Onko kokemuksia Tuire Kaimion Pennun kasvatus -kirjasta?
Itse luen parhaillaan.
Itse luen parhaillaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itselläni jo 7:s pentu huushollissa. Ihan hyvä, kun tuollaisia kirjoja julkaistaan. Ilman kirjoja ollaan selvitty, tosin kantapään kautta välillä.
Olen kuullut kirjasta, ja ihan hyvältä on vaikuttanut ! Ne opit kun pitäis vielä sisäistää, ei pelkkä lukeminen riitä !
myös tällä hetkellä luvun alla.
Jotkut jutut siellä näyttäisi olevan kovinkin käyttökelpoisia! Mutta muutamassa kohdassa löytyy mielestäni pienoista ylilyöntiä. Esimerkiksi pennun opetus auton kyytiin. Jestas! Jos kaikki ne harjoitukset tekisi, menisi aikaa varmaan viikkokausia!! Samoten yksinoloon totutteleminen kirjan ohjeitten mukaan.
No, nämä kaikki ovat kirjailijan ehdotuksia, jotka omalla koiralla eivät välttämättä toimi. Eikä ole tarpeenkaan, jos muita keinoja löytyy!
Kirjoitettu varmaan varsinaisen ongelmakoiran kasvatukseen useimmat neuvot, uskoisin.
,että ylilyöntiä tulee joissain kohdissa. Mutta toisaalta jos on jukuripää koira niin se voi tarvita pitemmän kaavan. Ajattelin kirjan neuvoja noudatella niin kauan kuin pinna kestää tai juuri jos tulee fiksummalta kuulostava ohjeistus muualta.Siinä mä kyllä olen kirjailijan kanssa samaa mieltä, että noilla perus jutuilla on varmasti kantaumukset tulevaisuuteen. (esim. erilaiset ihmiset, koirat ym.)