Joka paikassa tapahtuu

Mikä on paras kesätapahtuma? Vai käyttekö niissä?

Minä en liiemmin ole käynyt...Jotenkin isot kinkerit ahdistaa. Paljon ihmisiä, olo kuin sillipurkissa. Lyhyimmät taapertajat emme näe yhtikäs mitään, jos joku heiluu lavalla. Vessoihin saa jonottaa, ruokaa saa jonottaa, sisäänpääsyä jonottaa, poispääsyä jonottaa... Siis varsinainen valitusvirsi. Hyi minua >(

Ei vaiskaan. Mutta kyllä näitä kinkereitä Suomen maassa vähintään tarpeeksi on! On jotkut ihan kivojakin, vähissä erissä nautittuna :)
12681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Niissä olen "pruukannu" käydä ;D No raveissä ylipäätään tulee käytyä aina silloin tällöin...
Tänä vuonna sattui vielä niin mukavasti että tapahtuma järjestetään tuossa "aivan naapurissa" Forssassa ;D

Et kyllä turhaan valita siinä - on ihan totta tuo jonotus-jonotus-jonotus... siitä kun pääsisi ;D
Mahtaakohan Suomesta löytyä niin suurta areenaa ja niin taitavia tapahtumanjärjestäjiä, että mokomasta ongelmasta pääsisi...?
↨;D

Äänestä
  • Tuli joskus käytyä raveissa minunkin. Ihan hevosten takia... Komeita otuksia, huh!

    Äänestä

  • niisku-myy46 kirjoitti:

    Tuli joskus käytyä raveissa minunkin. Ihan hevosten takia... Komeita otuksia, huh!

    Tyhjää täynnä tuo tuppaa vain olemaan... ;D

    Hevoset ja tunnelma siinä lienee se "juttu" - komeita ovat otukset ;D

    Äänestä

mutta kyllä tulee käytyä muutamissa festareissa.. ja tietysti kokoontumisajoissa..nytkin juhannuksena kutsuu.eräät nk festarit..tosin vaan käyn paikanpäällä..en asu teltassa.. vaan lähellä paikkaa olevassa mökissä..

kokoontumisajoissa oma harrastukseni takia..ehkä 4 kesän aikana..
mutta kaikkeen kyllästyy..
ja olet todella oikeassa jonottaa saa joka paikkaan..

Äänestä

En kauheesti tykkää ihmisjoukoista...ja mulla sama ongelma kuin sulla: kun on pieni, saa katsella edessä seisovien selkiä tai yrittää epätoivoisesti kurkistella ja varvistella... kesäteatterissa on tapana käydä, kunhan se ei oo ihan hömppää...ja siellä kaikki istuu!

Äänestä
  • harvoin tulee käytyä kesätapahtumissa. Tosin joskus olen käynyt sellaisissa pienempimuotoisissa kesäjuhlissa. Saa ampua ilpparilla, heittää nuolta, syödä muurinpohjalettuja jne. Niin, ja joskus käyn raveissakin (siis harvoin). Pitihän sitä pelata totoakin ja hävitä, kun suosikki alko laukkaamaan :) Muutoin näky oli hieno, josta kannatti maksaa...

    Äänestä

  • Felixman kirjoitti:

    harvoin tulee käytyä kesätapahtumissa. Tosin joskus olen käynyt sellaisissa pienempimuotoisissa kesäjuhlissa. Saa ampua ilpparilla, heittää nuolta, syödä muurinpohjalettuja jne. Niin, ja joskus käyn raveissakin (siis harvoin). Pitihän sitä pelata totoakin ja hävitä, kun suosikki alko laukkaamaan :) Muutoin näky oli hieno, josta kannatti maksaa...

    golf-festivaalia tms ;D

    Äänestä

  • niisku-myy46 kirjoitti:

    golf-festivaalia tms ;D

    Oli hyvä idea!
    Minäkin voisin "uskaltaa" sellaisille... ko. pelistä vaikka en mitään tajuakaan ;D
    Ymmärtäisi edes niistä termeistä jotain....

    Äänestä

  • niisku-myy46 kirjoitti:

    golf-festivaalia tms ;D

    ei nyt aivan festarit, mutta kesäjuhlakisat olivat viime lauantaina. Kisojen jälkeen pelattiin se 19. reikä, eli seliteltiin miksi peli meni niinkuin meni (siis huonosti) :) Syötiin hyvin ja ohjelmaakin oli. Naisryhmä esitti latinotansseja ja oopperalaulaja (mies) lauleskeli ihan hyviä kappaleita mm. "palaja sorrentoon" Eli sellaisia tutumpia.

    Äänestä

riittää, ainakin kesä-aikaan.
Sehän se, jonotus..kesäisin ja talvisin kaupoissa kassalle,että pääsee maksamaan :(
Niin se tapahtuma?..paras..kesätapahtuma.
Ehkä se on vähän kiinni siitä omasta fiiliksestä...miten se menee..
Käyn kesä tapahtumissa..ja hiukan muutenkin tapahtumissa :))

Äänestä

joihin en lähtisi kuin kirveellä uhaten ;D

Saapi haukkua, mutta ne on nämä bailut täällä Savonlinnassa ja Porissa. IIK! *pistää silmät kiinni*

Äänestä

Mä "palasin juurilleni" vuosien jälkeen ja nyt jälleen koluan noita musiikkifestareita.
Tuska, Sauna, Pellava, Ankkarock,...ainakin. Sitten joitakin pikakäyntejä jossakin.
ja kesän keikat ovat kovin käytyjä. Toki talvellakin käyn, mutta silloin tuo lukujärjestys hidastaa hieman.
Ja talvella on onneks clubikeikat...
Sit on tuo keski-aikajuttu...sitäkin pitää vermein muistaa;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niisku-myy46 kirjoitti:

Mikä on paras kesätapahtuma? Vai käyttekö niissä?

Minä en liiemmin ole käynyt...Jotenkin isot kinkerit ahdistaa. Paljon ihmisiä, olo kuin sillipurkissa. Lyhyimmät taapertajat emme näe yhtikäs mitään, jos joku heiluu lavalla. Vessoihin saa jonottaa, ruokaa saa jonottaa, sisäänpääsyä jonottaa, poispääsyä jonottaa... Siis varsinainen valitusvirsi. Hyi minua >(

Ei vaiskaan. Mutta kyllä näitä kinkereitä Suomen maassa vähintään tarpeeksi on! On jotkut ihan kivojakin, vähissä erissä nautittuna :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu