http://www.panicware.com/popupstopper.html Mitä hyötyä kyseisestä ohjelmasta on?? Ketä on popup?? t.aloittelija
popupstopper
?????
6429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikä ketä? Ollakko sinä soomalainen? Tarkoitatko mikä?
PopUp Stopper:in ollessa päällä Pysyt sillä sivulla missä haluat olla,otetaampa tyypillinen esimerkki seksisivuista joissa useinkin joutuu haluamattaan aivan jonnekin muualle vaikkapa http://www.free6.com/
voit katsella kuvia rauhassa ja pysyt todella free6:n sivuilla, koska usein juuri seksisivuilla joku linkki johtaa pakolla pois sinut sieltä ja saattaapa alkaa oikein vauhdilla latautumaan uusia ja uusia sivuja päällekkäin.
Eli PopUpStopperi ESTÄÄ avautumasta kaikenmaailman ikkunoita, mainoksia,yms. ja estää myös ohjautumisen pois haluamaltasi sivulta.
Jos menet vaikkapa Iltasanomien sivulle ja joku linkki veisi sinut pois Iltasanomien sivuilta niin PopUP Stopper antaa äänimerkin ja EI PÄÄSTÄ sinua sinne linkkiin eli ei päästä pois iltasanomien sivulta ellet klikkaa PopUp stopperia pois päältä.
PopUp Stopperissa on myös äänimerkki jonka kuulet, jos sinut yritetään Väkisin ohjata jonnekkin muille sivuille.
Osasinkohan kertoa kyllin selkeästi asian.
Juuri ton takia, että popup-stopperit estää vaikka Iltasanomien sivuilta ulkopuolelle ohjautuvan linkin avaamisen, noi popupstopperit haittaavat surffailua. Joskus popupeista on kyllä riesaa, mutta joskus ne olis tarpeen. Mutta sellanen toimiva "exit killer", joka estää sivujen avautumisen jos sulkee selainikkunan, olis kyllä kayttökelpoinen. Tuskin mikään asiallinen firma laittaa sivuillee sellasta toimintoa, että sivulta poistuessa avataan kymmenen uutta ikkunaa. Sitä voisi kutsua epätoivoiseksi mainostamiseksi, mikä kyllä mun mielestä kääntyy mainostajaa vastaan.
Mulla on nyt ollu Popupstopper sekä kotikoneessa että toimistokoneessa yli puoli vuotta ja tykkään kovasti. Se toimii niin et jos pidät control-nappulaa pohjassa samalla kun klikkaat jotain niin sit se ei estä mitään aukeevia lisäikkunoita mut muuten se poistaa kaikki itsestään avautuvat mainospaskat ja muut väkisin uudelleenohjaukset. Eikä se millään lailla estä esim Iltasanomissa olevasta linkistä muualle siirtymistä. Ainoo mitä se estää on uuden browseri-ikkunan avaamisen, samassa ikkunassa voi siirtyä mihin vaan. Sun kuvaamana exit-killerinä se toimii kanssa. Kokeile.
Ja tosiaan on niitä sellasiakin sivujen tekijöitä et ihmetyttää mikä on motiivi mut jos meet jollekin sivulle niin se saattaa alkaa avata browseri-ikkunoita lisää ja lisää. Mun kone kaatu kerran muistin loppumiseen niin et siinä oli jotain 60 ikkunaa auki vaan sen takii et olin tyhmyyttäni menny johonkin pornokuvasivulle joka alko aukoo kopioita samasta mainossivusta. Tollasta tehdään esim sen takia et jotkut bannerimainostajat saa maksun asiakkailtaan per kerta kun ko sivu avautuu jolla joku mainosbanneri on, niin sit nää sankarit tekee tällasia virityksiä et juuri sellaset sivut avautuu miljoona kertaa vaikkei niitä sit kukaan katsokaan, mut mainostava firma maksaa heidän taskuun turhasta.
Jos tosta ei ymmärrä niin ei mistään..taidanpa ladata!
PopUp Stopper on lähes välttämätön "alan miehille/Naisille". -;)