oonko ymmärtänyt tän yhteishaun väärin vai oikein.. jos mulle tulee kirje kolmannesta paikasta, että mut on hyväksytty, niin se tarkoittaa sitten sitä, etten ole päässyt ensimmäiseen hakupaikkaani. kolmas ja ensimmäinen ovat eri aloja. kun eikös lukioidenkin yhteishaussa ole se idea,että voi päästä vain yhteen paikkaan? selventäkää mulle pliis. jänskättää, että tuleeko hyväksymiskirjettä mihinkään:)
jos pääsen
niin häh?
4716
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siis jos sulle tuli kolmannesta paikasta kirje että pääsit,ni sit vissiin et oo päässy edellisiin vaihtoehtoihin
Ei vaan jos hait vaikka neljälle eri alalle ja olit kaikissa pääsykokeissa, voit päästä kaikkiin neljään paikkaan eli kirje voi tulla jokaisesta. Juju on siinä, että voit OTTAA VASTAAN vain yhden korkeakoulupaikan vuoden sisällä. Kirjeet ei välttämättä tuu samana päivänä eli kannattaa odottaa että saat tiedot kaikista kouluista ja vasta sitten mietit mihin menet jos vaihtoehtoja on useita.
tätä juuri toivoinkin! pelkäsin vaan, että jos nään kirjeen tulleen "väärästä" osoitteesta, niin masennun aivan täysin. mutta nythän voi odotella vielä hetken oikeaa kirjettä. että tällaisia pohdintoja!
mukana olleen koulutuksen valintatietoja saa julkaista aikaisintaan 11.7. Jos olet hakenut neljään paikkaan, sinulle tarjotaan ylintä hakutoivetta johon pisteesi riittävät, alemmat toiveet peruuntuvat. Ylimpiin hakutoiveisiin voit kuitenkin jäädä jonottamaan jos olet varasijalla.