otan samasta poikueesta tytön jA POJAN JOTKA MOLEMMAT ON ALBIINOJA, TULEEKO NÄILLE VAIN ALBIINOJA POIKASIA???
Tuleeko albiinoille aina albiinopoikasia?
tyttö ja poika tulossa
5263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos kyse on gerbiileistä, niin albiino-geeniä ei ymmärtääkseni ole gerbiileillä vielä tavattu. Ilmeisesti kyseessä on siis joko PEW tai REW. Albiinoa ei siis ainakaan tule. ;)
meidän gerbiilien isä oli musta ja äiti ruskea, 1 poikanen oli musta ja loput valkoisia ja eläinkaupassa sanottiin että niillä on se joku geeni molemmilla vanhemmilla ja siksi poikaset ovat valkoisia, sanoivat että yleensä saavat valkoisia poikasiakin nämä "albiinot" mutta tuntuu vähän hassulta koska isovanhemmat ovat musta ja ruskea kumminkin
sitten sanoivat vielä että meinaavat pitää nämä (mustan ja ruskean pariskunnan) poikasia tekemässä kerran tekevät valkoisia.
Ja SGY:n sivuilta löytyy paljon geeneihin liittyviä juttuja, kannattaa lukea -> mielenkiintoista! Gerbiilinpoikasista saattaa tulla saman värisiä, kuin vanhemmat ovat tai jos toinen vanhemmista kantaa jotakin tiettyä geeniä, niin voi poikasista tulla kokonaan erivärisiä kuin vanhemmista.
jos en ole aivan tyhmä ja ymmärtänyt väärin niin oletko ottamasta SAMASTA poikueesta tytön ja pojan (siis sisarukset) ja parittamassa niitä? jos olet, luovu ajatuksesta ellet sitten halua suurella mahdollisuudella poikasia joilla on sairauksia ja epämuodostumia... ja albiinogerbbujahan ei edes ole niin kuin siellä jo joku mainitsi ;)
olen täysin samaa mieltä -janita- :n kanssa