Silkin hinta

Sirilei

Olen lähdössä Kiinaan ja matkavarojen takia haluaisin tietää, mitä hyvälaatuinen, paksu silkki mahtaa maksaa metriltä?
Onko jotain tuontirajoituksia?

Missä olisi Pekingissä paras hinta/laatusuhde?

6

1971

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silkki

      Riippuu varmasti monesta asiasta, mutta itse maksoin silkeistäni (en kylläkään ostanut Pekingistä vaan Guangzhousta) 2-4 €/m. Voipi olla että pekingissä on kalliimpaa, joku varmaan osaa neuvoa paremmin sen alueen tilanteen.

    • elwiira

      Silkin hinta määräytyy sen painon/paksuuden mukaan. Voisiko sanoa, hinta on noin 10-25% Suomen hinnoista. Pekingistä löydät kauniita kuviollisia ja upeaa upeampia yksivärisiä silkkejä kaikissa mahdollisissa väreissä. Parhaimpia laatuja ei edes myydä Suomessa.
      Mene mahdollisimman tyhjällä matkalaukulla. Raskaista silkeistä ja kaikesta muusta edullisesta tavarasta sallittu matkatavaramäärä (turistiluokan 20kg/bisneksen 30kg) tulee yllättävän nopeasti täyteen.
      Hotellista saat tietoja parhaista ja edullisista silkkikaupoista ja jos menet järjestetyllä turistimatkalla, myös oppaat tietää.
      Hyvää matkaa!

      • ppp

        Enpä tosin muista, tai ole kuullut, että laukun painoihin olisi Kiinan päässä koskaan puututtu. Itselläkin on joskus turistiluokassa ollut yli 30 kilon laukku.


    • Docomo

      Viime talvena ostin pohjoisessa tukkumarkkinoilta paksua silkkia 0.80 euroa metri. Kevaalla ostin Pekingissa silkkikujan kaupasta, ohutta kauniisti kuvioitua, 8 euroa metri. Hinnat kai vaihtelee silla valilla?

    • mitä koneeseen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      363
      1964
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1316
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1183
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1053
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      936
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      853
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      853
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe