Olen lähdössä Kiinaan ja matkavarojen takia haluaisin tietää, mitä hyvälaatuinen, paksu silkki mahtaa maksaa metriltä?
Onko jotain tuontirajoituksia?
Missä olisi Pekingissä paras hinta/laatusuhde?
Silkin hinta
6
1870
Vastaukset
- silkki
Riippuu varmasti monesta asiasta, mutta itse maksoin silkeistäni (en kylläkään ostanut Pekingistä vaan Guangzhousta) 2-4 €/m. Voipi olla että pekingissä on kalliimpaa, joku varmaan osaa neuvoa paremmin sen alueen tilanteen.
- elwiira
Silkin hinta määräytyy sen painon/paksuuden mukaan. Voisiko sanoa, hinta on noin 10-25% Suomen hinnoista. Pekingistä löydät kauniita kuviollisia ja upeaa upeampia yksivärisiä silkkejä kaikissa mahdollisissa väreissä. Parhaimpia laatuja ei edes myydä Suomessa.
Mene mahdollisimman tyhjällä matkalaukulla. Raskaista silkeistä ja kaikesta muusta edullisesta tavarasta sallittu matkatavaramäärä (turistiluokan 20kg/bisneksen 30kg) tulee yllättävän nopeasti täyteen.
Hotellista saat tietoja parhaista ja edullisista silkkikaupoista ja jos menet järjestetyllä turistimatkalla, myös oppaat tietää.
Hyvää matkaa!- ppp
Enpä tosin muista, tai ole kuullut, että laukun painoihin olisi Kiinan päässä koskaan puututtu. Itselläkin on joskus turistiluokassa ollut yli 30 kilon laukku.
- Docomo
Viime talvena ostin pohjoisessa tukkumarkkinoilta paksua silkkia 0.80 euroa metri. Kevaalla ostin Pekingissa silkkikujan kaupasta, ohutta kauniisti kuvioitua, 8 euroa metri. Hinnat kai vaihtelee silla valilla?
- mitä koneeseen
https://www.finavia.fi/lentomatkustajille/matkalle-lahto-ja-paluu/matkatavarat_ja_pakkaaminen
Muistan oman matani 80 luvula kun mattoja otettiin pois lähtöselvityksessä -ei silloinkaan ylimääräisiä kiloja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703550Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483503Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532769
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401695- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390