Eli ois nurkassa noin 300 mhz, 6gt ja 256 sdram kone, joka pitäs valjastaa tekstinkäsittely-, musiikin kuuntelu- ja surffikoneeksi.
Tuo DSL taitaa olla sopivan kevyt distro koneeseen? Entä tuleeko mukana kuinka kattava ohjelmisto?
Tuo DSL taitaa olla sopivan kevyt distro koneeseen? Entä tuleeko mukana kuinka kattava ohjelmisto?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itsekin tässä DSL:ää käytän parhaillaan....
Ainakin 600MHz ja 64M kone pyörittää vallan mainiosti tätä. En kyllä mitäänmultimediaominaisuuksia hehkuttaa kun en ole niihin tutustunut.
Uskoisin että koneesi jaksaisi pyörittää raskaampaakin versiota kuin DSL, muistinmäärähän näissä taitaa olla se kriittisempi tekijä kuin prosessoriteho. Tätä DSL:ää en ole saanut käyttämään yli 100M muistia vaikka mitä ohjelmia olen käynnistänyt samanaikaisesti... mutta ei tässä toisaalta mitään openofficea olekaan.
kokeilemalla selviää moni asia, DSL tulee lataamalla aika nopsasti ja kokeilu kustantaa vain yhden cd-levyn tai jos on USB-muistitikkua niin ei edes senkään vertaa.
Sanoisin, että Debian ja moni muukin kunnon jakelu toimii ookoosti tuossa koneessa, jos käytät jotain kevyttä ikkunointiohjelmaa, kuten Fluxboxia. 256 megaa on jättimäinen muistimäärä DSL:lle. Sillä käytät vaikka OpenOfficea.