Kannattaa pitää akku aina ladattuna,mulla mennyt jo 3 akkua vuoden aikana.Yasa vissin kestää paremmin.
akku
max setä
61059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulla on ihan toisenlainen kokemus tuosta asiasta. Itse lataan akkua tosi harvoin, taitaa olla kolmas lataus tälle kesälle eikä yhtään akkua ole vielä kahden vuoden aikana tarvinnut ostaa. Yasa on kuulemma parempi? ei kokemusta
Samalla akulla ajetaan toista kesää. Esimerkiksi kisaviikonloppuna on aina teltalla laturissa kiinni.
Lyijyakku, joita starttiakut pääsääntöisesti ovat, kannattaa AINA pitää täyteen ladattuna EIKÄ KOSKAAN säilyttää purettuna hetkeäkään. Tyhjänä varastointi sulfatoi kennot todella nopeasti ja se on sen akun menoa.
Pienikokoisia lyijyakkuja (mm. moottoripyörät ja kartit) ei saa ladata liian tehokkaalla laturilla vaan kannattaa käyttää siihen tarkoitettuja latureita. Liian iso laturi keittää akun kuiviin.
Mikäli on pakko käyttää isoa auton akun laturia (siis kun muuta ei ole) niin akkua on ladattava lyhyissä, max 15-20 minuutin jaksoissa eikä montaa keräkkäin. Koeta arvioida laturin amppeerit kertaa lataustunnit suhteessa akun amppeeritunteihin.
yks tärkee juttu, akun sijoitus. Ei lähelle moottoria ja kumien päälle. Tärinän takia, särkee akun.
Tekeekö Rotax sähkömoottoreitakin?
sivistyneesti napista, ei tarvitse työnnellä ympäri rataa :-)