Oletteko teettäneet sisäseinien tasoitustyöt ammattilaisella vai tehneet itse? Taitaa olla aikaa ja hermoja vaativa tehtävä? Mitäkähän ammattilainen mahtaa ottaa n. 140 neliöisen talon tasoitustöistä ja kuuluuko hintaan tasoitteet ja saumanauhat? Kuinka kauan työ ottaa aikaa?
seinien tasoitustyöt
tinde
43259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ollaan tehty meidän 63 neliöiseen asuntoon kaikki tasoitustyöt ite. Olihan siinä homma oli meinaan aika huonossa kunnossa osittain ja sitten seinät on tehty levystä joiden väliin jäi aina n. 1cm rako. Jos sulla vaan on aikaa ja kärsivällisyyttä ja seinät edes kohtuu kunnossa tee ite. Jos tapetti on ohutta ja yksiväristä tai muuten yksinkertaisella kuviolla kannattaa olla tarkka. Meillä ainakin näkyy pienikin virhe kun tapetti on niin ohut. Paksummissa ja kuviollisissa tapeteissa ei niin pikkuvirheet näykkään näköjään.
Nykyisen kämppämme remontoimme itse: vanhat tapetit revittiin pois, seinät tasoitettiin (hionta paklaus hionta) ja maalattiin kahteen kertaan. Vaikka mielestämme teimme tarkkaa työtä, seinistä todellakin näkee etteivät ole ammattilaisen tekemät.
Olemme myös käyneet aika paljon katsommassa "talonäytöksiä" viimeaikoina ja lähes poikkeuksetta seinistä näkee valon taittuessa onko isäntä/emäntä tehnyt pinnat vai urakoitsija.
Näistä kokemuksista viisastuneena annamme urakoitsija tehdä uuteen asuntoon kaikki sisätyöt. (Edellyttää tietysti hyvää urakoitsijaa ja referenssikohdetta jossa työnjäljen voi käydä toteamassa).
seinät itse, mutta jälki oli todella ammattimaisen näköistä. Eli ei kannata mistään pikkutuubista puristella tasoitetta, vaan 20kg säkki kipsipohjaista kamaa ja homma hoituu. Suurella lastalla koko seinän alalta ja lopuksi vielä koneella hionta jos tarvetta.
älä edes yritä!! jos et ole tehnyt koskaan tasoite tai edes maali töitä pilaat kalliit seinät tuhlaat maalit. olen itse tasoitemies/maalari ollut 10v ja korjannu kymmeniä tohon lähteneiden jälkiä. joudut loppupelissä ottamaan ammatti ihmisen ja huomaat että se joutuu tekemään kaiken alusta asti uudestaan. kalliiksi tulee.. nauhoitus työt n.12tuntia saumojen tasoitus toisen kerran 5-6tuntia, yliveto n.10tuntia, röpö katto 7tuntia 6 muihin. eli n. 46tuntia kertaa firman tunti veloitus 30-38e/h eikä sisällä tarpeita. jotkut tekee neliö hinnalla mutta kustannukset samoissa.