Miten paljon Sunny Beachilla varastetaan?

Olemme lähdössä reilun viikon kuluttua Sunny Beachille, ensimmäistä kertaa. Hotelli, johon menemme on Ivana Palace. Onko kenelläkään tietoa, millainen Sunny Beach on turvallisuuden kannalta, varastetaanko siellä paljon? Uskaltaako kameran ja kännykän ottaa huoletta mukaan? Kannattaako tallelokero hankkia? Millainen kokemus tuosta hotellista on siellä käyneille, millaisia siivoojat ovat, voiko heihin luottaa?
Jne.
112668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Olimme viime kesänä SB:llä hotellina oli Oasis.Huoneesta ei lähtenyt kävelemään yhtäkään ainutta tavaraa, oli esim. kamera lipaston laatikossa ja kultaisia sormuksia esillä)siivoajat olivat ainakin siinä hotellissa rehellisä ja luotettavia.
Mutta ainahan täytyy ulkomailla pitä varansa eikä levitellä arvotavaroitaan.
Tallelokerossa säilytimme passit ja rahat.

Äänestä

Ei tallelokerolla mitään tee. Jos joku putsaa huoneen niin se on huonoa tuuria. Passit saa Sofiasta suurlähetystöstä, rahat mukana ja osa piilossa.

Arvaapa etsiikö rosvot esim. huoneesta puolituntia piilotettua omaisuutta vai tiirikoi tallelokeron auki 30 sekunnin aikana.

Äänestä
  • ...ollut tallelokeroa koskaan, ja aina on kaikki säilyny muualla maailmassa. Bulgariassa ei olla oltu. Mutta toisaalta tuo tallelokero on sinänsä OIKEA tapa säilyttää arvotavaraa, että JOS se on vakuutettu, niin oma matkavakuutus korvaa aiheutuneet vahingot, jos joku sieltä jotain veis ;-)

    Äänestä

mekään koskaan vuokrattu tallelokeroa mut meillä on tapana pistää rahat matkalaukkuun ja se on lukossa.Siis mitä ei ole mukana.Ei ole koskaan mitään viety onneksi.

Äänestä
  • Ja sitä matkalaukkua ei voi vaan kantaa ulos sieltä huoneesta? :D

    Äänestä

  • Vai oikeen matkalaukussa pidätte!
    Kyllä ehdottaisin teille ilman muuta seuraavaksi tallelokeron vuokraamista!
    Matkalaukku on helppo homma saada auki,jos joku voro tosiaan haluaa rahaasi.
    En ikinä jättäisi fyrkkaani hotellihuoneeseen ja matkalaukkuun!!
    Tallelokero on tasan seifti paikka pitää arvokamat tallessa eikä yleensä edes maksa paljon.

    Äänestä

vko sitten tultiin sb:lta, eikä meiltä varastettu mitään, enkä kuullut että muiltakaan olisi varastettu.

toisenlaista huijaamista kyllä on liikkeellä, esim taksikuskit pyytävät huimia summia 100 metrin matkasta jos turisti on tarpeeksi tyhmä tai tarpeeksi kännissä...

Äänestä
  • Jaksaa kyllä varmaan kävelläkin ton 100m.
    Ei meiltäkään ole mitään viety, mutta otettiin vähän vanhempi puhelin mukaan että jos vie niin vie tarpeeseen...

    Äänestä

Juuri paikasta tulleena ainakin me varoimme ns.kukkaiskadulla(ei mitään tekemistä kadulla nimen kanssa)baari ja ravintolakatu sekä myös ostos) ensimmäisemisenä iltana pojalleni näytettiin tikaria...josta äitinä pelästyin hieman ja harmitti myös lomalla kun ollaaan. Uskon kuitenkin,ettei tuo niin yleistä ole? Laukuistamme pidimme koko ajan kiinni myös samoin lastemme reppuja tarkkailimme ihan joka paikassa kävellessämme sillä totuus on se, että siellä varastellaan aika paljon, samoin kerjäläisiä on jonkun verran keskustassa. Meillä oli kamerat joka paikassa mukana ja ne olivat laukuissamme.
Tallelokeron vuokrasimme heti josssa pidimme matkustusasiakirjat ja rahat,ainakin meidän hotellissa ne olivat vastaanoton vieressä josta yksi avain oli itsellä ja toisen lukonavain vastaanotossa josta aina avasivat tarvittaessa. Mielestämme turvallisin tapa säilyttää asiakirjat siellä, olkoonkin henkilökunta miten rehellistä tahansa. Kännykät olivat myös aina mukana.
Sivukaduilla liikkuessaame olimme myös varovaisia oma hotellimme oli kukkaiskadun ja basaarialueiden lähellä ja sivukaduilta puuttuivat katuvalaistukset kokonaan mutta kesä kun on ei mitään taskulamppuja tarvitse, tai hyvä olisi varmaan mukana jos sähköt katkeavat. Meillä sattui aika kovia ukkosia ja kaatosateita viikon aikana. Mukavaa matkaa vain "nuorison biletyspaikkaan"!

Äänestä

Hei!

Kävin itse ensimmäistä kertaa Bulgariassa toukokuussa juuri samassa Ivana palace hotellissa. Siellä oli siistiä ja viihtyisää, henkilökunta palvelualtista, mutta äänieristys huoneissa oli heikko. Otimme kyllä tallelokeron, jossa säilytimme rahat, passit ja paluulentoliput. Otin vanhan kännykän mukaani ja pidin sitä sammutettuna kun liikuimme "kylillä". Kameraa pidin ihan kassissa.

Valitettavasti ruuhkabusseissa liikkuu paikallisia taskuvarkaita. Varas tulee viereesi ja horjahtaa päällesi ja siinä menee rahat. Kassin pohja voidaan viiltää auki ja rahapussi viedään sitä kautta. Tätä tapahtuu joka päivä, eräältä suomalaismummolta vietiin näin koko matkakassa ja passi.

Itse pidän rahapussissa sen verran valuuttaa kun on vara menettää, minulla on vyötäröllä housujen /hameen sisäpuolella pussukka josta tankkaan sitten lisää rahaa kun tarvitsen.

Hyvää ja turvallista matkaa!

Äänestä

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000904&posting=22000000017356491
Katso tuo.

Meillä oli kamerat ja kännykät mukana koko ajan. Emme kuulleet ainuttakaan tapausta, että joltakin olisi varastettu jotain. Ja me ainakin jätimme kännykät ja kamerat välillä huoneeseen, ei nyt tietenkään ihan tyrkylle. Välillä unohdin lompakkoni hotellihuoneen pöydälle ja siellä oli kaikki rahat ja kortit tallella.

Älä jätä rahaa pöydille, koska siivoojat voivat luulla että jätät tippiä heille hyvästä siivouksesta.

Kysy lisää jos jokin mieltäsi askarruttaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SunnyBeach kirjoitti:

Olemme lähdössä reilun viikon kuluttua Sunny Beachille, ensimmäistä kertaa. Hotelli, johon menemme on Ivana Palace. Onko kenelläkään tietoa, millainen Sunny Beach on turvallisuuden kannalta, varastetaanko siellä paljon? Uskaltaako kameran ja kännykän ottaa huoletta mukaan? Kannattaako tallelokero hankkia? Millainen kokemus tuosta hotellista on siellä käyneille, millaisia siivoojat ovat, voiko heihin luottaa?
Jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu