Nokia - Siemens
" Siemensin Peter Schönhoferistä tulee yhtiön talousjohtaja. "
Tämä lause tarkoittaa muutamaa asiaa, KAIKKI suomen verkkoyksiköt ajetaan alas ennen tammikuun 2007 loppua. Yksikään suomen hankkeista ei saa rahaa ja kaikki toiminnot siirretään saksaan.
Tuloksena on noin 25 000 uutta työtöntä suomeen.
Nokia on nyt sitten vain kännykkäfirma ja vanha tuttu Nokia lakkaa olemasta.
Onko tämä fuusio mielestäsi järkevä ?
--- Q: Kun kaksi konkurssikypsää yksikköä laitetaan yhteen niin mitä siitä seuraa ? A: Yksi isompi konkurssi. ---
" Siemensin Peter Schönhoferistä tulee yhtiön talousjohtaja. "
Tämä lause tarkoittaa muutamaa asiaa, KAIKKI suomen verkkoyksiköt ajetaan alas ennen tammikuun 2007 loppua. Yksikään suomen hankkeista ei saa rahaa ja kaikki toiminnot siirretään saksaan.
Tuloksena on noin 25 000 uutta työtöntä suomeen.
Nokia on nyt sitten vain kännykkäfirma ja vanha tuttu Nokia lakkaa olemasta.
Onko tämä fuusio mielestäsi järkevä ?
--- Q: Kun kaksi konkurssikypsää yksikköä laitetaan yhteen niin mitä siitä seuraa ? A: Yksi isompi konkurssi. ---
Vastaukset 11
Vanhimmat
...mahdatko itse tajutakaan miten liikuttavan lapsellisia nuo sun spekuloinnit ovat? Jotain yritystä tuohon provoiluun...
Katsoin juuri Nokia-Siemens webcastin ja kovasti se kyllä näyttää kuten edellä on sanottu. Jos Nokialta siirtyy uuteen firmaan 25000 ja siemenssiltä 40000 niin kyllä se nyt vain näyttää siltä, että ovat kovastikin saksalaistumiseen päin. Siemens on ollut jo pitkään konkurssin partaalla verkkojen ja kännyköidensä kanssa ja nyt vielä lähtevät Nokiankin tuhoamaan. Provosta ei siis lienne kysymys saattaa jopa olla totta enemmät puolet. Talouspomo todellakin on Siemenssin saksalainen talousjohtaja, joka tarkoittanee, suomesta lähtee paljon työpaikkoja vuoden sisään.Suomesta kun on helpompi irtisanoa kun saksasta. Saksassa irtisanominen kun maksaa todella paljon enemmän vahvojen liittojen vuoksi, sekä erilaisten työsoppareiden takia. Taisi Kallasvuo alkaa uransa katkomalla kauloja oikein urakalla ! "Kerran se vain kirpaisee ja on paras tehdä niin pian kuin mahdollista"
http://www.itviikko.fi/uutiset/uutisalue.asp?alue=paiva&UutisID=74993
koko Nokia. Kun tuo 3G nyt toimii muutamassa kaupungissa hiukan keskustassa, niin kannattaisi ENSIN laittaa se 3G koko maassa toimimaan ja sitten vasta "keksiä" siihen lisää nopeutta. Nykyistäkään max. nopeutta ei voi hyödyntää kuin istumalla terassilla, johon on näköyhteys mastoon. Ja Nokia 3G puhelimetkin on täyttä paskaa. Toimii, ei toimi, swapataan, korjataan Puolassa, yms. sontaa.
Parempikin lopettaa koko firma, Suomesta.
Osaa se Nokiakin katkoa kauloja, muistatko muutama vuosi sitten tämän :
http://www.mobilemonday.net/mm/story.php?story_id=2994
Nyt vain määrä saattaa olla 10 kertaa enemmän maailmanlaajuisesti. Se 10-15% 60 000:sta on minimi, joka lähtee, maksimia ei ole määritelty. Hyvinkin mahdollista, että tähän Nokia Siemens yritelmään jää vain 2000 Nokialaista ja 18000 Siemenssiläistä. Nokialaisia siis potkaistaisiin pellolle noin 20 000 taikka enemmän.
Tällä hetkellä Nokialla on maailmanlaajuisesti noin 25000 ihmistä Nokia Netwoksissä; 60 000 työntekijää, työntekijöitä on siis noin 35 000 liikaa !!!!
Eihän seole Nokian vika jos operaattori ei tee tarpeeksi hyvää verkkoa....
Kyllä se on Nokian vika, Nokia on heivannut hinnat pilviin, haalii kaikki patentit ja estää siten muita tekemään verkkoja. Sitten vielä tekee verkkoelementtejä, jotka eivät toimi ja tarvitsevat päivityksiä joka toinen päivä. Bugisia softia ja sähläämistä.
Nokia on siis kaiken pahan äiti ja juuri.
Nyt alkaa toivottavasti ohjelmisto-suunnittelijoilla Nokiassa uusi aika,kun pääjohtaja vaihtui -eli Kallasvuo pitää kiinni siitä,että ohjelmistot suunnitellaan ja testataan entistä tarkemmin ja pidempään!!!.
F1-Malli
Kisaan lähtee Ericsson, Alcatel, Notrel, Siemens, Motorola ja Nokia.
Ruolessa väliä kisaa Ericsson on jo selvässä johdossa ja on voittamassa koko kisa. Kisa jatkuu kiihkeänä kun sitten Alcatel menee Nokiasta ohi. Siemensin systeemissä on vikaa eikä vetoa oikein löydy mitenkään.
Kisa jatkuu muutaman kierroksen lisää kun sitten Nokian saavuttaessa Siemenssin ja pyrkiessään ohittamaan Siemenssin kierroksella Nokia ja Siemens kolaroivat tuhoisin seurauksin, tuloksena on molempien keskeyttäminen ja molemmat kuolevat radan varteen.
Analogia pätee 100% tämänpäiväisiin uutisiin !
Tässä Nokia-Siemens fuusiossa on vain ja ainoastaan vain yksi voittaja... ERICSSON !!!
Onneksi olkoon Ericsson, sait Nokian satimeen ja tekemään typeryyksien äidin; sait Nokian sotkeutumaan saksalaiseen konkurssikypsään firmaan.
Syy tulevaan konkurssin on seuraava :
-- Suomalainen ei sovi yhteen Saksalaisten kanssa
-- Suomalaiset lähtevät firmasta, kun Hitler-miekka alkaa heilua
-- Tämä uusi firma tulee menettämään asiakkaitaan Motorolalle ja Ericssonille kun konfliktit Nokia-Siemens firmassa leimahtavat ilmiliekkeihin.
Tämä fuusio oli kyllä Nokian loppu (ei vain tämän uuden firman loppu) Minä esimerkiksi en halua Nokian kännykkää vaan ostan taatusti jotain muuta.
Nokia PYSTYY vielä nousemaan markkinajohtajaksi Siemensin avulla,mutta se vie aikaa,koska pari suurempaa on vielä ohitettavana.