haaparanta-uumaja väli

lomalla

kertokaas mitä kivaa tuolta väliltä löytyy? alle kolmekymppinen pariskunta ollaan. suosituksia majapaikaksi myös, kiitos!:)

4

6731

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sssk

      tuo väli vähän aikaa sitten. Eipä sillä välillä mitään erikoista ole, hienoimmat maisemat ovat välillä Sundsvall-Uumaja, joten jäätte niistä paitsi. Me yövyimme autossa, ruotsista löytyy siihen mahtavia paikkoja, eli parkkipaikkoja, joissa vessat yms. Siinä suhteessa saisi Suomikin ottaa oppia. Se onkin ainoa asia, missä länsinaapuri on edellä..
      Suomessa on tottunut siihen, että bensa-asemilla saa ruokaa tai edes kahvia, niin ruotsalaiset asemata muistuttavat lähinnä Tankki täyteen -tv sarjan asemia. Joiltakin saa sentään kahvia, mutta sekin täytyy seisoen juoda, ei ole pöytiä.
      Mutta ihan kivoja pikkukaupunkeja tuolla välillä on, Luulaja niistä suurimpana. Örnsköldsvik mielestäni kaunein maisemallisesti.
      Ja tankki kannattaa ottaa täyteen suomessa, jos diesel-autolla on liikkeellä, bensanhintoja en seurannut.

    • Luulaja-fani

      Luulajassa on paljonkin nähtävää ja erinomaiset shoppailumahdollisuudet. Mutta erikoisinta antia lienee Unescon maailmanperintö Gammelstad - soma vanha kirkkotupien kylä n. 10 km keskustasta. Jos on aikaa, niin myös saaristoristeilyt on ihania, ja niillä tarjoiltava lounasruoka on erinomaista. Google auttaa tarkempien detaljien löytymisessä: www.lulea.se.

      Ai niin, ja elokuun alussa on Luleå-kalaset -festarit, jossa esiintyy mm. Gary Moore. Kaupungissa on useita edullisia pikku hotelleja (mm. Park, Amber, Tinas Rum) joten yöpyminen järjestyy näppärästi.

      • mukido

        Örnsköldsvik paras terveiset en finjävel,


      • pärinäää

        Piteåssa on muuten mahtava hiekkaranta ja dyynit
        Höga kustenin maisemat täytyy jokaisen nähdä
        silloin kun siellä viimeksi ajelin niin Härnösandin siltaa vasta rakennettin
        eli n 18 vuotta sitten siellä käyty
        Ö-vikissä on kiva uimala ja liuku
        Gävlen kautta Uppsalaan jossa on paljon myös nähtävää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      187
      1638
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1382
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      919
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      15
      895
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      793
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      666
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      113
      661
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      651
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      597
    Aihe