleerata vai onnistuuko helpommin vaan myydä poikaset esim myyntipalstoilla ilman varsinaista kasvattajastatusta. Kasvattajalistan ideana olisi enemmän tarjota yhteystietoja ihmisistä joilla poikasia olisi suhteellisen usein saatavilla, mutta eipä tuohon vielä suurempaa karsintaa ole tehty...

      Myös satunnaiseksi kotikasvattajaksi aikovan kannattaa perehtyä aiheeseen todella huoleella ja kriittisesti tutkailla ovatko ne omat linnut varmasti kasvatukseen sopivia vaikka kuinka kivoja ja rakkaita muuten olisivatkin. Myös niiden omien lajien perinnöllisiin vikoihin pitää tutustua ennen kasvattelun alkua. Esim neitsikoilla esiintyy tietyissä väreissä perinnöllisesti pahenevaa kaljuutta ja kanarialinnuilla kahden tietyntyyppisen linnun risteytys tuottaa höyhenvikaisuuteen taipuvaisia jälkeläisiä (itsellenikin tälläisiä selvästi kasvattajan tietämättömyyden tai välinpitämättömyyden tuloksia on päätynyt, sääli lintuja). Samoin lintujen tulisi olla ylipäätään terveitä ja lajinsa hyviä edustajia, ei kovin kitukasvuisia tai rakenteeltaan huonoja tai esim ristinokkaisia eikä missään nimessä liian läheistä sukua keskenään.
      Eli kasvatustyö vaatii myös suurta vastuuta omistajalta.

      Poikaset voi rekisteroidä valtakunnalliseen lemmikkilinturekisteriin kuka tahansa, ainoa vaatimus on että linnut on tunnistemerkitty joko renkaalla (näitä voi joko tilata itse omilla merkinnöillä ulkomailta tai ostaa SPY:ltä) tai mikrosirulla. Linnun vanhemmista olisi hyvä olla jotain tietoa mutta se ei ole välttämätöntä, vanhemmatkin linnut voi rekisteröidä jos niiltä vaan se rengas löytyy.

      Lintujen rekisteröinti Suomessa on vielä sen verran tuoretta, että erityisempiä vaatimuksia tuon tunnistemerkinnän lisäksi sille ei ole, tärkeintä on että mahdollisimman monien lintujen tietoja saisi talteen jotta edes tulevaisuudessa voisi sitten niitä sukulinjojakin rekisterin avulla mahdollisesti selvitellä.

      Lintu- ja kasvattajarekisterit löytyvät osoitteesta
      http://www.papukaijayhdistys.fi, kohdasta "rekisterit"

      Tunnisterenkaiden tilausohjeet löytyy täältä:
      http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=54

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      81
      5677
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3477
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      2012
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1928
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      167
      1676
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1001
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      970
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      61
      934
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe