Minua on alkanut ihmetyttämään, kun pitkin kevättä täällä on kyselty ensin kissojen kiimasta, sitten raskaudesta ja pennuttamisestakin. Kotikissojen omistajia on pyydetty ja neuvottu harkitsemaan vielä kerran, kannattaako omaa söpöläistä pennuttaa, kun maatiaispentuja on muutenkin liikaa. Vastaukseksi tähän on saatu kovinkin kärkkäitä lausuntoja siitä, että pennuilla kyllä on varmat kodit. Ja nyt ilmeisesti varmat uudet kodit ovat kadonneet (jos niitä koskaan on ollutkaan), kun samaiset ihmiset kaupittelevat jopa törkeän alaikäisenä tekojensa seurauksia.
Ei voi kuin surra kissojen puolesta! Ei näin kissojen arvostus koskaan tässä maassa nouse, saati sitten kohtelu. Terveystilanteesta puhumattakaan.
Ei voi kuin surra kissojen puolesta! Ei näin kissojen arvostus koskaan tässä maassa nouse, saati sitten kohtelu. Terveystilanteesta puhumattakaan.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on ikävää, että toiset ihmiset ovat niin itsekkäitä että teettävät omalla kissallaan pennut...nimenomaan ihmisen itsekkyydestä siinä on kyse, turha vedota mihinkään "mirri haluaa olla äiti edes kerran" löpinöihin.
erikseen sitten vielä nämä ihmiset jotka eivät edes viitsi leikkauttaa kissojaan koskaan.
Ikävää miten ihmiset osaavat olla itsekkäitä. Kaikki sanomasi osui naulan kantaan. Ei tuohon voi enää mitään lisätä.